SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Dzień Wszystkich Świętych w Niemczech

1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Zarówno w Niemczech, jak i w Polsce jest to dzień pełen zadumy i wspomnień na temat osób, które już odeszły. Choć znaczenie tego dnia dla nas i naszych sąsiadów jest takie samo – w Niemczech te święto obchodzimy nieco inaczej.

Przygotowania do święta

W porównaniu do mieszkańców Niemiec, przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych w naszym kraju trwają nieco dłużej. Już kilka tygodni wcześniej możemy zauważyć na cmentarzach osoby, które porządkują nagrobki oraz znajdującą się wokół nich przestrzeń. Niemcy bardzo rzadko zajmują się tym samodzielnie i poświęcają przygotowaniom znacznie mniej czasu. Wszelkie prace w zakresie utrzymania porządku wykonują specjalizujące się w tym firmy.

Dzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i wspomnień o osobach zmarłych. Zarówno w Polsce jak i w Niemczech niewskazane są huczne zabawy oraz głośna muzyka. Bogato ustrojone nagrobki pełne kwiatów i zniczy to charakterystyczny widok podczas tego święta. W tym dniu na polskich cmentarzach można zauważyć spore tłumy, które oddają cześć zmarłym. Osób, które odwiedzają nagrobki swoich bliskich w Niemczech jest zdecydowanie mniej. W dodatku ich wygląd jest nieco bardziej skromny, a kwiaty i znicze pojawiają się tylko w nielicznych miejscach.

Tradycyjne wypieki

Podczas Dnia Wszystkich Świętych na niemieckich stołach można znaleźć struclę, która przygotowywana jest specjalnie na tę okazję. Jest to wypiek z ciasta drożdżowego, pleciony na kształt warkocza, który wyglądem przypomina naszą rodzimą chałkę.

Pomimo tego, że w naszym kraju nie ma charakterystycznych potraw przygotowywanych na Dzień Wszystkich Świętych, śmiało możemy uznać, że obchodzimy go z większym zaangażowaniem niż nasi sąsiedzi zza granicy. Ten dzień to także doskonała okazja do rodzinnych spotkań, które kultywowane są prze większość naszych rodaków.