Praca opiekunki w Niemczech, chociaż trudna i pełna wyzwań, może przynosić wiele satysfakcji. Pozwala bowiem poprawić sytuację finansową i dawać poczucie spełnienia. Mimo to zawód opiekunki nie jest wolny od ryzyka wypalenia zawodowego. Opieka nad starszymi, schorowanymi ludźmi, wyjazd do obcego kraju i rozłąka z bliskimi mogą negatywne oddziaływać na psychikę. Jakie są objawy wypalenia i co zrobić, żeby się przed nim obronić?
Praca opiekunki w Niemczech a wypalenie zawodowe
Badania pokazują, że ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego jest wysokie, gdy dana osoba wykonuje swoją pracę od wielu lat. Przepracowany czas to jednak nie wszystko. Możesz pracować jako opiekunka w Niemczech bardzo długo i nie odczuwać żadnych niepokojących uczuć czy emocji. Dużo zależy też od cech osobowości i od tego, jak radzisz sobie z codziennym stresem. Jeżeli jesteś osobą wysoko wrażliwą, a dodatkowo introwertyczką, prawdopodobnie Twoja psychika będzie bardziej narażona na wypalenie zawodowe. Możesz odczuć jego symptomy znacznie wcześniej, niż Twoje koleżanki po fachu.
Osoby „przebojowe”, asertywne, takie, które bez zawahania komunikują własne potrzeby, zwykle lepiej radzą sobie ze stresem. Czy zatem wrażliwe opiekunki muszą zrezygnować z pracy? Niekoniecznie. Mają one wiele atutów, które sprawdzą się w tym zawodzie, chociażby wysoko rozwiniętą empatię. Wystarczy więc wdrożyć antystresową profilaktykę i być wyczulonym na pierwsze objawy wypalenia zawodowego.
Objawy wypalenia zawodowego: rozpoznaj je od razu
Czasami trudno jest rozróżnić wypalenie zawodowe od zwyczajnego przemęczenia. Sprawę utrudnia fakt, że problem rozwija się powoli i stopniowo. Łatwo więc zbagatelizować pierwsze symptomy. Na co zwrócić uwagę?
Jeśli od jakiegoś czasu obserwujesz u siebie:
- uczucie ciągłego napięcia,
- rozdrażnienie i podenerwowanie,
- coraz mniejszą cierpliwość do podopiecznego,
- poczucie przygnębienia,
- problemy ze snem albo nadmierną senność,
- kłopoty z koncentracją, roztargnienie,
- ciągłe zmęczenie i niemożność zrelaksowania się
– być może są to początki wypalenia zawodowego. Opiekunka staje się coraz bardziej obojętna, traci zaangażowanie w pracę. Trudno jej zmusić się do wykonywania codziennych obowiązków, a podopieczny wzbudza niechęć. W ostatnich stadiach syndrom ten może prowadzić do utraty wiary we własne kompetencje, a nawet do depresji. Dlatego reaguj od razu, jak tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy.
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu u opiekunki w Niemczech
Kluczowym elementem profilaktyki wypalenia zawodowego jest równowaga między pracą a życiem prywatnym. Zawód opiekunki w Niemczech wymaga sporego zaangażowania – niemal całą dobę spędza się z seniorem. Po zakończeniu kilkutygodniowej szteli warto więc na jakiś czas wrócić do kraju i zrobić sobie przerwę. Nie musisz wyjeżdżać na wakacje, wystarczy zmiana otoczenia i relaks wśród najbliższych. Jeżeli przenosisz się z jednego zlecenia na drugie, ryzyko wypalenia znacznie wzrasta.
A jak zachować tę równowagę w czasie pobytu w Niemczech? Przyda się umiejętność planowania czasu. Wśród wszystkich obowiązków: opieki nad seniorem, przyrządzania posiłków, sprzątania i robienia zakupów warto znaleźć chwilę dla siebie. Każda opiekunka osób starszych ma prawo do odpoczynku w ciągu dnia. Zwykle jest to czas, gdy podopieczny śpi, zajmuje się swoimi sprawami albo ma gości. Zdarza się też, że rodzina zapewnia opiekę nad osobą starszą na jedno popołudnie. Wtedy pieczę nad seniorem sprawuje ktoś z bliskich albo pielęgniarka, a opiekunka może wyjść z domu. Dobrze jest porozmawiać o takiej ewentualności już na początku bytności w Niemczech.
W profilaktyce wypalenia zawodowego ważne jest też dbanie o zdrowie. Codziennie znajdź choć 10-15 minut na spacer czy lekkie ćwiczenia gimnastyczne. Możesz zaproponować seniorowi, żeby do Ciebie dołączył. Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny i zmniejsza stres. Nie mniej istotna jest dieta – dbaj w tym zakresie nie tylko o podopiecznego, ale też o siebie. Jedz dużo warzyw i owoców, pełnoziarniste pieczywo, kasze i ryby. Posiłki spożywaj regularnie i pij dużo wody. I na koniec: postaraj się zbudować stały harmonogram dnia. Seniorowi da on poczucie bezpieczeństwa, a Tobie kontrolę nad zadaniami.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Zauważyłaś u siebie objawy, które mogą wskazywać na wypalenie zawodowe? Nie ignoruj ich – to sprawi, ze z biegiem czasu problem będzie rósł, zamiast zniknąć. Możesz skontaktować się z koordynatorem z agencji albo porozmawiać ze swoimi bliskimi. Przede wszystkim jednak pamiętaj, że głównym powodem wypalenia jest stres. Pomyśl, dlaczego praca opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie stresująca i jak to zmienić. Może trudno Ci być asertywną i wzięłaś na siebie zbyt dużo dodatkowych obowiązków? Wiedz, że jeśli konkretne zadanie nie widnieje w Twojej umowie, nie musisz go wykonywać. Bierzesz do siebie wszystko, co mówi i robi Twój podopieczny? Prawdopodobnie to wynik choroby czy uczucia frustracji, a nie niechęć do Ciebie. Warto więc uczyć się wyrozumiałości i cierpliwości, a także rozważnie wybierać oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Czujesz, że zajmowanie się osobą chorą na demencję jest ponad Twoje siły? Powiedz o tym koordynatorowi. A jeśli czujesz taką potrzebę, to po powrocie do Polski możesz zrobić sobie dłuższy urlop, a także skorzystać z pomocy psychologa.