SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważną rzeczą, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy za granicę. Będzie ono zabezpieczeniem bez względu na to, czy wyjeżdżamy w celach turystycznych czy zawodowych. Jeśli chcesz podjąć pracę jako opiekunka osoby starszej w Niemczech, warto o to zadbać. Jako obywatelka kraju, który należy do Unii Europejskiej, masz prawo do podstawowych świadczeń zdrowotnych na terenie UE. Nie musisz zatem dodatkowo za nie płacić. Aby jednak skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego za granicą, przed wyjazdem musisz dopełnić kilka formalności.

ubezpieczenie zdrowotne cisnienie

Czym jest karta EKUZ?

Potrzebna nam jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wyrabiana z ramienia NFZ – koniecznie trzeba zabrać ją ze sobą wyjeżdżając do pracy w opiece seniora. Warto podkreślić, że wyrobienie EKUZ nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i opłatami, więc tym bardziej dobrze się o nią postarać.

Posiadanie karty jest pewnym zabezpieczeniem, że wyjazdu nie trzeba będzie skracać z powodów zdrowotnych. Do świadczeń, które są refundowane należą te, które są niezbędne do swobodnego funkcjonowania w trakcie pobytu. O tym, jakie świadczenia są niezbędne w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, decyduje lekarz na miejscu.

Ubezpieczenie zdrowotne – jak skorzystać z niego za granicą?

Trzeba pamiętać, że jeśli podczas pobytu zajdzie konieczność skorzystania z pomocy medycznej, karta obowiązuje tylko w placówkach publicznych, posiadających umowę z regionalną kasą chorych (mają oznaczenie „Kassenarzt” lub „Alle Kassen”). Jeśli pomoc medyczna potrzebna jest po tradycyjnych godzinach przyjęć, należy udać się do specjalnych przychodni („Notdienst”).

Po przybyciu na miejsce należy od razu okazać kartę EKUZ, ale często później ponownie weryfikuje ją lekarz. Trzeba kartę mieć fizycznie ze sobą, nie wystarcza podanie jej numeru. Do wypełnienia dostanie też oświadczenie. Musi w nim m.in. poświadczyć, iż nie przybył do Niemiec tylko w celu korzystania z ich opieki zdrowotnej. Zarówno opieka specjalistyczna, jak i szpitalna wymagają skierowania od lekarza. Oczywiście, w nagłych przypadkach do szpitala można zgłaszać się bez niego.

lekarz karta ekuz

Jeśli jednak zdarzy się tak, że zwrócimy się o pomoc w placówce prywatnej, po powrocie do Polski możemy starać się o zwrot kosztów przez NFZ. Więcej informacji na ten temat znaleźć można znaleźć na stronie informacyjnej NFZ dotyczącej EKUZ w Niemczech.