Praca w niemieckiej opiece ma wiele zalet. Jedną z nich są niewątpliwie atrakcyjne zarobki: za zachodnią granicą zainkasujesz dużo więcej, niż pracując na tym samym stanowisku w Polsce. Warto jednak pamiętać, że sztela szteli nierówna i to od Ciebie zależy, ile finalnie będziesz zarabiać. Sprawdź, jak możesz wpłynąć na wysokość swojej wypłaty.
Praca w niemieckiej opiece a forma zatrudnienia
W zależności od tego, jaką wybierzesz agencję lub firmę opiekuńczą, z pewnością zostaną Ci przedstawione różne formy zatrudnienia. Każda z nich niesie za sobą inne zalety i odmienną wysokość zarobków. Najkorzystniejsze i najczęściej spotykane formy zatrudnienia w opiece osób starszych w Niemczech to: praca na umowie zlecenie oraz gewerbe. Kandydaci cenią sobie możliwość korzystania z polskiego systemu emerytalnego, dlatego chętnie wybierają pierwszą opcję. Agencja w ich imieniu odprowadza składki do ZUS. Dodatkowo nie trzeba martwić się formalnościami, gdyż wszystko załatwia firma. Oczywiście jeśli chcesz, możesz zweryfikować, czy składki odprowadzane są regularnie i czy wszystko jest tak, jak być powinno. Minusem pracy na umowę zlecenie są nieco niższe zarobki, niż w przypadku gewerbe. Ta natomiast polega na posiadaniu własnej działalności zarejestrowanej w Niemczech. Pracując na gewerbe, możesz zarobić nawet kilkaset euro miesięcznie więcej, niż na umowę zlecenie. Jednak nie oznacza to, że te pieniądze trafią do Twojej kieszeni. Od zarobionej kwoty musisz bowiem samodzielnie odprowadzać składki, podatki i wszelkie koszty działalności.
Niezależnie od tego, jaką formę zatrudnienia wybierzesz, uważaj na oferty pracy w niemieckiej opiece prywatnie, bez pośredników. Mogą się wydawać niezwykle atrakcyjne, gdyż przedstawiane w nich sumy bywają dużo wyższe, niż w przypadku ogłoszeń agencji. Jednak, godząc się na taką pracę, ryzykujesz swoje bezpieczeństwo. Możesz bowiem trafić na nieuczciwych pracodawców i w ogóle nie zobaczyć umowy, a co za tym idzie, także wynagrodzenia. Dlatego lepszym wyjściem będzie skorzystanie z ofert renomowanych agencji.
Obowiązki w opiece w Niemczech
Zakres obowiązków to kluczowa kwestia w niemieckiej opiece. To głównie od Twoich zajęć zależy, jak wysokie otrzymasz wynagrodzenie. Im więcej prac trzeba wykonać na szteli, im więcej wiedzy praktycznej i teoretycznej wymagają, tym lepsza wypłata. Które zlecenia są najbardziej opłacalne? Z pewnością należy do nich opieka nad leżącym seniorem. Do pomocy w codziennej higienie, toalecie, ubieraniu, jedzeniu dochodzi jeszcze podnoszenie i przenoszenie podopiecznego, obracanie go. W niektórych domach pracownik opieki ma do dyspozycji sprzęty ułatwiające pracę: podnośniki, specjalne łóżka, krzesła do kąpieli. Mimo wszystko warto jednak upewnić się, że Twoja kondycja fizyczna jest bez zarzutu.
Innym przykładem dobrze płatnej szteli jest opieka nad osobą w zaawansowanym stadium ciężkiej choroby. Senior cierpiący na demencję czy chorobę Alzheimera bywa nieprzewidywalny i trudny w opiece. Dobrze jest więc uzbroić się w dużą dozę cierpliwości, uważności, asertywności i pokory. Odpowiedz sobie na pytanie, czy w niebezpiecznej sytuacji będziesz w stanie szybko i stanowczo zareagować. Dodatkowo osoby chore nierzadko tracą kontakt z otoczeniem. Trzeba więc pomagać im (lub nawet wyręczać) w najprostszych codziennych czynnościach. Natomiast w przypadku seniora z chorobą Parkinsona najtrudniejszym aspektem opieki jest pomoc w poruszaniu się. Podopieczny może tracić równowagę, chodzić z trudem, mieć problem z utrzymaniem przedmiotów w rękach. Do objawów zalicza się też zaburzenia mowy. Nie mniej wymagająca jest opieka nad seniorami z dolegliwościami układu krążenia, chorobami serca, inkontynencją, zwyrodnieniem stawów czy depresją.
Wysokość pensji zależy również od liczby podopiecznych. Najczęściej ogłoszenia dotyczą opieki nad jedną osobą. W mieszkaniu czy domu niekiedy przebywają też inni członkowie rodziny podopiecznego, którzy nie wymagają opieki. Zdarza się jednak, że oferta pracy dotyczy zajmowania się parą seniorów – małżeństwem albo rodzeństwem. Często jedno z podopiecznych jest w wyraźnie gorszej kondycji. Opieka nad dwojgiem osób jest bardziej czasochłonna i wymagająca, a więc i lepiej opłacana.
Kwalifikacje potrzebne w pracy w niemieckiej opiece
Na wysokość zarobków w opiece wpływają również kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności. Niemieccy pracodawcy oraz agencje zwracają uwagę zwłaszcza na znajomość języka. Nawet jeśli jedziesz do opieki w Niemczech na 1 miesiąc czy na 3 tygodnie, przyda Ci się umiejętność mówienia po niemiecku. W Agencji Veritas wymagamy jedynie komunikatywnej znajomości języka, ale im lepiej go znasz, tym ciekawsze oferty możemy Ci przedstawić.
Znaczenie ma też Twoje doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Jeśli zajmowałaś się seniorami z konkretnymi, poważnymi schorzeniami, warto zanotować ten fakt w CV. Dobrym ruchem jest też proszenie o referencje z poprzednich miejsc zatrudnienia. Praca w niemieckiej opiece jest trudna i bywa nieprzewidywalna. Dlatego pracodawcy cenią sobie osoby, które potrafią zachować zimną krew w nieoczekiwanej sytuacji i doskonale sobie poradzić. Jeżeli więc masz doświadczenie w opiece i potrafisz przewidzieć potencjalne zagrożenia – punkt dla Ciebie. Zyskujesz szansę na otrzymanie atrakcyjnego, bardzo dobrze płatnego zlecenia.