SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak wygląda Wielkanoc w Niemczech?

Podobnie jak w Polsce, Wielkanoc w Niemczech uznaje się za jedno z dwóch najważniejszych świąt w roku. Niemcy, jako kraj wielowyznaniowy oraz wielokulturowy, te święta obchodzą wyjątkowo barwnie. W odróżnieniu od sytuacji w Polsce dniem wolnym od pracy jest tam już Wielki Piątek.

Święta Wielkanocne (czyli po niemiecku Osterfest) w Niemczech mają różne oblicza, ponieważ każdy land ma swoje zwyczaje i tradycje. Najwystawniej Wielkanoc obchodzą  m.in.: Badenia-Wirtembergia, Hesja, Bawaria, Północna Nadrenia-Westfalia, Saksonia i Turyngia.

wialkanoc w niemczech

Jak święta wielkanocne w Niemczech obchodzą opiekunki osób starszych?

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, Wielkanoc spędza się przeważnie za granicą. Co roku rodziny podopiecznych dzielą się z opiekunkami ciepłem, radością i zwyczajami towarzyszącymi temu wyjątkowemu okresowi. Dla wielu z nich może to być bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie. Nawet jeśli cały czas obecna jest tęsknota za domem.

Warto wiedzieć o różnicach pomiędzy naszymi i tamtejszymi tradycjami. Aby uniknąć zaskoczeń i przygotować się na ten specjalny czas, zobaczmy, jak Niemcy obchodzą święta Wielkanocne.

Przygotowania i zwyczaje wielkanocne w Niemczech

Różnice kulturowe Polska — Niemcy są jaskrawo widoczne w przypadku tradycji poprzedzających Wielkanoc. O ile w Polsce przygotowania najbardziej kojarzą się z Wielkim Postem i nabożeństwami kościelnymi, to w Niemczech przygotowania zaczynają się w domach. Ogrody dekoruje się gałązkami z mnóstwem kolorowych wydmuszek. Jeśli ktoś nie posiada ogrodu, to ubarwia w ten sposób wazony z baziami, okna, drzwi oraz balkony. Niemieckie rodziny podkreślają tak budzącą się przyrodę oraz zbliżające się Święta.

wielkanoc w Niemczech

Czy Niemcy obchodzą Święta Wielkanocne podobnie jak w Polsce?

Wielki Piątek w Niemczech, czyli święto Męki Pańskiej to dzień wolny od pracy we wszystkich krajach związkowych, nie tylko w katolickiej Bawarii. To czas refleksji i wyciszenia. Niewskazane są imprezy, słuchanie głośnej muzyki oraz tańce. Zamknięte są wszystkie sklepy i restauracje. Wielki Piątek w Niemczech nazywa się również Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). W odróżnieniu od zwyczajów nad Wisłą nie przestrzega się tam ścisłego postu.

Wielka Sobota (po niemiecku Stiller Samstag) jest dniem wyciszenia. W przeciwieństwie do Polski w Niemczech nie święci się pokarmów wielkanocnych. Wieczorem rozpala się ogniska przed kościołami i odprawia obrzędy ognia. Niemcy odpalają od nich swoje świece paschalne, które towarzyszą im w domach przez resztę świątecznego czasu.

W Niedzielę Wielkanocną po świątecznym śniadaniu dzieci szukają słodyczy schowanych przez wielkanocnego zająca, który jest symbolem równie popularnym, jak Święty Mikołaj. Tradycyjne potrawy wielkanocne w Niemczech są podobne do tych w Polsce. Na talerzach znaleźć więc możemy jajka, wędliny, pasztety oraz wielkanocne ciasta.

Niemcy w Poniedziałek Wielkanocny (tzw. Ostermontag) odpoczywają, spędzają go w gronie rodziny oraz znajomych. Bardzo popularny w Polsce zwyczaj oblewania się wodą, czyli Śmigus Dyngus, jest w Niemczech całkowicie nieznany.

Wielkanoc tradycje

Oto kilka ciekawostek związanych z tradycjami wielkanocnymi w Niemczech:

  • Według niektórych źródeł to właśnie w Niemczech, w XVIII wieku, po raz pierwszy za symbol świąt wielkanocnych uznany został zajączek.
  • W niektórych landach w Wielkanocną Niedzielę dzieci pukają do drzwi sąsiadów i proszą o świąteczne słodycze.
  • Bardzo popularna jest tradycja stukania się jajkami (Ostereiertitschen) przy śniadaniu wielkanocnym. Polega ona na tym, że każdy członek rodziny wybiera sobie swoją pisankę i kolejno stuka się nią z innymi.
  • W niektórych miastach organizuje się uroczyste procesje konne Świętego Jerzego, procesję prowadzi Herold, a za nim podążają przebrani jeźdźcy. Najbardziej znane są procesje w Saksonii i miasteczku Traunstein w Bawarii.
  • W Niemczech w czasie Wielkanocy bardzo popularne są kilkudniowe wycieczki rodzinne poza miasto. Nie mają one jednak wymiaru religijnego.

Jak widać, tradycje Wielkanocne w Niemczech nieco różnią się od tych w Polsce. Zatem Święta spędzane za granicą przez opiekunki mogą być naprawdę ciekawym doświadczeniem.

Zapraszamy do zapoznania się z lekcją o Wielkanocy z serii: Niemiecki dla opiekunek – Wielkanoc.