SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Zadbaj o aktywność podopiecznego wiosną

Jesień i zima nie sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Szybko robi się ciemno, jest zimno i często pada deszcz – nic zatem dziwnego, że wolimy zostać w domu. Tak samo myślą osoby starsze. Tymczasem aktywność fizyczna seniora jest istotna zawsze, niezależnie od pory roku. Jeżeli więc Twój podopieczny spędził większość zimowych miesięcy w domu, teraz jest czas, by to zmienić. Tylko jak zachęcić seniora do wyjścia na zewnątrz, kiedy wiosna dopiero budzi się do życia, ale ciągle jeszcze jest dosyć chłodno?

Aktywność fizyczna seniora to ważny element opieki

Aby osoba starsza mogła zachować sprawność i zdrowie, powinna się ruszać. Dzięki temu poczuje się lepiej, a wydolność organizmu się zwiększy. Warto pamiętać, że po 50. roku życia kondycja słabnie, a do jej odbudowy potrzebna jest aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta. Utrudnieniem jest jednak fakt, że podopieczni często cierpią na choroby przewlekłe, w tym schorzenia sercowo-krążeniowe i ruchowe. Bóle stawów i kręgosłupa, które im towarzyszą, znacznie ograniczają zakres ruchów i codzienną aktywność. Seniorzy wybierają więc siedzący tryb życia. Jeśli połączy się go z nadwagą, otrzymujemy spadek wydolności fizycznej, zmniejszenie siły mięśniowej i dodatkowe problemy z kośćmi i stawami.

Zdarza się, że osoby starsze uważają, że są… zbyt stare na to, żeby się ruszać. Nic bardziej mylnego. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, zaleca, żeby seniorzy trenowali swoją ulubioną aktywność minimum 3 razy w tygodniu. Dzięki ćwiczeniom poprawia się ich poczucie równowagi i wzmacniają mięśnie, co pomaga ograniczyć ryzyko upadków. A co, jeśli Twój podopieczny cierpi na schorzenia, które utrudniają mu poruszanie się? Zapewnij go, że każdy ruch przynosi korzyści, nawet ten najdrobniejszy. Dobrze jest skonsultować się z fizjoterapeutą, by dobrał ćwiczenia do możliwości seniora.

aktywności na świeżym powietrzu

Dieta pomaga osobom starszym zachować zdrowie i kondycję

Codzienna dawka ruchu jest niezbędna do tego, żeby utrzymać dobre samopoczucie i kondycję seniora. To jednak nie jedyna rzecz, o której warto pamiętać. Równie istotna jest dieta. Jesienią i zimą trudno wzbogacić ją o potrzebne witaminy i minerały, gdyż dostęp do świeżych owoców i warzyw się zmniejsza. Może to być powodem niedoborów, dlatego dobrze jest skonsultować się z lekarzem w sprawie dodatkowej suplementacji. Dotyczy to przede wszystkim witaminy D, której organizm nie jest w stanie wytworzyć bez dostępu do słońca. A ona jest najważniejszym filarem odporności oraz profilaktyki osteoporozy.

Dieta dla seniorów po 80. roku życia powinna obfitować w warzywa i owoce. Są one nie tylko smaczne, ale i pełne witamin, minerałów i bogate w błonnik. Nie zawsze jednak można podawać je na surowo. Organizm osoby starszej nie pracuje już tak sprawnie, więc wchłanianie składników odżywczych przebiega wolniej i mniej efektywnie. Efektem mogą być problemy żołądkowe, wzdęcia i kolki. Aby zminimalizować ryzyko problemów zdrowotnych, dobrze jest gotować warzywa i owoce na parze. W ten sposób zachowują one większość składników odżywczych, a jednocześnie są przyjazne dla żołądka podopiecznego. Zimą w tygodniowym jadłospisie dla seniora dobrze jest uwzględnić kiszonki. Nie trzeba się ograniczać tylko do ogórków i kapusty, gdyż ukisić można właściwie wszystkie owoce i warzywa. Natomiast wiosną postaw na nowalijki, najlepiej z pewnego źródła, wolne od pestycydów. Pamiętaj, żeby dostosować dietę podopiecznego do jego stanu zdrowia i dolegliwości. Zawsze powinna być lekkostrawna, niskokaloryczna i urozmaicona.

dieta dla seniorów

Przedwiośnie a aktywność fizyczna seniora

Odpowiednie odżywianie jest ważne, ale nic nie zastąpi regularnej aktywności fizycznej seniora, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi nadwaga. Ruch na świeżym powietrzu jest jednak dobry dla wszystkich, również dla tych, którzy nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Mimo tego osoby starsze niechętnie wychodzą na zewnątrz, zwłaszcza zimą, kiedy szybko robi się ciemno. Przyzwyczajeni do ciepłego domu i wygodnego fotela, mają trudności ze zmianą nawyków. I chociaż w marcu czy kwietniu dzień jest już dłuższy, to niechęć pozostaje. W takiej sytuacji potrzeba wiele cierpliwości, by zachęcić podopiecznego do podjęcia aktywności. Na początek można postawić na ćwiczenia wykonywane „pod dachem”, a dopiero później przejść do treningów na zewnątrz.

Zanim osoba starsza rozpocznie treningi, dobrze będzie poradzić się lekarza. Specjalista doradzi aktywność odpowiednią do stanu zdrowia i kondycji seniora. Jeżeli podopieczny obawia się jakiegokolwiek ruchu, właściwą opcją okaże się rehabilitacja. Na początek przyda się pomoc fizjoterapeuty, a później senior może wykonywać ćwiczenia samodzielnie. Trening osoby starszej powinien obejmować ćwiczenia wytrzymałościowe, siłowe, a także rozciągające i koordynacyjne. Wpływają one korzystnie na ciało i umysł seniora, a także łagodzą objawy chorób przewlekłych. Często jednak indywidualne ćwiczenia w domu są dla podopiecznego mało motywujące. Jeśli tak jest i w Waszym przypadku, sprawdź, czy gdzieś w okolicy nie odbywają się zajęcia sportowe dla seniorów. Dobrym pomysłem będzie joga dla osób starszych, pilates, gimnastyka korekcyjna, pływanie. Natomiast polecane aktywności na świeżym powietrzu to przede wszystkim spokojne spacery albo dynamiczne marsze. Wszystko zależy od możliwości podopiecznego. Taka aktywność fizyczna seniora dotleni jego organizm, zmniejszy ryzyko chorób serca i korzystnie wpłynie na mięśnie oraz sylwetkę.