SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Czy wiek opiekunki ma znaczenie?

Gdyby zapytać kilka przypadkowych osób, jak wyobrażają sobie opiekunkę osoby starszej, to z pewnością udzieliłyby odpowiedzi, że jest to kobieta w wieku około 40 lat. Czy oznacza to, że opiekunka w Niemczech to zawód tylko dla pań w średnim wieku? Jakie znaczenie ma wiek opiekunki?

opiekunka i seniorka

Młoda opiekunka osoby starszej

Opiekunka osoby starszej musi być odpowiedzialna i pełna empatii. Nie ma jednak ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o wykonywanie zawodu opiekunki. Sprawdzą się w nim osoby młode, które z pewnością wprowadzą w życie osób starszych dużą dynamikę, świeżość i odżywczą energię. Młody osoby są najczęściej żywiołowe i mają sporo siły, która przyda się w codziennej opiece seniora.

To, że osób młodszych jest wśród opiekunek osób starszych stosunkowo mało, wynikać może z kilku czynników:

  • opiekunka osoby starszej w Niemczech to praca wymagająca sporej siły psychicznej. Osoby młode, niedoświadczone życiowo, stające w obliczu problemów, jakie niesie ze sobą starość, często są mocno przerażone i nie są w stanie poradzić sobie z sytuacją. Dla nich zmiany, jakie dokonują się w psychice czy ciele starszego człowieka mogą wydawać się niewyobrażalne.
  • Wyjazd do pracy w Niemczech i zamieszkanie z osobą starszą oznacza też rezygnację z typowych dla młodych osób rozrywek. Młoda opiekunka z pewnością nie będzie spędzać weekendowych wieczorów w klubach i na czas wyjazdu musi zawiesić życie towarzyskie – a dla osób młodych “wyszumienie się” bywa czasem ważnym etapem przejściowym.
  • Osoby młode mogą obawiać się, że nie znajdą z seniorem wspólnego języka. Jeśli by tak było, sytuacja mogłaby być uciążliwa tak dla opiekunki, jak i samego podopiecznego.

Opiekunka w średnim wieku

Osoby w wieku powyżej 40 roku życia z kolei mogą być preferowane ze względu na większy bagaż doświadczeń. Ponieważ różnica wieku jest wówczas mniejsza, możliwe jest również, że wówczas opiekunka będzie lepiej porozumiewała się z seniorem. Osoby w tym wieku mają też nieco więcej swobody, zazwyczaj ich dzieci są już “na swoim”, i choć rozłąka z bliskimi jest ciężka w każdym wieku, to jednak nie zostawia się wówczas małych pociech bądź dorastających nastolatków w domu.

praca kobiet po 50

Wymagania wiekowe dla opiekunki

Zdarza się tak, rodzina, która poszukuje opieki dla seniora określa przedział wiekowy poszukiwanej opiekunki. W większości jest to osoba 30 lub 40 plus. Motywuje się to większym doświadczeniem życiowym (również w opiece nad seniorami, np własnymi rodzicami) oraz mniejszą przepaścią pokoleniową, która mogłaby podzielić seniora i opiekunkę.