SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Wydarzenia kulturalne w Niemczech: czy warto w nich uczestniczyć z seniorem?

Praca w opiece to prawdziwe wyzwanie. Opiekunka osoby starszej dokłada bowiem wszelkich starań, by zapewnić swojemu podopiecznemu pomoc i wsparcie. Ułatwia mu codzienne funkcjonowanie i stara się, aby, mimo trudności i chorób przewlekłych, senior miał spokojną, pogodną starość. Praca w niemieckiej opiece nie jest więc łatwym zajęciem. Jednak w tym zawodzie nie brakuje też pogodnych, radosnych chwil. Należą do nich chociażby wspólne wyjścia z domu. Dziś opowiemy o tym, czy warto wybrać się z podopiecznym na niemieckie wydarzenia kulturalne i jak to wyjście zorganizować. Zapraszamy do lektury!

Wyjścia na wydarzenia to element niemieckiej kultury

Nasi zachodni sąsiedzi mają bogatą kulturę i chętnie kultywują swoje tradycje. Zwykle różnią się one w zależności od regionu Niemiec, z którego dana osoba pochodzi. Zarówno młodsi, jak i starsi Niemcy lubią uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Nawet osoby w podeszłym wieku mają swoje ulubione festiwale, spektakle i filmy, których nie chcą przegapić. Warto potraktować to jako idealną okazję do budowania relacji z podopiecznym. Wychodząc do kina, teatru albo na jakiekolwiek wydarzenie kulturalne w Niemczech, możesz zapewnić seniorowi dawkę rozrywki. Pozwoli mu to oderwać się od codzienności, zapomnieć o dokuczliwych objawach chorobowych czy pozbyć się nieprzyjemnych myśli. Osoby starsze, które potrzebują całodobowej opieki, często rezygnują z jakichkolwiek kontaktów z ludźmi.

Jeśli Twój podopieczny wykazuje niechęć na wspomnienie o aktywnościach, nie bagatelizuj tego. Problem depresji wśród seniorów niestety istnieje, a to problem, którym koniecznie trzeba się zająć. Dlatego dobrze jest delikatnie zasugerować podopiecznemu wyjście na jakieś wydarzenie. Daj mu czas do namysłu i nie nalegaj – dzięki temu poczuje się przy Tobie komfortowo i bezpiecznie.

tradycje niemieckie

Gdzie opiekunka osoby starszej może ją zabrać w czasie wolnym?

Udział w wydarzeniach kulturalnych jest dobrym sposobem na poznanie niemieckich zwyczajów. W końcu słuchanie o nich daje zupełnie inne odczucia, niż zetknięcie się z nimi na żywo, prawda? Pamiętaj tylko, żeby rodzaj wydarzenia był dopasowany do zainteresowań seniora i do jego możliwości. Jeżeli porusza się on na wózku, wybierz miejsce, w którym znajdziecie ułatwienia dla niepełnosprawnych. Ustalcie też wspólnie, czy dana atrakcja spodoba się podopiecznemu. Zbliża się ciekawe przedstawienie, ale senior nie jest fanem teatru? Zamiast tego wybierzcie film w kinie albo plenerowy festiwal. Główna zasada, której powinna przestrzegać opiekunka osoby starszej, brzmi: nic na siłę. Chodzi o to, żebyście z niecierpliwością czekali na dane wydarzenie i z radością w nim uczestniczyli.

Pozostaje jeszcze kwestia przygotowania się do wyjścia. Oczywiście warto być elastycznym – jeżeli senior w dniu wydarzenia poczuje się gorzej, zrezygnujcie z wychodzenia z domu. Zdarza się, że organizatorzy koncertu, festiwalu czy spektaklu pozwalają na zwrócenie zakupionych wcześniej biletów. Zanim zarezerwujesz wejściówki, sprawdź więc, czy jest opcja ich zwrotu. Teraz jednak skupmy się na samym szykowaniu siebie i podopiecznego do wyjścia. Dobrym ruchem jest stworzenie krótkiej listy rzeczy do zabrania. Przyda się mała butelka wody, leki, które senior przyjmuje, paczka chusteczek higienicznych, a w chłodniejszych dniach coś cieplejszego do ubrania. A skoro już mowa o stroju – niech będzie wygodny i niekrępujący ruchów. Niektóre wydarzenia wymagają eleganckiego ubioru, dlatego zanim osoba starsza go założy, sprawdź, czy będzie komfortowy. Przygotuj ubranie wcześniej, żeby nie musieć szukać jakiegoś jego elementu w ostatniej chwili. Nie zapomnij też o wygodnym, dobrze dopasowanym obuwiu.

Poznanie niemieckich zwyczajów przydaje się opiekunce

Wspólne wyjścia z podopiecznym to jeden ze sposobów na zapoznanie się z niemiecką kulturą i zwyczajami. Jednak trudno jest wychodzić gdzieś codziennie, a czasami zdarza się, że senior po prostu nie jest w stanie opuszczać domu. Dlatego dobrze wykazywać zainteresowanie większymi i mniejszymi tradycjami, które są ważne dla podopiecznego. Dowiedz się, kiedy osoba starsza ma urodziny i tego dnia uprzejmie złóż jej życzenia. A może nie obchodzi urodzin, tylko imieniny? To też warto uszanować. Zachęć seniora do tego, by opowiedział Ci o świętach religijnych, państwowych i rodzinnych, jakie świętuje. Zapytaj, jak powinien wyglądać jego rozkład dnia i jakie przyzwyczajenia kulturowe są dla niego istotne. Zyskasz tym przychylność podopiecznego i jego sympatię.

opiekunka osoby starszej

Opiekunka osoby starszej wie, że rozmowa to podstawa

Towarzyszenie seniorowi w codzienności to najważniejsze zadanie opiekunki pracującej w Niemczech. Jednak spędzanie czasu z podopiecznym, uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych czy w ważnych uroczystościach, nie może się odbyć bez rozmowy. Dlatego tak istotne jest, by opiekunka osoby starszej umiała swobodnie komunikować się w języku seniora. Dzięki temu będzie mogła go wysłuchać, wesprzeć, doradzić, pomóc – a tego przecież potrzebuje każdy człowiek. Rozmowa pozwoli zbudować więź opartą na zaufaniu i wspólnych wspomnieniach. Zatem, zanim zabierzesz swojego podopiecznego na jakiekolwiek wydarzenie kulturalne, bądź gotowa na dialog. W Veritas oferujemy Ci darmowe lekcje języka niemieckiego dla opiekunek. Podszkolisz swoje umiejętności, a Twoja pewność siebie wzrośnie.