W ostatnich latach praca w opiece w Niemczech zyskała ogromną popularność wśród polskich opiekunek i opiekunów osób starszych. Do wyjazdu zachęca atrakcyjne wynagrodzenie, ale też legalne zatrudnienie oraz szansa na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego za granicą. To jednak tylko niektóre z powodów, dla jakich coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Mimo wszystko przed podjęciem pracy dobrze jest dokładnie poznać warunki zatrudnienia. Warto bowiem wiedzieć, że mogą się one różnić w zależności od agencji, rodzaju umowy oraz obowiązków, jakie będzie podejmowała opiekunka. Chcesz mieć świadomość, na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz tekst.
Legalna praca w opiece i jej formy
Warunki zatrudnienia w opiece w Niemczech zależą przede wszystkim od tego, w jakiej formie podejmowana jest praca. Opiekunki najczęściej decydują się na jeden z dwóch modeli współpracy: umowę zlecenie z polską firmą delegującą pracowników do Niemiec lub samozatrudnienie (tzw. Gewerbe). W pierwszym przypadku opiekunowie nie muszą się o nic martwić. Firma zatrudnia ich w sposób legalny jeszcze w Polsce i oddelegowuje do pracy w Niemczech, a umowa obejmuje odprowadzanie składek ZUS oraz pomoc we wszelkich formalnościach. Opiekunka jadąca do Niemiec ma możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej za granicą oraz prawo do świadczeń emerytalnych. Z kolei samozatrudnienie, czyli Gewerbe, daje większą elastyczność, ale ma również wady. Opiekunka musi bowiem samodzielnie rozliczać podatki i opłacać składki w Niemczech. Ten model wybierają głównie osoby, które dobrze znają niemiecki system podatkowy lub korzystają z pomocy księgowej.
Dobra agencja zapewnia też opiekunowi wsparcie w sytuacjach kryzysowych – na przykład w razie pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego lub konieczności powrotu do kraju.
Zakres obowiązków i warunki zatrudnienia opiekunki w Niemczech
To, jak wygląda lista obowiązków opiekuna, zależy od stanu zdrowia podopiecznego oraz ustaleń zawartych w umowie. Zwykle zakres prac obejmuje pomoc w codziennych czynnościach takich jak: higiena osobista, przygotowywanie posiłków, podawanie leków, prowadzenie domu oraz towarzyszenie seniorowi. Szczególnie ważny jest ten ostatni obowiązek. Opiekunka staje się powiernikiem podopiecznego, jego towarzyszem i przyjacielem. Zachęca go do aktywności, wyjścia z domu i do miłego spędzania czasu.
Warunki zatrudnienia określają również czas pracy. Standardowo opiekunowie mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie w miejscu zlecenia. Mają też prawo do odpoczynku i chwili dla siebie – te kwestie należy ustalać z rodziną podopiecznego. Senior nie może bowiem pozostawać bez opieki, zatem trzeba znaleźć kogoś, kto przez godzinę czy dwie będzie nad nim czuwał. Pamiętaj, że realizacja zapisów w umowie może się różnić, dlatego warto wybierać sprawdzone firmy pośredniczące, które egzekwują ich dokładne przestrzeganie.
Wynagrodzenie i wymagania względem opiekunki
Wysokość wynagrodzenia w pracy opiekunki w Niemczech zależy od wielu czynników. Najczęściej wymieniane to: poziom znajomości języka niemieckiego, doświadczenie, zakres obowiązków oraz lokalizacja. Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi około 1800-2000 euro netto miesięcznie, ale przy bardziej wymagających sztelach może wzrastać nawet powyżej 2 tysięcy na rękę. Dodatkowo niektóre firmy oferują premie za pracę w okresach świątecznych, zwrot kosztów podróży czy ubezpieczenie zdrowotne i OC.
Jedną z najważniejszych kwestii jest znajomość języka niemieckiego i otwartość na komunikację. Chociaż w teorii można pracować w niemieckiej opiece, nie znając języka, w praktyce będzie to dość trudne. Jak bowiem porozumieć się z podopiecznym, jego rodziną, ludźmi naokoło, nie znając prawie ani słowa po niemiecku? Niektóre osoby mogą mówić trochę po polsku, ale nie warto uzależniać swoich poszukiwań od „polskich” szteli. Znacznie lepszym wyjściem jest przyswojenie sobie języka w stopniu komunikatywnym. W Veritas mamy darmowy, przystępny kurs językowy od podstaw w formie filmów wideo. Dzięki nim opanujesz podstawy niemieckiego jeszcze przed wyjazdem. A jest o co walczyć – opiekunowie, którzy dobrze radzą sobie językowo, mogą liczyć na lepsze warunki zatrudnienia, wyższe wynagrodzenie oraz możliwość wyboru bardziej wymagających, ale i lepiej płatnych zleceń.
Warunki zatrudnienia opiekunek za granicą: podsumowanie
Warunki zatrudnienia w pracy w opiece w Niemczech mogą być bardzo różne, ale gdy współpracujemy z dobrą agencją, nie musisz się o nie martwić. Niezależnie od szteli, którą wybierzesz, masz gwarancję znalezienia stabilnej pracy, tak istotnej w dzisiejszych czasach. Będziesz mieć pewność, że regularnie co miesiąc na Twoje konto wpłynie wynagrodzenie. A warto wspomnieć, że zarobki w opiece za granicą są niekiedy nawet trzykrotnie wyższe, niż na tym samym stanowisku w Polsce. Pracując jako opiekunka w Niemczech, możesz też rozwijać się zawodowo. Na rynku działa wiele szkoleń i kursów z branży opieki osób starszych – część z nich organizują właśnie agencje. Oprócz tego opieka w Niemczech daje Ci też niepowtarzalną możliwość poznania nowych ludzi, ich kultury i tradycji. Sztela może być okazją do nawiązania przyjacielskich relacji.
Jeżeli zatem chcesz spróbować swoich sił jako opiekunka w Niemczech, zgłoś się do nas. Dobierzemy dla Ciebie nie tylko zlecenie, ale uzgodnimy Twoje warunki zatrudnienia i postaramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu z nami – telefonicznego, osobistego albo przez formularz na stronie.