Zainteresowanie zatrudnieniem w opiece senioralnej u naszych zachodnich sąsiadów ciągle wzrasta i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się w najbliższym czasie zmienić. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się temu, jak wygląda praca opiekunki w Niemczech.
Skąd bierze się popularność usług opiekuńczych, świadczonych indywidualnie w domu podopiecznego? Większość niemieckich lekarzy twierdzi, że najlepszym i jednocześnie najzdrowszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom. Osoby starsze, które mogą sobie pozwolić na pozostanie w nim, są spokojniejsze, czują się bardziej komfortowo i żyją dłużej.
Bardzo popularną formą zapewnienia takiej opieki jest zatrudnienie dostępnej przez całą dobę opiekunki.
Opiekunki z Polski cieszą się w Niemczech bardzo dobrą opinią, uznawane są za sumienne i profesjonalne. Dlatego to właśnie one są tak chętnie zatrudniane do opieki nad osobami starszymi.
Praca w opiece jest idealnym wyborem dla osób cechujących się wyrozumiałością i empatią. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj pracownicy, którzy już mają pojęcie, jak opiekować się osobą starszą, unieruchomioną lub chorą.
Poza atrakcyjnym wynagrodzeniem praca opiekunki w Niemczech ma również wiele innych atutów, które przyciągają rzesze opiekunek z Polski. Podjęcie kontraktu może okazać się dla nich wspaniałą przygodą. Wśród niewątpliwych zalet wymieńmy chociażby możliwość nawiązania nowych znajomości, zwiedzania nowych miejsc, czy warunki sprzyjające podszlifowaniu języka niemieckiego.
Jak wygląda taka praca na co dzień? Czy praca opiekunki w Niemczech jest trudna?
Naturalnie, opieka nad osobami starszymi wiąże się z dużą odpowiedzialnością i często bywa wymagającym wyzwaniem. Zwykle dzieje się tak dlatego, że podopiecznymi są często osoby schorowane, mające problemy z poruszaniem się.
Opieka w Niemczech to także obowiązki związane z utrzymywaniem podstawowych porządków w domu seniora, a także zaspokajanie jego potrzeb dnia codziennego. Najistotniejsze jednak jest zapewnienie bezwzględnego bezpieczeństwa osoby starszej.
Podopieczni bez opieki mogą ulegać częstym wypadkom. Bez pomocy opiekunki każdy upadek może spowodować kontuzję czy utratę przytomności, a przez to być groźny dla zdrowia i życia. Dlatego warto najpierw odpowiedzieć na pytanie: czy praca opiekunki jest trudna?
Przyznajemy — owszem, bywa niełatwa, ale mimo wszystko potrafi też być bardzo budującym i pozytywnym zajęciem. Dlaczego? Ponieważ praca opiekunki ma realny wpływ na dobre samopoczucie drugiego człowieka. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że pracuje się z osobą, która mimo choroby i podeszłego wieku odczuwa tak samo, jak my.
Można dyskutować na temat tego, czy branża opieki senioralnej wymaga zmian systemowych. Czy opiekunki powinny mieć więcej czasu wolnego, więcej zarabiać itd.
Istnieje wiele sprzecznych opinii dotyczących opieki w Niemczech. Jednak trzeba wiedzieć, że na przestrzeni czasu sytuacja ulega ciągłej poprawie i opiekunki coraz częściej chwalą sobie swoją pracę. Czasami sugeruje się, że opieka świadczona przez całą dobę wymagałaby co najmniej trzech osób, pracujących w pełnym wymiarze godzin.
Jednak wtedy koszt takiej usługi przekraczałby możliwości finansowe rodzin podopiecznych i pracy w opiece mogłoby być znacznie mniej.
Czym opiekunka osób starszych nie powinna się zajmować?
W Niemczech opiekunkom osób starszych zabrania się przede wszystkim zajmowania czynnościami związanymi z medycyną oraz pielęgniarstwem. Praca opiekunki w Niemczech nie dotyczy ingerencji w czynności takie jak pomiar cukru u seniora, podawanie insuliny, wykonywanie zastrzyków i tym podobnych. Dobrze jest wiedzieć przed wyjazdem, że praca opiekunki w tym zakresie ogranicza się do pilnowania, aby podopieczny codziennie zażywał leki, zadbania o jego dietę i aktywizację.
Ile zarabia opiekunka w Niemczech? Nie ukrywajmy, że jednym z najistotniejszych elementów wpływających na decyzję o podjęciu opisywanej pracy są zarobki opiekunki w Niemczech.
Już podczas przeglądania ofert pracy można zauważyć, że wynagrodzenie jest dużo wyższe niż za pracę świadczoną w Polsce. Zarobki często oscylują wokół podwojonej średniej pensji nad Wisłą. Poza tym opiekunki mają zagwarantowane zakwaterowanie, wyżywienie oraz transport do miejsca pracy i z powrotem do domu.
Bardzo często zdarza się, że pracodawca opłaca składki ZUS, pomaga w dopełnieniu wszelkich formalności, a nawet daje możliwość zarobkowania podczas pobytu w Polsce.
Co więcej, czas spędzony w takiej pracy wlicza się również do stażu emerytalnego.
Nic więc dziwnego, że tak wiele Pań decyduje się na podjęcie zatrudnienia w opiece senioralnej w Niemczech. Tak atrakcyjne zarobki opiekunki w Niemczech pozwalają na to by dochód ten pokrył potrzeby jej rodziny mieszkającej w Polsce.
Opiekunki w Niemczech i ich wynagrodzenie
Wynagrodzenie w branży opiekuńczej uzależnione jest od kilku elementów:
- stopnia znajomości języka niemieckiego.
- doświadczenia w opiece nad osobą starszą ( udokumentowanego referencjami z poprzednich zleceń).
Opiekunki mogą liczyć na wyższe zarobki, jeśli znają język niemiecki w wyższym stopniu. Do podjęcia pracy wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość niemieckiego. Jeśli potencjalna kandydatka zastanawia się nad podjęciem pracy w opiece, a poziom zaawansowania języka obcego nie jest u niej wystarczający, to radzimy, aby najpierw go poprawić.
Warunki oraz zalety pracy jako opiekunka
Do najczęściej wymienianych zalet zalicza się aspekt finansowy. Opiekunki w Niemczech zarabiają nawet do 8 tysięcy złotych miesięcznie. Dzięki takim zarobkom po powrocie do Polski są w stanie zapewnić sobie życie na wysokim poziomie.
Wiele opiekunek zwraca również uwagę na to, w jaki sposób są traktowane przez rodziny swoich podopiecznych. Ważne dla nich są warunki mieszkaniowe, to, w jaki sposób rodzina do nich podchodzi i czy jest dla nich wsparciem. Zwracają też uwagę na to, czy pomimo pracy opiekunki rodzina dalej dba o swoich rodziców i dziadków.
Poza oczywistym aspektem finansowym, zalety pracy jako opiekunka dotyczą właśnie takich kwestii. Opiekunki chwalą sobie swoją pracę właśnie wtedy, kiedy mają wsparcie koordynatora oraz rodziny.
W wielu przypadkach opiekunki uczą się niemieckiego, spędzają wolny czas, podróżując i dzięki wysokim zarobkom spełniają swoje marzenia.