Opieka nad osobą niepełnosprawną to zadanie wymagające sporej siły fizycznej. Podopiecznemu nierzadko trzeba pomagać w poruszaniu się, a osoby leżące wyręczać w wielu czynnościach. Na szczęście opiekunki często mają do dyspozycji sprzęt rehabilitacyjny, który pomaga im wykonywać obowiązki. Jakie urządzenia przydają się w domu, w którym mieszka niepełnosprawny senior?
Współczesna pomoc w opiece nad osobą niepełnosprawną
Sprzęt rehabilitacyjny jest dla opiekunki dużym ułatwieniem. Nic więc dziwnego, że jadąc do opieki nad niepełnosprawną osobą starszą, oczekujesz, że zostanie Ci on udostępniony. Jednak nie należy wymagać od pracodawcy spełnienia wszystkich próśb. Urządzenia takie często są drogie, a nie każda rodzina ma możliwości finansowe, aby je zakupić. Oni sami też najlepiej znają swojego bliskiego oraz jego stan zdrowia. Wiedzą zatem, który sprzęt okaże się niezbędny, a bez którego opiekunka jest w stanie sobie poradzić. Oczywiście warto śledzić na bieżąco trendy i podsuwać rodzinie seniora swoje pomysły. Kto wie, może staną się one dla Was wszystkich cenną wskazówką? Pamiętaj jednak, że problemy podopiecznych mogą mieć różne źródła. To, co pomagało Ci na poprzedniej szteli, niekoniecznie spełni swoją funkcję na obecnej. Najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o opinię specjalisty: rehabilitanta albo lekarza. Oceni on potrzebę i możliwości korzystania z konkretnych sprzętów ortopedycznych czy rehabilitacyjnych.
Jaki sprzęt rehabilitacyjny ma do dyspozycji opiekunka?
Na rynku można znaleźć mnóstwo urządzeń, które ułatwiają pracę w opiece. Zwykle są one podzielone na różne kategorie, w zależności od problemów, z jakimi zmaga się użytkownik. Najbardziej popularny jest drobny sprzęt rehabilitacyjny i pomocniczy dla osób cierpiących na inkontynencję. Ma on za zadanie zapewnić komfort i właściwą higienę. Możemy tutaj wymienić: bieliznę chłonną, wkładki urologiczne, cewniki, prześcieradła nieprzemakalne, kaczki i baseny, podkłady oraz osłony na materac.
Inna kategoria to urządzenia dla osób, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Tutaj wyróżniamy: wózki inwalidzkie (ręczne albo elektryczne), łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe i wózki toaletowe. Niezbędne okazuje się też specjalne wyposażenie domu, ułatwiające osobie na wózku codzienne życie. Są to różnego rodzaju uchwyty umożliwiające korzystanie z łazienki, podnośniki, windy, szyny podjazdowe, rampy, siedziska do wanny, chwytaki. Dobrze, jeśli mieszkanie jest zaprojektowane w taki sposób, aby chory mógł bez przeszkód z niego korzystać. Wiele rodzin osób niepełnosprawnych decyduje się na szafki z regulowaną wysokością, niższe rozmieszczenie włączników światła czy zainstalowanie szerszych drzwi oraz oświetlenia przypodłogowego.
Codzienne ułatwienia dla osób niedowidzących
Jeżeli opiekujesz się seniorem, który ma problemy ze wzrokiem, wiesz, jak trudno jest mu na co dzień. Dlatego również takim osobom przydaje się drobny sprzęt rehabilitacyjny czy pomocniczy. Podopieczny z pewnością doceni pomoce optyczne, jak chociażby lupy, czytaki, monookulary, powiększalniki telewizyjne. Dobrze, by dla bezpieczeństwa posiadał też białą laskę, zwłaszcza jeśli wychodzi na zewnątrz. Przedmiot ten nie tylko pozwala lepiej orientować się w przestrzeni, ale też ostrzega kierowców czy rowerzystów i zmusza ich do większej ostrożności. W domu natomiast dużym ułatwieniem dla seniora są urządzenia, które nagrywają i odtwarzają dźwięk. Są to audiobooki, mówiące ciśnieniomierze, zegarki, komputery z autolektorem, syntezatory mowy. Ciekawą opcją mogą być książki pisane znakami Braille’a.
Sprzęt rehabilitacyjny to nie wszystko, czyli jak powinien wyglądać dom
W wielu przypadkach osoby niepełnosprawne niechętnie wychodzą z domu. Problemy z poruszaniem się i gorsza kondycja fizyczna sprawiają, że senior woli zostać w znanych sobie czterech ścianach. Coraz bardziej zanika potrzeba odwiedzania znajomych i przyjaciół, poznawania nowych miejsc. Dom staje się oazą spokoju i bezpieczeństwa – dlatego warto się postarać, żeby naprawdę nią był. Nie wystarczy w tym celu jedynie zgromadzić sprzęt do rehabilitacji w domu i go używać. Warto też tak zorganizować przestrzeń, by podopiecznemu było łatwiej korzystać z wszelkich udogodnień. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku seniora jeżdżącego na wózku.
Pamiętaj, że osoby starsze często nie lubią zmian, a za to cenią sobie stabilność i przewidywalność. Przełożenie jednej rzeczy w inne miejsce może spowodować u podopiecznego dyskomfort, a czasami wręcz strach lub panikę. Dobrze jest wiec każdy pomysł na zmianę przedyskutować z nim, a także z jego rodziną. Twoim priorytetem jest przecież bezpieczeństwo osoby starszej. Warto więc zasugerować, żeby wszelkie meble czy przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla seniora, zmieniły miejsce. Może rozwiązaniem będzie niewielki remont albo inna organizacja przestrzeni? Zwróćcie uwagę przede wszystkim na potrzeby podopiecznego. Niech mieszkanie będzie jak najlepiej przystosowane właśnie do niego.