SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Zasady BHP w opiece nad osobą starszą

Opiekunki, które podejmują pracę w Niemczech, powinny znać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak zwane BHP to kluczowa kwestia w tym zawodzie. Dlaczego? Z prostego powodu – tylko zaznajomiona z nim opiekunka jest w stanie zapewnić sobie i seniorowi bezpieczną codzienność. Chcesz wiedzieć więcej? Mamy dla Ciebie przewodnik, w którym po kolei omówiliśmy najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w niemieckiej opiece. Życzymy miłej lektury!

Bezpieczeństwo i higiena pracy w opiece: podstawa prawna

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, zasady BHP są regulowane prawnie. W naszym kraju podstawą do ich egzekwowania jest Kodeks pracy. Mowa w szczególności o dziale 10., gdzie znajdują się informacje na temat obowiązków pracodawcy i pracownika w kwestii BHP. Polskie przedsiębiorstwa i osoby zatrudnione powołują się zwykle na:

  • Ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy – opisuje ona kompetencje organu, który nadzoruje przestrzeganie przepisów BHP,
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej – tutaj znajdują się ogólne przepisy BHP,
  • Ustawę o ochronie przeciwpożarowej – ma ona znaczenie zwłaszcza dla opiekunek, które pracują w domach podopiecznych,
  • przepisy, które określają konieczność badań lekarskich wśród pracowników, a także profilaktyki zdrowotnej.

Niemieckie prawo pracy również ściśle określa przepisy BHP, których należy trzymać się podczas pracy. Tak samo, jak u nas, w Niemczech przywiązuje się dużą wagę do prewencji i oceny ryzyka zawodowego. Z tego powodu sporym zainteresowaniem cieszą się szkolenia, które można wykonać jeszcze przed wyjazdem do pracy w opiece. Obejmują one chociażby bezpieczny transfer chorej osoby, zachowanie higieny na stanowisku pracy czy kwestię podawania leków seniorowi. Na szkoleniach nie brakuje więc tematów związanych bezpośrednio lub pośrednio z bezpieczeństwem i higieną pracy. Celem takich kursów jest aktualizacja wiedzy na temat BHP w opiece. To ważne, zwłaszcza w branży, która na bieżąco ewoluuje, a środowisko pracy dynamicznie się zmienia. Dzięki szkoleniom opiekunka może sprawniej zapobiegać wypadkom, podnieść ergonomię swojej pracy i odpowiednio reagować w sytuacjach kryzysowych.

Opiekunowie, którzy chcą pracować w Niemczech, mają obowiązek uczestnictwa w szkoleniach BHP – stacjonarnie lub online. Pamiętaj, że niemieckie standardy prawne mogą się różnić od naszych. Na szkoleniach poznasz te różnice i dowiesz się, jakie są lokalne wymagania i praktyki.

szkolenia dla opiekunek

Ogólne zasady BHP w pracy opiekunki seniora

Podstawą w pracy jest wygodna odzież – i z tym zgodzi się każda opiekunka osoby starszej. Z punktu widzenia BHP jednak to nie wystarczy. Na szteli warto być wyposażonym w środki ochrony osobistej, takie jak:

  • rękawiczki jednorazowe, chroniące przed zakażeniami i kontaktem z płynami ustrojowymi,
  • fartuchy ochronne, najlepiej jednorazowe,
  • obuwie antypoślizgowe, przydatne np. przy dźwiganiu podopiecznego,
  • maseczki ochronne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy panują sezonowe infekcje,
  • płyny do dezynfekcji rąk.

Oprócz tego opiekun seniora powinien tak przygotować sobie otoczenie, by wykonywanie codziennych obowiązków było jak najłatwiejsze. Kluczową sprawą jest tutaj organizacja przestrzeni. Przyjrzyj się ustawieniu mebli i sprzętów – czy żaden z nich nie stoi na drodze Tobie lub podopiecznemu? Sprawdź, czy łóżko, krzesła czy fotele są dobrze dostosowane do wzrostu seniora i czy Tobie łatwo będzie go ze wspomnianych mebli podnieść. Istotne jest również właściwe oświetlenie, zwłaszcza gdy osoba starsza wstaje w nocy do toalety. Tu przyda się chociażby mała lampka w korytarzu lub listwa oświetleniowa, a także czujniki ruchu.

Na co dzień pamiętaj o regularnym sprzątaniu pomieszczeń i o przechowywaniu środków czystości poza zasięgiem podopiecznego. Regularnie wietrz pomieszczenia, sprawdzaj też stan urządzeń i instalacji elektrycznej. Zapytaj rodzinę seniora, czy w domu znajduje się gaśnica; ustal i rozrysuj plan ewakuacji z budynku. Usuń z podłogi zbędne przedmioty, zabezpiecz kable, a w łazience rozłóż maty antypoślizgowe. Zapytaj też o możliwość instalacji uchwytów w toalecie i pod prysznicem oraz naklejenia listw antypoślizgowych na schodach. I przede wszystkim reaguj na wszelkie niebezpieczeństwa, które pojawiają się w Waszym otoczeniu. A jeśli nie możesz usunąć ich samodzielnie, jak najszybciej poinformuj o sytuacji rodzinę podopiecznego albo koordynatora z agencji.

praca w opiece seniora

Jak sprawić, by praca opiekunki była bezpieczna?

Każda opiekunka, która podejmuje pracę w niemieckiej opiece, powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo. Za naszą zachodnią granicą standardy BHP są bardzo wysokie, dlatego dobrze jest zwrócić na nie szczególną uwagę. Co niemiecki pracodawca powinien zapewnić opiekunce zatrudnionej przez agencję? Przede wszystkim ustalić grafik pracy, uwzględniając w nim przerwy i czas na regenerację. Drugi punkt to omówienie zadań i ułożenie planu dnia w taki sposób, by po czynnościach wymagających fizycznie następowały lżejsze obowiązki. Po trzecie, należy ustalić sposób, w jaki opiekunka będzie komunikowała się z rodziną i agencją. Jest to ważne zwłaszcza w nagłych, potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach.

Bezpieczeństwo i higiena pracy – w skrócie BHP – to bardzo istotny element pracy w opiece seniora. Warto mu się dokładnie przyjrzeć, chociażby ze względu na to, że w Niemczech regulacje mogą być o wiele bardziej restrykcyjne, niż u nas. Oznacza to nie tylko wyższe wymagania względem opiekunek, ale też bezpieczniejszą codzienną pracę. Jeśli wyjeżdżasz do pracy w niemieckiej opiece, pamiętaj: przestrzeganie lokalnych przepisów BHP jest Twoim obowiązkiem. Rodzina podopiecznego również musi im sprostać. Powinna zapewnić Ci odpowiednie warunki pracy i możliwie ułatwić wykonywanie obowiązków. To jednak Ty jesteś zobowiązana dbać o bezpieczeństwo seniora na co dzień. Jeżeli więc właśnie szukasz ofert pracy w opiece w Niemczech, przyjrzyj się tamtejszym zasadom BHP. W ten sposób podniesiesz jakość swojej pracy i sprawisz, że stanie się bezpieczniejsza oraz bardziej komfortowa.