SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Terapia zajęciowa dla osoby starszej

Starość jest naturalnym, ale nie zawsze radosnym etapem życia. Seniorzy często borykają się z wieloma chorobami i dolegliwościami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Istnieje jednak metoda, dzięki której można ułatwić podopiecznemu codzienne życie. Jest to terapia zajęciowa. Co opiekunka powinna o niej wiedzieć? I czy Ty sama możesz w jakiś sposób pomóc seniorowi podczas terapii? Sprawdź.

Korzyści płynące z terapii zajęciowej

Czym jest terapia zajęciowa? Jest to specjalnie opracowany program ćwiczeń umysłowych, manualnych lub fizycznych, które mają na celu poprawę jakości życia osoby starszej. Prowadzący asystuje pacjentom podczas wykonywania różnego rodzaju aktywności i zajęć. Terapia ta sprawdza się zwłaszcza u podopiecznych przewlekle chorych, o ograniczonej sprawności. Jest bardzo pomocna również w przypadku osamotnienia czy depresji. Warto wiedzieć, że bezczynność pogarsza samopoczucie – dlatego opiekunka powinna dbać, by senior był aktywny. A z tym bywa różnie. Zdarza się, że z wielu powodów osoby starsze nie są zaktywizowane. Zamiast wybrać się na spacer, czytają książkę na kanapie, a w miejsce spotkań z innymi wybierają program w telewizji. Masz poczucie, że opisaliśmy Twojego podopiecznego? Dowiedz się, czy w okolicy jest możliwość zapisania się na terapię zajęciową. Porozmawiaj z osobą starszą i jej rodziną, zapytaj ich o zdanie na ten temat.

W ramach terapii prowadzone są różnego rodzaju ćwiczenia dla seniorów. Każde z nich ma na celu polepszać komfort życia pacjenta, ale to nie wszystko. Terapia zajęciowa poszerza horyzonty uczestników i zachęca ich do spędzania czasu w gronie rówieśników. Regularne ćwiczenia sprawiają, że zakres ruchów seniora się poprawia. Widać to szczególnie na przykładzie osób niepełnosprawnych czy po operacjach. Specjaliści terapii zajęciowej twierdzą, że w każdym człowieku drzemie potencjał i siła do tego, by zmienić coś na lepsze. Trzeba tylko dać mu szansę. Różnorodne formy terapii pomagają pacjentowi wyrazić siebie, pobudzają jego twórczość i wyobraźnię, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową i ćwiczą koncentrację.

formy terapii zajęciowej

Terapia zajęciowa i jej cele

Przeprowadzenie terapii zajęciowej u seniora może mieć wiele celów. Wszystko zależy od potrzeb, stopnia sprawności czy chorób, z jakimi boryka się na co dzień. Najczęściej jednak jako efektów terapii oczekuje się:

  • Poprawy sprawności fizycznej – spadek sprawności w starszym wieku jest naturalny. Można jednak nieco zahamować jego przebieg i utrzymać sprawność na dobrym poziomie, a nawet ją zwiększyć.
  • Utrzymania i rozwoju zdolności poznawczychpamięci, koncentracji czy myślenia abstrakcyjnego. Tutaj pomocne okazują się gry planszowe, puzzle, krzyżówki, łamigłówki.
  • Wsparcia w problemach emocjonalnych – seniorzy cierpią nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Wielu z nich zmaga się z depresją, stanami lękowymi czy poczuciem osamotnienia. Rozwiązaniem może być rozmowa z terapeutą zajęciowym czy przelewanie myśli na papier.
  • Niedopuszczenia do izolacji społecznej – zdarza się, że starsi ludzie izolują się od innych. Terapia zajęciowa jest po to, by podopieczny mógł spotykać się z innymi, nawiązywać relacje, przyjaźnie i po prostu czuć się widzianym.
  • Większej swobody w codziennym życiu – podczas terapii pacjent nabywa pewnych umiejętności, które mają mu ułatwić funkcjonowanie. W zależności od potrzeb może to być na przykład gotowanie, proste domowe prace, zajęcia z zakresu samodzielności czy obsługi telefonu komórkowego. Im więcej senior jest w stanie zrobić sam, tym lepiej to wpływa na jego psychikę.

Terapeutyczne ćwiczenia dla seniorów

Wspominaliśmy wcześniej, że aktywność fizyczna seniorów bywa znikoma. Jednym z najczęściej wybieranych modeli terapii zajęciowej jest zatem gimnastyka, oczywiście dostosowana do możliwości pacjenta. Ma za zadanie poprawić kondycję fizyczną i wydolność, wzmocnić mięśnie oraz poczucie równowagi. Równie ważne dla seniora są ćwiczenia rozciągające, które uelastyczniają mięśnie i tkanki oraz przygotowują organizm do wysiłku. Warto wspomnieć, że prosty trening można zrobić także w domu – wystarczy poprosić terapeutę o wskazówki.

Innym rodzajem terapii zajęciowej są ćwiczenia umysłowe. Należy do nich chociażby arteterapia, czyli leczenie sztuką. Malując, rzeźbiąc lub szyjąc, osoba starsza może w kreatywny sposób wyrazić swoje myśli i emocje. Równie dobre efekty daje muzykoterapia. Polega ona na przykład na wspólnym śpiewaniu, grze na instrumentach albo na tańcu. Wprawia w dobry nastrój i zachęca seniora do przebywania z innymi ludźmi. Elementy umysłowej terapii możesz wprowadzić także w domu, w wolnym czasie. Wystarczy ulubiona gra planszowa czy krzyżówka. Możecie grać w kalambury, memory, śpiewać ulubione piosenki czy rysować to, co widzicie przed sobą. Wspólna aktywność to dobry sposób na spędzanie czasu z podopiecznym.

Terapia zajęciowa to także zorganizowane ćwiczenia grupowe. Mogą to być chociażby warsztaty kulinarne, ceramiczne albo wyjścia do teatru. W ramach terapii często przeprowadza się też zajęcia edukacyjne. Wśród seniorów popularne są zwłaszcza lekcje języków obcych i zajęcia komputerowe.

ćwiczenia rozciągające dla seniora

Czy terapia zajęciowa jest dla każdego?

Może się zdarzyć, że Twój podopieczny nie będzie zainteresowany podjęciem terapii zajęciowej. Czy należy go zmuszać? Niekoniecznie. Oczywiście terapia taka ma wiele zalet; przede wszystkim zachęca pacjenta do aktywności. To jednak nie oznacza, że jest konieczna w każdym przypadku. Na początku porozmawiaj z seniorem. Postaraj się dowiedzieć, skąd bierze się jego niechęć. Opowiedz, jak dokładnie będzie wyglądała terapia zajęciowa. Jeżeli istnieje problem, który można rozwiązać i cieszyć się ćwiczeniami – spróbujcie to zrobić. Nie forsuj jednak swojego zdania za wszelką cenę. Poproś o radę lekarza prowadzącego seniora. Specjalista doradzi, co możesz zrobić w takiej sytuacji, a jeśli będzie trzeba, dobierze odpowiedniego terapeutę zajęciowego.