Jesień życia nie zawsze jest kolorowa – osoby starsze zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Przewlekłe schorzenia i częste dolegliwości spotykają niemal każdego seniora. Wiele chorób pojawia się dlatego, że osoby starsze mają obniżoną odporność i sprawność fizyczną. Ich organizm jest już słabszy i nie zawsze da radę obronić się przed atakującymi drobnoustrojami. Sprawę utrudnia fakt, że seniorzy przyjmują na stałe wiele leków. Kiedy podopieczny źle się czuje, konieczna okazuje się wizyta u lekarza. O czym pamiętać, organizując wyjście do przychodni?
Wizyta u lekarza: jak opiekun może zachęcić do niej seniora?
Opiekun osoby starszej powinien wiedzieć, jak zorganizować wizytę u lekarza. Po jego stronie leży także pilnowanie terminu i zadbanie o komfort podopiecznego podczas wizyty. Wielu seniorów, tak samo jak my, nie przepada za badaniami lekarskimi. Trudno się temu dziwić – do gabinetu pukamy zazwyczaj wtedy, kiedy mamy jakiś problem zdrowotny. Wizyta u lekarza wiąże się więc z dodatkowym stresem. Szczególnie narażeni na niego są pacjenci chorzy na demencję. Jeżeli więc zbliża się termin wizyty, a podopieczny jest do niej coraz bardziej niechętny, warto z nim porozmawiać. Delikatnie spytaj go, co jest powodem stresu. Może chodzi o samo wyjście z domu albo o konkretnego lekarza? Delikatność i cierpliwość okażą się tutaj najlepszym wyjściem. Jeśli trzeba, powtarzaj pytania i argumenty. Dzięki temu zyskasz pewność, że chory zrozumiał komunikat.
Jak przekonać seniora z demencją do wizyty u lekarza? Dobrym pomysłem jest przedstawienie jej jako rutyny. Powiedz podopiecznemu, że dzięki temu będzie mógł na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia. Jeżeli podczas wizyty będą wykonywane badania, zaproponuj, że sama też się zbadasz. Osoba starsza nie będzie czuła się osamotniona i podniesie się jej pewność siebie. Gdy to nie skutkuje, zwróć się po pomoc do bliskich seniora, o ile są ze sobą w ciepłych relacjach. Jeżeli nie, dużą rolę mogą tu odegrać przyjaciele podopiecznego albo sam lekarz. Niezależnie od efektów rozmów nie należy się zniechęcać. Pamiętaj, że dopóki senior chce rozmawiać, możesz go przekonać do odbycia wizyty. Jeżeli więc zostało do niej jeszcze trochę czasu, podejmij kolejną próbę następnego dnia.
Przygotuj siebie i osobę starszą do spotkania z lekarzem
Podopieczny zgodził się na wyjście do lekarza i jest gotów na wizytę? Doskonale! W przypadku seniora chorego na demencję dobrze jest wcześniej zadzwonić do gabinetu i poinformować o tym lekarza. Specjalista będzie wdzięczny za informację, czy trudno było przekonać osobę starszą do wizyty. To ważne – senior, który się opierał, w gabinecie może przedstawić swoje samopoczucie w lepszym świetle. Dobrym wyjściem jest zaplanowanie ciekawych aktywności na czas po wizycie. Podopieczny chętniej podda się badaniu, jeśli będzie wiedział, że później obejrzy swój ulubiony film. Dla siebie natomiast przygotuj listę pytań i zagadnień, które poruszysz z lekarzem. Pomocne będą też notatki na temat dnia seniora. Warto również zapoznać się z podstawowym niemieckim słownictwem dotyczącym wizyty u lekarza. Zabierz ze sobą listę leków i suplementów, które przyjmuje podopieczny, a także akcesoriów, jak aparat słuchowy czy okulary. Tuż przed wizytą pytaj seniora o samopoczucie, objaśniaj, jak będzie wyglądało badanie.
Termin wizyty już ustalony? Teraz trzeba zapisać go w widocznym miejscu i zapamiętać. To pomoże seniorowi, który łatwo może zapomnieć o zaplanowanym badaniu. Twoim zadaniem, jako opiekunki, jest też przygotowanie podopiecznego do wizyty. Niezbędna będzie tutaj troska o kwestie higieny i o wygodny strój. Następny krok to poinformowanie osoby starszej o tym, gdzie idziecie i w jakim celu. Jeszcze przed wyjściem zapytaj seniora o jego aktualne samopoczucie i dolegliwości. Ułatwi Ci to rozmowę z lekarzem. Staraj się zapamiętać istotne szczegóły, o których podopieczny może zapomnieć. Podaj też kompletną listę leków przyjmowanych przez seniora. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, jak dobrać odpowiednie leczenie, by nie przyniosło żadnych niepożądanych skutków ubocznych.
Senior liczy na Twoje wsparcie u lekarza
Jeżeli podopieczny nie może wychodzić na zewnątrz, dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie wizyty lekarskiej do domu. Sprawdzi się ona w przypadku osób unieruchomionych w łóżku albo mających duże trudności z poruszaniem się. Ciężko chorego seniora trudno byłoby zabrać do przychodni – mogłoby to być dla niego niebezpieczne. Jeśli więc jest taka możliwość, warto zadzwonić do lekarza i poprosić o wizytę domową. Dla sprawnego podopiecznego, którego stan zdrowia na to pozwala, umów wizytę w przychodni. Wyjście będzie dla niego korzystne z wielu powodów. Przede wszystkim wniesie trochę odmiany w monotonną codzienność osoby starszej. Wspólna wycieczka do przychodni będzie formą rozrywki i okazją do zbudowania pewności siebie. Seniorzy często są zawstydzeni i zirytowani ograniczeniami spowodowanymi wiekiem. Opiekunka do osoby starszej ma więc tutaj specjalną misję. Może pokazać podopiecznemu, że jest on w stanie sprostać wyzwaniom dnia codziennego tak samo dobrze, jak kilkanaście lat wstecz. W ten sposób znacznie poprawi jego samopoczucie.
Codzienna praca opiekunki wiąże się ze stałą opieką i wspieraniem seniora. Nieodłączną jej częścią jest także asystowanie przy wizycie u lekarza. Osoba starsza, która sama idzie do lekarza, może zapomnieć o ważnych objawach albo nie dosłyszeć zaleceń. Opiekunka powinna więc czuwać nad przebiegiem spotkania, notować wszystkie istotne rady, a przede wszystkim rozpisać dawkowanie leków. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że senior weźmie nieprawidłową dawkę lekarstwa. Pamiętaj o tym, żeby medykamenty były schowane w bezpiecznym miejscu, w oznaczonych pojemnikach. Oprócz tego warto kontrolować, czy podopieczny stosuje się do zaleceń: czy bierze leki, stosuje odpowiednią dietę i jest aktywny. Twoja rola jest więc nieoceniona. Dzięki Tobie senior ma szansę dłużej utrzymać dobry stan zdrowia.