SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Zasady w opiece nad osobą starszą

Opieka nad seniorem to wymagające zajęcie, któremu rodzina, z różnych względów, nie zawsze jest w stanie podołać. Dlatego bliscy osoby starszej decydują się na zatrudnienie opiekunki. Niemcy często korzystają na przykład z pomocy Polek. Doceniają nas chociażby za zaangażowanie w pracę, za empatię i obowiązkowość. Według nich bardzo dobrze wypełniamy główne zadanie opiekunki, czyli odpowiadanie na potrzeby podopiecznego. Inne obowiązki to kwestia indywidualna i zależy od preferencji seniora, jego przyzwyczajeń i stanu zdrowia. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad opieki nad osobą starszą, które dobrze jest znać. Przeczytaj ten tekst, a przekonasz się, co możesz zrobić, żeby zostać idealną opiekunką seniora.

Opiekunka powinna być wsparciem dla podopiecznego

Każdy człowiek chce być zauważony, wysłuchany i zrozumiany – także ten w podeszłym wieku. Nie zawsze jednak ma tę możliwość, zwłaszcza gdy mieszka sam albo po prostu jest osobą samotną. Obecność opiekunki jest więc dla niego szansą na zyskanie powiernika, a być może nawet i przyjaciela. Dodatkowo wykwalifikowana osoba daje mu poczucie bezpieczeństwa: jest wyszkolona, ma doświadczenie i wie, jak reagować w trudnych sytuacjach. Zna też zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i w razie potrzeby potrafi jej udzielić. To ważne dla podopiecznego, który chce polegać na opiekującej się nim osobie. Dbanie o zdrowie i samopoczucie osoby starszej nie jest bowiem łatwym zadaniem.

Codzienna opieka nad seniorem polega na pomaganiu mu w czynnościach, które są dla niego trudne lub niemożliwe do wykonania. Zazwyczaj jest to ubieranie, mycie, jedzenie albo poruszanie się. Pamiętaj, żeby nie wyręczać całkowicie podopiecznego, ale dać mu poczucie sprawczości i samodzielności. Pomogą Ci w tym na przykład specjalne uchwyty w łazience, maty antypoślizgowe i mocne oświetlenie. To jednak tylko kilka elementów ułatwiających pracę opiekunki w Niemczech. Ważne jest, by dostosować cały dom do potrzeb osoby starszej. Zwróć uwagę przede wszystkim na podłogę. Niech nie będzie na niej dywaników czy chodników, na których można by się poślizgnąć czy o nie zahaczyć. Dobrym pomysłem będzie też zabezpieczenie wystających progów i zainstalowanie pod prysznicem specjalnego krzesła, które ułatwi seniorowi mycie.

opieka nad osobą starszą

Opieka nad seniorem to troska o jego zdrowie i samopoczucie

Osoby w podeszłym wieku często chorują przewlekle, dlatego ich stan zdrowia powinien być stale monitorowany. Bądź czujna i reaguj na niepokojące dolegliwości, które zgłasza podopieczny. Bardzo ważne jest pilnowanie seniora, by przyjmował przepisane przez lekarza leki w odpowiednich dawkach i o właściwych porach. A jeszcze przed wyjazdem do pracy w niemieckiej opiece warto dowiedzieć się więcej o chorobie, na którą cierpi osoba starsza. Dzięki tej wiedzy będziesz mogła dbać o jej zdrowie najlepiej, jak to możliwe.

Istotnym aspektem opieki nad seniorem jest też poszanowanie zwyczajów, jakie panują w jego domu. Pamiętaj, że podopieczny ma swoje przyzwyczajenia: lubi wcześnie kłaść się spać albo uważa, że godzina piąta po południu to czas na czytanie gazety. Warto zaakceptować jego nawyki. Nie próbuj zachęcać go do zmian, jeśli wyraźnie ich nie chce. W ten sposób zdobędziesz jego zaufanie i jednocześnie zadbasz o jego dobry nastrój. Seniorzy lubią rutynę, dlatego dobrze jest ustalić stałe pory podawania posiłków czy wieczornej kąpieli. To pomoże Ci w planowaniu dnia, a dodatkowo da podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.

praca opiekunki w Niemczech

Jako opiekunka dbasz o dietę i aktywność fizyczną podopiecznego

Jednym z obowiązków opiekunki jest organizowanie seniorowi czasu wolnego. Wbrew pozorom nie należy on do łatwych. Podopieczny musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności, zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Wspólne spędzanie czasu pozwala zbudować pozytywną relację seniora i opiekunki, a także pomaga w zachowaniu sprawności organizmu. Jaką rozrywkę zaproponować seniorowi? Dobrym pomysłem będzie spokojny spacer, a jeśli zdrowie osoby starszej na to pozwala, można włączyć do tygodniowego planu treningi. Seniorom polecane są zwłaszcza: nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem podopiecznego i zapytać, czy nie ma przeciwwskazań do uprawiania danej dyscypliny. A na deszczowe popołudnia warto mieć w zanadrzu kilka gier umysłowych. Rozwiązywanie krzyżówek, rebusów czy klasyczne planszówki będą doskonałym treningiem dla mózgu seniora.

Dieta osoby starszej ma duże znaczenie. Ludzie w podeszłym wieku mają tendencję do jedzenia mniejszych porcji i pomijania posiłków. Jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Seniorzy powinni więc jeść różnorodnie i zdrowo. W ich diecie nie może zabraknąć takich produktów, jak kasze, ryże, produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, chude mięso oraz wędliny, a także orzechy i tłuszcze roślinne. Unikać trzeba za to gotowych potraw, ciężkostrawnych dań, fast foodów i napojów gazowanych. Planując menu na najbliższe dni, zawsze bierz pod uwagę przyzwyczajenia kulinarne podopiecznego. Wszelkie zmiany w diecie konsultuj z lekarzem, zwłaszcza jeśli senior cierpi na choroby przewlekłe.