Z myślą o zapewnieniu Państwu jeszcze lepszej obsługi od stycznia 2020 roku firmy Veritas, Mycare24 i Pflegehelden łączą się w jedną firmę Veritas Group.
SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007
Informujemy, iż 24.02.2020 po godzinie 16:00 rozpoczynamy prace techniczne, przez co kontakt z naszym oddziałem we Wrocławiu będzie utrudniony. Dzięki wprowadzonym zmianom, po konsolidacji marek, od 25.02.2020 naszym głównym numerem kontaktowym z działem rekrutacji stanie się 71 75 88 150. Tym samym numer 71 72 42 660, należący wcześniej do rekrutacji Opieka Mycare24 będzie nieaktualny.

Czy wiek opiekunki ma znaczenie?

Gdyby zapytać kilka przypadkowych osób, jak wyobrażają sobie opiekunkę osoby starszej, to z pewnością udzieliłyby odpowiedzi, że jest to kobieta w wieku około 40 lat. Czy oznacza to, że opiekunka w Niemczech to zawód tylko dla pań w średnim wieku? Jakie znaczenie ma wiek opiekunki?

opiekunka i seniorka

Młoda opiekunka osoby starszej

Opiekunka osoby starszej musi być odpowiedzialna i pełna empatii. Nie ma jednak ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o wykonywanie zawodu opiekunki. Sprawdzą się w nim osoby młode, które z pewnością wprowadzą w życie osób starszych dużą dynamikę, świeżość i odżywczą energię. Młody osoby są najczęściej żywiołowe i mają sporo siły, która przyda się w codziennej opiece seniora.

To, że osób młodszych jest wśród opiekunek osób starszych stosunkowo mało, wynikać może z kilku czynników:

  • opiekunka osoby starszej w Niemczech to praca wymagająca sporej siły psychicznej. Osoby młode, niedoświadczone życiowo, stające w obliczu problemów, jakie niesie ze sobą starość, często są mocno przerażone i nie są w stanie poradzić sobie z sytuacją. Dla nich zmiany, jakie dokonują się w psychice czy ciele starszego człowieka mogą wydawać się niewyobrażalne.
  • Wyjazd do pracy w Niemczech i zamieszkanie z osobą starszą oznacza też rezygnację z typowych dla młodych osób rozrywek. Młoda opiekunka z pewnością nie będzie spędzać weekendowych wieczorów w klubach i na czas wyjazdu musi zawiesić życie towarzyskie – a dla osób młodych “wyszumienie się” bywa czasem ważnym etapem przejściowym.
  • Osoby młode mogą obawiać się, że nie znajdą z seniorem wspólnego języka. Jeśli by tak było, sytuacja mogłaby być uciążliwa tak dla opiekunki, jak i samego podopiecznego.

Opiekunka w średnim wieku

Osoby w wieku powyżej 40 roku życia z kolei mogą być preferowane ze względu na większy bagaż doświadczeń. Ponieważ różnica wieku jest wówczas mniejsza, możliwe jest również, że wówczas opiekunka będzie lepiej porozumiewała się z seniorem. Osoby w tym wieku mają też nieco więcej swobody, zazwyczaj ich dzieci są już “na swoim”, i choć rozłąka z bliskimi jest ciężka w każdym wieku, to jednak nie zostawia się wówczas małych pociech bądź dorastających nastolatków w domu.

praca kobiet po 50

Wymagania wiekowe dla opiekunki

Zdarza się tak, rodzina, która poszukuje opieki dla seniora określa przedział wiekowy poszukiwanej opiekunki. W większości jest to osoba 30 lub 40 plus. Motywuje się to większym doświadczeniem życiowym (również w opiece nad seniorami, np własnymi rodzicami) oraz mniejszą przepaścią pokoleniową, która mogłaby podzielić seniora i opiekunkę.