SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Ubieranie seniora. Jak pomóc osobie starszej?

Ubieranie seniora bywa ogromnym wyzwaniem zarówno dla osoby starszej, jak i opiekuna. Narastające problemy zdrowotne, zwłaszcza kłopoty z kręgosłupem czy dłońmi, utrudniają zakładanie skarpet, rajstop, obuwia i bielizny. Jak pomóc seniorowi w codziennym ubieraniu się?

ubieranie seniora

Ubieranie seniora – trudy codzienności u osób starszych

Pomoc w ubieraniu przydatna jest nie tylko osobom, które poruszają się na wózku lub większość czasu spędzają w pozycji siedzącej. Nawet aktywni seniorzy z biegiem czasu mają trudności w wiązaniu sznurówek czy w zakładaniu skarpetek. Kręgosłup nie jest już tak giętki, a osłabione ręce czasami nie dają rady nawet przy prostych czynnościach.

Trudy ubierania się odczuwalne są w szczególności w porach chłodnych – podczas okresu jesiennego i zimowego. Wówczas każdy zakłada na siebie wiele warstw, cięższe botki czy kozaki, ciepłe rajstopy, płaszcze i szaliki. Ubieranie seniora latem jest proste: lekka sukienka, spodnie i sandały zakładane są w kilka sekund.

W okresie jesienno-zimowym czynniki zewnętrzne wpływają często na obniżenie odporności. Wahania temperatury, opady deszczu, silne wiatry sprzyjają rozwojowi wirusów. Ważne jest jednak zachowanie równowagi. Organizmu nie można przegrzewać ani zbytnio wychładzać. Najlepiej ubierać się na cebulkę – założyć kilka lekkich ubrań, które w razie potrzeby można zdjąć. Wyziębienie i przegrzanie organizmu to doskonały sposób na złapanie infekcji.

odzież dla seniora

Odzież dla seniora – jakie ubrania wybrać dla osoby w podeszłym wieku

U osoby starszej sprawdzają się miękkie ubrania bez zapięć, guzików i pasków. Spódnice i spodnie na gumce, proste bluzki i swetry, płaskie wsuwane buty to najlepsze rozwiązanie. Dużą uwagę należy zwracać na skład ubrań. Odpowiednim wyborem są materiały naturalne, przyjemne w dotyku, niewymagające prasowania, niekrępujące ruchów.

Odzież dla seniora leżącego różni się nieco od ubrań polecanych dla osób aktywnych. Chorego należy ubierać w strój wygodny, który nie krępuje ruchów i nie sprawia problemów przy przemieszczaniu się. Doskonale sprawdzają się tu długie koszulki lub koszule nocne z dłuższym lub krótkim rękawem, bez guzików. W przypadku osób nieporuszających się często niezbędne jest zastosowanie pieluchomajtek lub pampersów, dlatego koszule nocne polecane są również dla podopiecznych płci męskiej – wówczas łatwiej jest utrzymać higienę.

pomoc w ubieraniu

Jak ubierać chorego w dzień?

Jeśli senior jest samodzielny, warto zachęcać go do dalszego dbania o siebie. Nie powinno się dopuścić, aby osoba aktywna przebywała cały dzień w piżamie. Takie zachowanie w negatywny sposób wpływa na samopoczucie i chęci do życia. Przekonaj seniora, który nie chce się ubrać, że lepiej poczuje się po przygotowaniu do dnia.

Jeżeli osoba starsza ma lekkie problemy z poruszaniem się, okaż jej wsparcie i zagwarantuj pomoc w ubieraniu. Gdy senior nie radzi sobie z zakładaniem skarpet czy rajstop podaj mu urządzenie, które ułatwi wykonywanie trudniejszych czynności. Przy osobie całkowicie leżącej to Ty musisz zadbać o możliwie szybkie ubranie lub przebranie pacjenta. Dzięki temu nie narazisz seniora na ewentualny dyskomfort.

pomoc w ubieraniu skarpet

Pomoc w ubieraniu – jakie akcesoria dostępne są na rynku?

Na rynku bez problemu znajdziesz mnóstwo akcesoriów, które pomagają w ubiorze osoby starszej. To artykuły pomocnicze, które wspierają zarówno seniora, jak i opiekuna. Do podstawowych przyrządów należą wszelkiego rodzaju pomocniki:

  • Chwytak do ubrań, pomocny przy ubieraniu żakietów, bluz rozpinanych czy obuwia. Przeznaczony dla seniorów z ograniczoną zdolnością ruchową górnej partii ciała,
  • Pomocnik do wkładania i ściągania obuwia lub łyżka z hakiem, które eliminują konieczności schylania się. Niezbędny przy problemach z kręgosłupem,
  • Chwytak do rajstop – doskonała pomoc w ubieraniu rajstop i skarpet, przydatny seniorom narzekającym na ból kręgosłupa, bioder. Przeznaczony jest dla osób z ograniczoną zdolnością ruchu,
  • Chwytak do skarpet zapewnia pomoc w ubieraniu skarpet grubszych i cienkich, np. z nylonu. Wykonany jest z elastycznego surowca. Jest prosty w obsłudze – wystarczy jedynie nałożyć skarpetę i ciągnąć do momentu, aż pięta będzie zakryta. Sprzęt łatwo obsłużyć można jedną ręką,
  • Szydełko do zapinania guzików – pomaga zapiąć guziki lub zasunąć zamek osobom, które cierpią na reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów czy artretyzm. Doskonale posłuży osobom z trudnościami manualnymi czy obolałymi palcami,
  • Przyrząd wspomagający zakładanie biustonosza, który ułatwia zakładanie bielizny,
  • Sznurówki elastyczne spiralne – sprawdzą się u osób z obolałymi, opuchniętymi stopami. Zapewniają przyleganie obuwia do stopy i zmniejszają ich ucisk. Sznurówki można łatwo ścisnąć lub poluzować, zapewniając komfort noszenia.

Jeśli senior nie odczuwa dyskomfortu podczas ubierania, nie warto rezygnować z tej czynności. Dbanie o siebie jest ważne w każdym wieku. Udowodniono naukowo, że przebywanie całymi dniami w stroju do spania negatywnie wpływa na stan psychicznie. Jeśli więc senior jest względnie sprawny, zadbaj o jego komfort. Jeśli senior większość czasu spędza w swoim łóżku, postaw na wygodne, miękkie ubrania, które nie będą krępować ruchu.

pomoc w ubieraniu rajstop

Ubieranie seniora – jak przekuć obowiązek w przyjemną rutynę?

Ubieranie seniora nie musi być przykrym obowiązkiem dla obu stron. Przekonaj podopiecznego, który jest samodzielny, że dzienny ubiór w znaczący sposób wpływa na samopoczucie. Pokaż, że warto dbać o siebie i swój komfort psychiczny. Udostępnij seniorowi sprzęt, który ułatwi mu zakładanie problematycznych części garderoby i pamiętaj o oferowaniu pomocy.

Pamiętaj, że najważniejsza jest wygoda. Nie zmuszaj podopiecznego do przebywania w ubraniach, które są nieprzyjemne w dotyku, cisną i uwierają. Lekkie, miękkie materiały, eliminacja zamków i guzików, prostota i wysoka jakość wykonania to klucz do dobrego samopoczucia. Jeśli zastanawiasz się nad pracą w Niemczech jako opiekun – sprawdź nasze oferty: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/