SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Wyzwania, na które musi być przygotowana opiekunka w Niemczech

Coraz częściej Polki i Polacy decydują się wyjechać do pracy za granicę. Robią to ze względu na lepsze zarobki czy na chęć zdobycia nieco innego doświadczenia. Powodem wyjazdu może być też sytuacja rodzinna czy trudności w znalezieniu pracy w kraju. Branżą, która cieszy się dużą popularnością wśród kandydatów, jest opieka w Niemczech. Jeśli i Ty myślisz o wyjeździe zarobkowym, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, jak znaleźć zatrudnienie, co wziąć pod uwagę przed wyjazdem i gdzie najlepiej szukać pracy w opiece seniora.

Opieka w Niemczech – gdzie szukać pracy?

Polskie opiekunki i opiekunowie szukający pracy za granicą najczęściej koncentrują się na Niemczech. Za popularnością tego kraju przemawia fakt, że graniczy on z Polską, a proces legalizacji pobytu i pracy (zwłaszcza tymczasowej) jest dosyć prosty. Warto również wiedzieć, że społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów cały czas się starzeje. Coraz więcej osób w podeszłym wieku wymaga kompleksowej, specjalistycznej opieki. Dlatego polskie opiekunki są w Niemczech tak mile widziane. Pracodawcy uważają Polki za sumienne, obowiązkowe i zorganizowane, dlatego chętnie je zatrudniają. Ale, wbrew pozorom, nie tylko panie mogą pracować w niemieckiej opiece. Wiele ogłoszeń jest skierowanych do panów. Wszystko zależy od zakresu obowiązków, oczekiwań przyszłego podopiecznego i preferencji jego rodziny.

Każda opiekunka choć raz zastanawiała się nad tym, gdzie rozpocząć poszukiwania pracy w zawodzie. Przed laty nie było to takie proste – kandydaci do opieki w dużej mierze polegali na znajomościach i systemie poleceń. Dziś z pomocą przychodzi nam Internet. Tam bez problemu znajdziesz strony, na których agencje zamieszczają swoje oferty pracy w opiece nad osobami starszymi. Pamiętaj o tym, żeby zadbać o własne bezpieczeństwo: wybieraj zweryfikowane, legalne oferty pochodzące ze sprawdzonego źródła. Dokładnie sprawdzaj każdą firmę opiekuńczą, a jeśli jest taka potrzeba, skontaktuj się osobiście z jej przedstawicielami.

opiekunka w Niemczech

Największe wyzwania czekające na opiekunkę w Niemczech

Podjęcie decyzji o wyjeździe do opieki w Niemczech nie jest łatwe. Wiąże się ono z dużymi zmianami w życiu rodzinnym i zawodowym, a także z nowymi trudnościami i zadaniami. Dlatego, zanim zgłosisz swoją kandydaturę w agencji, weź pod uwagę kilka aspektów istotnych w pracy opiekunki. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do wyjazdu. Co zatem Cię czeka?

Nauka języka niemieckiego

Dobrze jest rozpocząć ją jeszcze przed wyjazdem. Aby efektywnie pracować za granicą, trzeba znać język w stopniu co najmniej komunikatywnym. Oczywiście wyszukanie ofert pracy bez języka niemieckiego jest możliwe, ale nie warto z nich korzystać. Zdarza się, że opiekunki, skuszone opcją porozumiewania się w pracy po polsku, odpowiadają na takie ogłoszenia. Na miejscu może się jednak okazać, że senior, co prawda, mówi w naszym języku, ale stan zdrowia sprawia, że trudno mu się porozumieć. Rodzina podopiecznego nie zna ani słowa po polsku – a przecież z nimi też trzeba ustalić szczegóły współpracy. Trudno też wyjść z domu do sklepu czy pobliskiej kawiarni, bo wszędzie mówią tylko po niemiecku. Znajomość języka pomoże Ci więc na co dzień. W Veritas doskonale o tym wiemy, dlatego oferujemy naszym Opiekunkom bezpłatne lekcje niemieckiego.

Zmiana branży

Dla wielu początkujących opiekunek wyjazd do pracy za granicę wiąże się z przekwalifikowaniem, czasowym bądź stałym. Jeśli ta kwestia rodzi Twoje obawy, pamiętaj: opieka w Niemczech to zawód przyszłościowy i dobrze opłacalny, a branża jest stabilna. Praca ta wielu osobom pomogła stanąć na nogi czy pożegnać niepowodzenia zawodowe. Plusem jest też fakt, że opiekunka seniora nie potrzebuje specjalistycznego, kierunkowego wykształcenia. Wszystkiego, co musisz wiedzieć, dowiesz się na organizowanych w naszej agencji kursach zawodowych. Otrzymasz też stałe wsparcie koordynatora.

praca w opiece seniora

Rozłąka z rodziną

Z podjęciem pracy w opiece w Niemczech wiąże się nie tylko konieczność nauki języka czy zmiany zatrudnienia. Wyjeżdżasz do obcego kraju na kilka tygodni lub miesięcy, a to oznacza rozłąkę z najbliższymi. Dla wielu opiekunów i opiekunek jest to powodem silnego stresu, dlatego dobrze już od pierwszego dnia zadbać o swoją psychikę. Spróbuj tak zaplanować dzień (oczywiście z uwzględnieniem potrzeb podopiecznego), żeby móc choć na chwilę skontaktować się z rodziną. Zabierz ze sobą telefon, laptop lub tablet z dostępem do Internetu. Utrzymywanie kontaktu z bliskimi pomoże Ci zachować dobrą kondycję psychiczną, co przełoży się na energię i chęć do pracy.

Czy opieka w Niemczech to praca dla mnie?

Podejmując pracę jako opiekunka w Niemczech, pamiętaj o tym, żeby zatrudnienie było legalne. Zapewni Ci to współpraca z wiarygodną firmą, która ma siedzibę w Polsce – taką jak Veritas. U nas dostaniesz nie tylko korzystne, wypłacane na czas wynagrodzenie, ale też pełnoprawną umowę, odprowadzanie składek, podatków oraz ubezpieczenie. To da Ci poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli więc czujesz, że praca w opiece w Niemczech jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Razem znajdziemy ofertę zatrudnienia, która spełni Twoje oczekiwania.