SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Zasady diety lekkostrawnej

Osoby w podeszłym wieku często już nie czerpią takiej przyjemności z jedzenia posiłków, jaką odczuwali wcześniej. Powodem są przewlekłe choroby i dolegliwości, na jakie cierpią przez lata, a czasami też z nieprawidłowo zbilansowanej diety. Jednym z ważnych zadań opiekunki pracującej w Niemczech jest zachęcanie podopiecznego do spożywania posiłków. Może w tym pomóc dieta lekkostrawna. Czym ona jest i jak działa na organizm seniora? Dowiesz się tego już za chwilę.

Na czym polega dieta lekkostrawna dla seniora?

Samopoczucie osoby starszej zależy od wielu czynników. Na jego pogorszenie zwykle wpływa niedostateczna ilość snu, schorzenia przewlekłe, brak codziennej aktywności fizycznej czy właśnie zła dieta. Ułożenie tygodniowego jadłospisu dla seniora niekiedy jest trudnym zadaniem. Trzeba brać pod uwagę nie tylko preferencje osoby starszej, ale też jej alergie czy zalecenia żywieniowe wydane przez lekarza. Mimo wszystko dobrym wyjściem wydaje się lekkostrawne jedzenie.

Tego typu dania nie obciążają nadmiernie układu pokarmowego, a jednocześnie dostarczają odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Na dodatek łatwo ulegają procesowi trawienia. Niestety, czasami ułożenie diety lekkostrawnej wiąże się z wykreśleniem z menu produktów, które senior lubi. W zamian wprowadza się inne – niekoniecznie chętnie zjadane przez podopiecznego. Zmiana diety często jest równocześnie zmianą przyzwyczajeń. Czasami okazuje się to niełatwe, ale warto podjąć wyzwanie.

Dieta lekkostrawna sprawdzi się zwłaszcza u osób zmagających się ze schorzeniami układu pokarmowego, uzębienia czy też ze stanami zapalnymi błony śluzowej. Lekarze zalecają też wprowadzenie jej podczas rekonwalescencji po zabiegu czy operacji, a także przed zaplanowanym badaniem USG. Warto więc jeszcze przed wyjazdem do opieki w Niemczech dowiedzieć się, jaki jest obecny stan zdrowia przyszłego podopiecznego. W ten sposób będziesz mogła od razu ustalić kwestię żywienia i poznać zalecenia lekarza osoby starszej. Po przyjeździe na miejsce codziennie obserwuj seniora. Jeśli zauważysz, że występują u niego regularne problemy z wypróżnianiem czy zgaga, poinformuj o tym rodzinę podopiecznego oraz lekarza.

lekkostrawne jedzenie

Dieta lekkostrawna: zasady i produkty spożywcze

Dobrze skomponowana dieta dla seniora po 80. roku życia powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Przyda się też indywidualne podejście, gdyż w zależności od chorób i dolegliwości zalecenia żywieniowe mogą być inne. Podstawowe produkty w diecie łatwo strawnej to:

  • chude mięso i wędliny, na przykład drobiowe,
  • ryby,
  • warzywa i owoce,
  • chudy twaróg,
  • zioła jako dodatek do potraw,
  • tłuszcze roślinne.

Osoba starsza powinna za to unikać potraw wzdymających, takich jak warzywa strączkowe oraz kapustne. Niewskazane są ostre przyprawy, napoje gazowane i kawa, a także dania smażone na głębokim tłuszczu. Mogą one wywołać poważne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Zamiast na patelni, przygotuj więc podopiecznemu posiłek w garnku albo w piekarniku. Sprawdzi się gotowanie na wodzie lub na parze, duszenie w aromatycznym sosie, pieczenie w rękawie. Unikaj zapiekania dań, a także ich grillowania. Podając owoce, obierz je najpierw ze skórki, a najlepiej zetrzyj na tarce lub zmiksuj blenderem do uzyskania konsystencji musu. Będzie to wygodne zwłaszcza dla osób, które mają kłopot z gryzieniem i połykaniem pożywienia. Pamiętaj, żeby dania lekkostrawne serwować w temperaturze pokojowej – nie mogą być zbyt gorące albo za zimne.

dania lekkostrawne

Jak stworzyć jadłospis z lekkostrawnych dań?

Podstawowe kryteria tworzenia diety lekkostrawnej dla seniora to:

  • ograniczenie podaży błonnika,
  • jedzenie niewielkich posiłków co 2,5-4 godziny (może to być nawet 6 lub 7 posiłków dziennie),
  • dopasowanie ilości kalorii do zapotrzebowania osoby starszej,
  • uwzględnienie w diecie dużej ilości płynów, które pomogą w profilaktyce zaparć i poprawią perystaltykę jelit,
  • spokojne jedzenie posiłków.

Dieta lekkostrawna powinna być tworzona w porozumieniu z lekarzem. Nie wystarczy dobrać odpowiednie produkty – należy przestrzegać zaleceń lekarskich i powyższych zasad. Każdy posiłek powinien być świeżo przygotowany, w oparciu o podane wskazówki żywieniowe. Zdarza się jednak, że osoby starszej niechętnie odnoszą się do wprowadzania nowych zasad, przez co ich stan zdrowia się nie poprawia. Twoją rolą, jako opiekunki, jest zadbanie nie tylko o wypełnianie zaleceń, ale też o samopoczucie podopiecznego. Porozmawiaj z nim o koniecznych zmianach i wyjaśnij, dlaczego je wprowadzacie. Pokaż seniorowi, że lekkostrawna dieta wcale nie musi być niesmaczna!