Biegunka u starszej osoby jest jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Z upływem lat jelita i żołądek tracą swoją sprawność i stają się coraz bardziej wrażliwe. Ponieważ absolutnie nie można tej przykrej przypadłości lekceważyć, w tym artykule podpowiemy, jak zatrzymać rozwolnienie oraz zasugerujemy odpowiednią dietę przy biegunce osoby starszej.
Przyczyny biegunki u starszej osoby
Rozwolnienie objawia się częstym oddawaniem luźnego stolca. Wbrew pozorom jest to poważna choroba, zwłaszcza jeśli dotyka osoby starsze. Jeśli problem dotknie podopiecznego, którym aktualnie się zajmujemy, warto zastanowić się nad źródłem problemu. Biegunka u starszej osoby może być objawem różnych groźnych schorzeń. Najczęstszymi przyczynami są zatrucia pokarmowe (bakteryjne lub wirusowe), nietolerancja laktozy, osłabienie perystaltyki jelit czy powikłania cukrzycowe.
Wśród innych przyczyn możemy wyróżnić nawet chorobę nowotworową, taką jak rak jelita grubego. Na szczęście według statystyk nie jest to częsty powód biegunek. Pozostałe schorzenia objawiające się częstym oddawaniem luźnego stolca to choroba wrzodowa żołądka, kamica woreczka żółciowego czy marskość wątroby. Pamiętajmy również, że długotrwałe rozwolnienie może skutkować głębokim odwodnieniem, a ono z kolei może skończyć się nawet śmiercią. Jak więc zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby, zanim wyrządzi ono poważne szkody w organizmie podopiecznego?
Jak zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby
Z objawami biegunki najskuteczniej walczyć można za pomocą lekarstw. Pamiętajmy jednak, aby nie podawać seniorowi żadnych środków farmakologicznych bez konsultacji z lekarzem. Z lekarzem prowadzącym podopiecznego należy skonsultować się, jeśli:
- objawy biegunki nasilają się lub utrzymują dłużej niż 3,4 dni,
- w stolcu pojawia się krew lub śluz,
- oprócz rozwolnienia u seniora występuje wysoka gorączka,
- podopieczny odczuwa silne bóle brzucha lub wymiotuje,
- zdarzają mu się zasłabnięcia.
Lekarz będzie w stanie zdiagnozować przyczyny rozwolnienia. Powinien on zasugerować odpowiednią formę leczenia. Jeśli jednak sytuacja nie jest aż tak poważna i nie kwalifikuje się do interwencji lekarza, w warunkach domowych na rozwolnienie można wpłynąć dobrze dobranym pożywieniem. Odpowiednia dieta przy biegunce u starszej osoby może zmniejszyć dolegliwości, a nawet zatrzymać objawy.
Biegunka u osób starszych — dieta może pomóc
Właściwa dieta przy biegunce u starszej osoby może oszczędzić jej wielu niedogodności. Układając jadłospis w tych wyjątkowych okolicznościach, należy w pierwszej kolejności, wyeliminować produkty ciężkostrawne. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie diety lekkostrawnej. Pomoże ona przywrócić naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego seniora.
Produkty, które powinny zostać wykluczone, to:
- tłuste pokarmy
- pełnoziarniste pieczywo, kasze oraz płatki owsiane,
- ostre przyprawy,
- rośliny strączkowe,
- soki owocowe (szczególnie jabłkowy i pomarańczowy),
- cytrusy,
- gorące napoje.
Dieta przy biegunce osoby starszej powinna opierać się na:
- gotowanych warzywach lub zupach warzywnych (np. z dyni, ziemniaka lub marchwi),
- kleikach ryżowych, kaszy jęczmiennej,
- owocach (w szczególności: czarnych jagodach, aronii, morelach, czarnych porzeczkach),
- sucharach lub czerstwym chlebie,
- chłodnych herbatach (czarna bez cukru)
Aby wesprzeć skutecznie walkę z biegunką u osób starszych dietą, warto uwzględnić również zioła. Najczęściej polecanymi są napary z: rumianku, mięty, korzenia lukrecji, pierwiosnka lekarskiego, ziela cząbru, liści szałwii oraz koniczyny polnej.
W leczeniu biegunki bardzo ważne jest nawodnienie organizmu. Opiekunki muszą pamiętać, aby podopieczny pokrył nie tylko dzienne zapotrzebowanie na płyny, ale dodatkowo wyrównał straty wody i elektrolitów wynikające z nadmiernej ilości wydalanych płynów podczas rozwolnienia.