SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Wymagania językowe w opiece w Niemczech

Praca w opiece nad osobą starszą, zwłaszcza za granicą, kusi wielu Polaków szukających zarobku. Nic dziwnego – wybór jest bardzo duży, a niemieckie sztele są lepiej płatne, niż zlecenia w naszym kraju. Niektórzy opiekunowie obawiają się jednak, że trudno im będzie poradzić sobie za granicą. Opieka w Niemczech wiąże się bowiem z nauką języka. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Jakie wymagania językowe stawiają opiekunkom rodziny seniorów oraz agencje opieki? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Niemiecki dla opiekunek: jakie słownictwo się przydaje?

Opiekunka starająca się o pracę w Niemczech powinna znać język niemiecki. Jest to kluczowa kwestia, której wymagają wszyscy pracodawcy. Oczywiście oczekiwany poziom językowy może się różnić w zależności od szteli i od oczekiwań rodziny podopiecznego. Podstawą, która zawsze Ci się przyda, jest niemiecki na poziomie komunikatywnym. Co on oznacza? Tak, jak na poziomie podstawowym, znasz proste słowa i zwroty w języku niemieckim, ale dodatkowo potrafisz się nimi swobodnie posługiwać. Opieka w Niemczech wymaga codziennych rozmów, rozumienia i wykonywania próśb podopiecznego, a także informowania rodziny o jego stanie zdrowia. Do tego potrzebne Ci będą umiejętności:

  • zadawania pytań, udzielania odpowiedzi, prowadzenia krótkich dialogów,
  • zastosowania w rozmowie podstawowych terminów medycznych,
  • rozumienia ze słuchu,
  • czytania: na przykład instrukcji obsługi sprzętu domowego, etykiet leków, dokumentacji medycznej,
  • pisania notatek.

Im lepiej znasz niemiecki, tym masz większą szansę na lepiej płatną i atrakcyjniejszą pracę. Dlatego warto od razu zacząć naukę – nawet jeśli do wyjazdu zostało Ci kilka dni. Istnieją sposoby na szybkie przyswojenie sobie podstaw nowego języka. Jedną z nich jest otaczanie się językiem: słuchanie radia po niemiecku, oglądanie seriali z napisami niemieckimi, korzystanie z fiszek. Codziennie staraj się też poświęcać przynajmniej kwadrans na naukę. Możesz w tym celu skorzystać z popularnych aplikacji językowych, jak na przykład Duolingo lub Babbel. Dobrym pomysłem będzie znalezienie sobie partnera do rozmów po niemiecku, a jeśli masz czas, zapisanie się na intensywny kurs językowy. I chociaż niemiecki, ze względu na złożoną gramatykę i słownictwo, może wydawać się trudny, to opanowanie podstaw nie musi zająć dużo czasu. Wystarczy skupić się na praktycznych zwrotach i słówkach związanych z opieką nad osobą starszą.

opieka w Niemczech

Opieka w Niemczech a wymagania pracodawców

Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim to nie jedyne wymaganie, jakie pracodawcy stawiają przed opiekunkami. Do pracy w Niemczech w opiece potrzebny jest też szereg kompetencji zawodowych i osobistych. Rodziny seniorów dbają o dobro swoich krewnych, dlatego chętnie wybierają wykwalifikowane opiekunki. Nie musisz się jednak martwić, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego w opiece. Być może udzielałaś się jako wolontariusz w szpitalu albo opiekowałaś się starszym lub chorym członkiem rodziny? Takie wpisy w CV również będą mile widziane. Wiele opiekunek kończy też kursy branżowe. Agencje często im w tym pomagają – w Veritas oferujemy cykliczne szkolenia, a także darmowe kursy językowe. Dzięki nim możesz szybko podnieść swoje kompetencje. Przyda Ci się bowiem nie tylko umiejętność mówienia po niemiecku, ale też wykonania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych czy obsługi sprzętu medycznego.

Praca w niemieckiej opiece to trudne i wymagające zadanie. Podopieczni bywają różni; często są to starsze, schorowane osoby, a komunikacja z nimi okazuje się kłopotliwa. Dlatego oprócz dobrej znajomości języka, która pozwoli się „dogadać” z podopiecznym, opiekunka powinna wykazać się kilkoma cechami. Najważniejsze to empatia i cierpliwość, a także odpowiedzialność. Te cechy sprawią, że będziesz lepiej rozumieć potrzeby podopiecznego i spokojnie na nie reagować, a jednocześnie sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Opiekunka powinna być też elastyczna i umiejętnie organizować swój czas pracy – w ten sposób żadne nagłe sytuacje jej nie zaskoczą. Niezbędna będzie także odporność na stres.

Jak sprostać tym wymaganiom? Przede wszystkim warto ciągle rozwijać swoje umiejętności. Skup się na języku niemieckim – to nim będziesz posługiwać się na co dzień w swojej pracy. Wyznacz sobie cele na każdy tydzień i staraj się je zrealizować. Możesz też poprosić podopiecznego o pomoc w nauce. Rozmawiajcie ze sobą, zachęcaj go, by poprawiał Twoje ewentualne błędy. Przy okazji rozwiniesz swoje umiejętności interpersonalne; będziesz pracować nad aktywnym słuchaniem i cierpliwością. Pamiętaj jedynie, by cele, jakie sobie wyznaczasz, były dla Ciebie osiągalne. Stopniowo podnoś poprzeczkę, ale uważaj, by nie „wylądowała” zbyt wysoko. Unikniesz frustracji i skupisz się na swoim rozwoju.

opiekunka w Niemczech

Skuteczna komunikacja po niemiecku

Dlaczego tak wiele osób szuka pracy w opiece w Niemczech, ale w polskiej rodzinie? Opiekunki obawiają się, że ich umiejętności językowe są zbyt niskie, by poradzić sobie w pracy za granicą. Nie każdy jednak wie, iż poziom znajomości niemieckiego to nie wszystko. Można mówić na poziomie komunikatywnym i doskonale radzić sobie w pracy opiekunki. Kluczem do sukcesu jest używanie prostego języka, wyraźna i powolna mowa oraz komunikacja niewerbalna. Mowa ciała, gesty i mimika nierzadko wyrażają więcej niż słowa. Warto mimo wszystko skupić się na nauce prostych terminów medycznych – będziesz ich potrzebować w rozmowach z rodziną podopiecznego lub lekarzem. I bądź otwarta na informacje zwrotne oraz sugestie językowe ze strony seniora i jego bliskich.

Opieka w Niemczech to przede wszystkim komunikacja – ale dość specyficzna. Na co dzień przebywasz ze starszą, schorowaną osobą i z nią też rozmawiasz. Konieczne będzie więc empatyczne, pełne zrozumienia i cierpliwości podejście. Proces starzenia wpływa na mowę, słuchanie i przetwarzanie informacji. Bądź więc gotowa na to, że pewne wypowiedzi trzeba będzie kilkakrotnie powtórzyć. Słuchaj aktywnie, nie przerywaj podopiecznemu, okazuj zainteresowanie tym, co mówi. I przede wszystkim okazuj seniorowi szacunek, zwracaj się do niego w takiej formie, jakiej oczekuje. Bądź otwarta na wysyłane przez niego sygnały, nie ograniczaj się tylko do własnych wypowiedzi i przekazywania informacji. Komunikacja jest procesem dwustronnym, a porozumienie buduje więź i ułatwia sprawowanie opieki nad seniorem.