Opieka nad osobą cierpiącą na chorobę Parkinsona nie jest łatwa. Aby dobrze zająć się podopiecznym, warto wiedzieć, jak to schorzenie może się rozwijać i jakie są jego objawy. Opiekunka powinna też mieć świadomość, jak wygląda codzienność seniora z Parkinsonem. Na co należy być przygotowanym? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Choroba Parkinsona: objawy i etapy
Schorzenie to jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób neurozwyrodnieniowych. Wraz z jego rozwojem zanikają komórki nerwowe w mózgu. Niestety, jest to choroba nieuleczalna. Zdiagnozować ją można na podstawie obserwowanych u seniora objawów oraz wywiadu lekarskiego. Objawami choroby Parkinsona są przede wszystkim: sztywność mięśni, spowolnienie ruchów, drżenie mięśni w spoczynku i niestabilna postawa ciała. Osoba chora na Parkinsona może mieć pochyloną sylwetkę, poruszać się drobnymi krokami. Obserwuje się też apatię, stany lękowe, problemy ze snem, a także oznaki otępienia starczego i depresję.
Leczenie choroby Parkinsona sprowadza się wyłącznie do wyciszania objawów. Odpowiednio dobrane leki sprawiają, że komfort życia pacjenta znacznie się poprawia. Znaczenie ma również zdrowy tryb życia: pełnowartościowe posiłki, codzienna dawka ruchu, sen i wypoczynek. Dobre efekty daje też rehabilitacja. Z chorobą Parkinsona można żyć przez wiele lat, ale warto pamiętać, że u każdego przebiega ona inaczej. Dobrze jest więc od razu po rozpoznaniu objawów wdrożyć leczenie. To pozwoli podopiecznemu zachować pewien poziom samodzielności.
Opieka nad podopiecznym z Parkinsonem
W opiece nad chorym konieczna jest wiedza na temat tego, jak wygląda choroba Parkinsona. Wtedy można przygotować się na ewentualne problemy i codzienne wyzwania. Jako opiekunka osoby z Parkinsonem będziesz miała za zadanie pomagać jej w poruszaniu się, w myciu i ubieraniu, w czynnościach fizjologicznych i w jedzeniu posiłków. Trzeba będzie również dobrze rozplanować całą dobę oraz zadbać o dobre relacje z podopiecznym. Przyda się duża doza cierpliwości i wyrozumiałości – pacjenci z Parkinsonem wiele prostych rzeczy mogą robić wolniej. O czym warto pamiętać?
Kiedy chód seniora staje się spowolniony i „szurający”, zapewnij mu pomoc. Asekuruj go podczas wstawania, siadania czy pod prysznicem. Zapytaj też rodzinę o możliwość zakupu rollatora albo laski. Z otoczenia podopiecznego usuń wszystkie dywaniki, chodniki, o które mógłby się potknąć.
Zamień ubrania i buty z zamkami, sznurówkami i guzikami na te zakładane od razu. Jeśli senior ma zaawansowane objawy Parkinsona, trzeba mu będzie pomagać w ubieraniu albo go w tym wyręczać.
Może się okazać, że podopieczny potrzebuje wsparcia w zachowaniu czystości i w czynnościach fizjologicznych. Trzeba go zaprowadzić do toalety czy łazienki, umyć i ubrać. Zdarza się, że z uwagi na stan zdrowia osoby starszej konieczne jest wykonywanie tych czynności w łóżku.
Osoba chora na Parkinsona może mieć problem z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów, a także zaburzenia smaku i węchu. Dlatego powinna dostawać zmiksowane lub pokrojone potrawy, a jeśli nie jest w stanie utrzymać samodzielnie sztućców, trzeba ją karmić. Twoim zadaniem, jako opiekuna, jest pilnowanie kaloryczności posiłków. To pomoże uniknąć ryzyka niedożywienia.
Choroba Parkinsona powoduje też trudności ze snem. Chorzy budzą się w nocy, są niespokojni, a w ciągu dnia zapadają w drzemki. Jeśli problem się nasila, warto skontaktować się z lekarzem.
Organizacja opieki nad chorym na Parkinsona
W opiece nad osobą z Parkinsonem bardzo ważne jest planowanie dnia. Dzięki temu można wykonać spokojnie wszystkie czynności, bez ponaglania, zdenerwowania i pośpiechu. Spokój i uśmiech na twarzy opiekunki zachęca też podopiecznego do współpracy. Opiekun powinien więc być nie tylko pogodny i pozytywnie nastawiony, ale też elastyczny i stanowczy w organizacji. Musi umieć w razie konieczności szybko przejąć inicjatywę, szanując jednocześnie samego podopiecznego. Odpowiednie postępowanie ma bowiem wpływ na relację z seniorem. Chorzy na Parkinsona często są zniecierpliwieni i podenerwowani własnymi ograniczeniami. Jeśli więc zdarza się, że podopieczny „wylewa” na Ciebie swoje złe emocje, nie bierz tego do siebie. To raczej brak akceptacji dla złego stanu zdrowia, niż osobisty atak w stronę opiekuna. Cierpliwość, empatia i zrozumienie pozwoli seniorowi się uspokoić i powrócić od stanu psychicznej równowagi.