SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Zachowanie opiekunki osoby starszej. Jak zrobić dobre wrażenie?

Wyjazd do opieki w Niemczech to zwykle zderzenie z obcą kulturą. Na dodatek opiekunka na co dzień przebywa z seniorem, z którym dzieli ją różnica pokoleniowa. To, co dla Ciebie jest normalne i ogólnie przyjęte, dla osoby starszej może być trudne do zaakceptowania. Warto więc jeszcze przed wyjazdem dowiedzieć się, jak zachowywać się w pracy. Czy są zasady savoir vivre, których należy przestrzegać w obecności seniora? I jak rozmawiać z podopiecznym?

Dobre maniery to nie wszystko. Ważny jest też Twój wygląd

Niemieccy podopieczni to zwykle osoby w podeszłym wieku, dużo starsze od Ciebie czy innych opiekunek. Odebrały więc inne wychowanie, mają odmienny światopogląd. W efekcie między Tobą a podopiecznym mogą występować bariery pokoleniowe. Należy do nich chociażby strój czy makijaż. Modne ubrania czy mocno podkreślone usta dla Ciebie są normalne, a dla podopiecznego mogą być oznaką braku szacunku czy wręcz lekceważenia. Nie oznacza to jednak, że różnice te nie są do pokonania. Wystarczy znaleźć złoty środek pomiędzy oczekiwaniami seniora a Twoimi przyzwyczajeniami.

rozmowa z podopiecznym

Podejmując pracę w opiece, warto zwrócić szczególną uwagę na ubiór. Musi być przede wszystkim wygodny, gdyż jest to praca w dużej mierze fizyczna. Druga zasada to schludność i czystość. Wśród opiekunek największym zainteresowaniem cieszą się stroje i obuwie sportowe o stonowanych kolorach. Włosy najlepiej upiąć albo związać, ponieważ rozpuszczone mogą przeszkadzać. Można pozwolić sobie na delikatny makijaż w ulubionych kolorach. Na czas wykonywania obowiązków przy podopiecznym warto też zdjąć biżuterię. Naszyjniki, bransoletki czy okazałe kolczyki mogą nie tylko utrudniać pracę, ale też zranić seniora. Ważne są dłonie – powinny być czyste, zadbane, z krótko przyciętymi paznokciami.

Uniwersalne zasady savoir vivre dla opiekunki seniora

Jak zatem się zachowywać, by zyskać sympatię i szacunek podopiecznego? Istnieje kilka ponadczasowych zasad savoir vivre, których warto przestrzegać.

  • Pierwszą, naczelną zasadą jest słuchanie osoby starszej. Nie przerywaj wypowiedzi seniora, wysłuchaj go z sympatią i życzliwością. Nie skupiaj się jedynie na tym, co chcesz powiedzieć w następnej kolejności.
  • Podczas rozmowy nie podnoś głosu i nie krzycz. Staraj się panować nad emocjami nawet w sytuacjach stresowych. Mów spokojnie i powoli, aby uspokoić podopiecznego.
  • Odnoś się do seniora z życzliwością, ale pamiętaj też o tym, by być asertywnym.
  • Bądź cierpliwa. Jeśli Twój podopieczny choruje na demencję lub ma zaburzenia słuchu i mowy, może mieć trudność z rozumieniem słów. Używaj prostych wyrazów, mów wolno i dość głośno. Jeśli to potrzebne, powtarzaj wypowiedź aż do skutku.
  • Podczas pomocy w wykonywaniu codziennych czynności skup się na prostych pytaniach, na które senior może odpowiedzieć „tak” lub „nie”.
  • Utrzymuj kontakt wzrokowy z podopiecznym. To pomoże Ci odczytywać jego emocje i reagować adekwatnie do sytuacji.
  • Gestykulacja może pomóc, ale nie należy jej nadużywać. Często nadmierne gesty budzą niepokój osoby starszej.
  • Zawsze dodawaj podopiecznemu otuchy uśmiechem, chwal go i miej dla niego w zanadrzu dobre słowo.

zasady zachowania opiekunki

Jak rozmawiać z podopiecznym, żeby zyskać jego sympatię?

Rozmowa jest lekarstwem na wszystko. Dzięki niej można zbudować trwałą relację z seniorem, dobrze go poznać, a także wyjaśnić ewentualne nieporozumienia. Również potrzeby i oczekiwania osoby starszej można odkryć poprzez rozmowę. Warto więc przed wyjazdem douczyć się języka, korzystając chociażby z darmowych lekcji udostępnianych przez Veritas Opieka. A jeśli dojdzie do jakiegoś niedomówienia lub nieporozumienia, zawsze można skontaktować się z koordynatorem i poprosić o pomoc.

W kontaktach z osobą starszą ważne są: zasady savoir vivre i ogólnie przyjęta etykieta. Zachowania, które spotkają się z aprobatą podopiecznego, to przede wszystkim szacunek i empatia. Podczas rozmowy bądź wyrozumiała, tolerancyjna i zaangażowana. Nie oceniaj osoby starszej, jej poglądów i wiary. Każdy ma prawo do własnego światopoglądu – zarówno Ty, jak i Twój podopieczny. Szanuj również prywatność i intymność seniora. Pocztę (nieotwartą) przekazuj zawsze do rąk własnych podopiecznego albo kogoś z rodziny. Dbaj o prawidłowe rozliczanie się z pieniędzy otrzymanych przez pracodawcę. Ogólnie mówiąc: traktuj podopiecznego tak, jak sama chciałabyś być traktowana.