Praca opiekuna seniora w Niemczech często daje satysfakcję i spełnienie zawodowe. Jednak mimo wszystko wiąże się też z codziennym stresem i wieloma wyzwaniami, którym czasami trudno jest podołać. Od opiekunki wymaga się dużej dawki cierpliwości, empatii, komunikatywności i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nic więc dziwnego, że każdej z nas mogą zdarzyć się momenty zmęczenia czy nawet poczucia wypalenia. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, może negatywnie wpływać na Twoje emocje i samopoczucie. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim – nauczyć się relaksować. I chociaż w zawodzie opiekunki może być to trudne, warto poznać najpopularniejsze techniki relaksacyjne i metody radzenia sobie ze stresem. Gdy już je opanujesz, będziesz mogła pracować z jeszcze większym zapałem, a jednocześnie zadbasz o swoje zdrowie psychiczne. Gotowa? Zatem zaczynamy!
Jakie techniki relaksacyjne stosują opiekunki w Niemczech?
To, jak opiekunka radzi sobie ze stresem podczas szteli, w mniejszym lub większym stopniu pozwala jej dbać o psychikę. Jeśli więc dotychczas po prostu przeżywałaś stres i nic z nim nie robiłaś, pora to zmienić. Jedną z najbardziej skutecznych metod na pokonanie napięcia są wspomniane techniki relaksacyjne. Stosując je regularnie, możesz w dużym stopniu obniżyć poziom stresu i wreszcie odetchnąć z ulgą. Użycie tego słowa jest nieprzypadkowe – najczęściej stosowana metoda to głębokie oddychanie. Przez powolne, głębokie oddechy wysyłasz mózgowi informację, że wszystko jest w porządku. Spada napięcie mięśni, a umysł się uspokaja, co często jest niezbędne w nagłych sytuacjach. Innym sposobem na radzenie sobie ze stresem jest medytacja. Podczas niej skupiasz się na swoim oddechu i oczyszczasz umysł z niepotrzebnych myśli, a to pomaga się zrelaksować. Opiekunki często korzystają też z dobrodziejstw jogi. Oprócz skupienia na „tu i teraz” daje ona szereg innych korzyści: wzmacnia mięśnie i koordynację, poprawia samopoczucie i samoocenę, głęboko relaksuje ciało i umysł.
Praktykując regularnie choć jedną z powyższych metod, masz szansę znacząco zredukować stres i przeciwdziałać jego negatywnym skutkom. A to pozwala utrzymać równowagę psychiczną i fizyczną, tak ważną w pracy opiekunki seniora.
Metody na szybkie rozluźnienie mięśni
Wiele opiekunek poszukuje odpowiedzi na pytanie: jak szybko się zrelaksować? Specyfika pracy nie pozwala im na rozłożenie maty do jogi lub dłuższą medytację. Co można zrobić w takiej sytuacji? Postaw na krótkie ćwiczenia relaksacyjne, które już w kilka minut pozwolą Ci powrócić do pełni sił i na nowo podjąć obowiązki. Jest to na przykład rozciąganie spiętych mięśni oraz automasaż. Rozciąganie pomaga w uwolnieniu napięcia nagromadzonego w mięśniach i poprawia ich elastyczność. Natomiast automasaż (chociażby karku, nóg, dłoni) poprawia krążenie krwi i również szybko redukuje napięcie. W sieci z pewnością znajdziesz wiele filmików pokazujących, jak robić to bezpiecznie i skutecznie. Jeżeli masz więcej czasu i możliwości, możesz poprosić o pomoc fizjoterapeutę. Do ciekawych narzędzi zalecanych przez specjalistów należy progresywna relaksacja mięśni. Pozwala ona szybko rozluźnić spięte ciało, a dzięki temu znacząco obniżyć poziom stresu oraz uspokoić umysł. Czym jest i na czym dokładnie polega?
Metoda Jacobsona, gdyż to o niej mowa, została opracowana przez Edmunda Jacobsona w latach 30. XX wieku. Jej główną zasadą jest w pełni świadome i celowe napinanie oraz rozluźnianie poszczególnych grup mięśniowych. Efektem powinno być głębokie odprężenie całego ciała. Jacobson zaleca, by pracę mięśni rozpoczynać od tych na głowie i twarzy, a następnie iść systematycznie w dół, pracując nad szyją, barkami, ramionami, dłońmi, tułowiem, nogami i stopami. Istnieją nagrania przygotowane przez fizjoterapeutów, które pomogą Ci przejść przez kolejne etapy i uświadomić sobie różnicę między napiętym a zrelaksowanym mięśniem. Technika ta, stosowana regularnie, ma wiele zalet. Przede wszystkim obniża napięcie w ciele, co skutkuje zredukowaniem poziomu stresu i lepszym samopoczuciem. Powinny z niej korzystać zwłaszcza opiekunki pracujące w Niemczech, które ze stresem mają do czynienia na co dzień. Progresywna relaksacja Jacobsona pomoże skutecznie zarządzać stresem i lepiej zadbać o siebie.
Gdy opiekunka nie jest w stanie się zrelaksować…
Zdarza się, że pomoc psychologiczna staje się nieoceniona. Nie należy się tego wstydzić – jako opiekunka masz przed sobą niezwykle odpowiedzialne zadania. I chociaż czujesz satysfakcję z wykonywanej pracy, to te same obowiązki potrafią niekiedy przytłoczyć. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech często dotyczą osób starszych, które są schorowane, borykają się z własnymi problemami czy przejawiają niechciane zachowania. Nic więc dziwnego, że czasem czujesz się po prostu przeciążona psychiczne. Wsparcie wykwalifikowanej osoby pozwala poradzić sobie ze stresem i problemami, a także z tak zwanym wypaleniem zawodowym. Opieka psychologiczna najczęściej polega na indywidualnej psychoterapii, ale niekiedy poleca się uczestnictwo w grupach wsparcia czy szkolenia z rozwoju osobistego. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i oczekiwań. Jednak każda z powyższych metod uczy, jak radzić sobie ze stresem i pozwala w przyjaznym otoczeniu wyrazić trudne emocje.
Często nie chcemy pójść do psychologa, zapewniamy samych siebie, że damy sobie radę ze stresem. Rzeczywistość niekiedy okazuje się jednak inna. Stres i emocje tak nas przytłaczają, że pomoc specjalisty staje się najlepszym rozwiązaniem. Jak rozpoznać właściwy moment na taką wizytę? Istnieje kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę. Zadaj sobie pytanie, czy odczuwasz lęk, smutek lub przygnębienie. Od jakiego czasu towarzyszą Ci te uczucia? Czy samodzielne techniki relaksacyjne pomagają sobie z nimi poradzić? Zastanów się też, czy nie cierpisz na bezsenność lub nadmierną senność, czy Twoje ulubione aktywności nadal są dla Ciebie interesujące. Innymi symptomami, które wskazują na potrzebę pomocy z zewnątrz, są: nagłe zmiany w zachowaniu, unikanie kontaktów społecznych, chroniczne zmęczenie, utrata motywacji do pracy, bezradność, ciągła, narastająca frustracja. Jeśli więc czujesz się coraz gorzej i nie potrafisz się zrelaksować, rozważ wizytę u specjalisty. Zdrowie psychiczne to podstawa w pracy opiekunki – dlatego należy o nie dbać.