SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Zwyczaje w Niemczech, czyli jak uniknąć faux pas

Pobyt za granicą czasami potrafi zaskoczyć. Spotkanie z inną kulturą i zwyczajami, które nie zawsze są podobne do naszych, rodzi wątpliwości. Czy zachowałam się tak, jak powinnam? Czy nie zrobiłem czegoś, co mogło urazić moich gospodarzy? Jeśli wyjeżdżasz do pracy jako opiekunka w Niemczech, warto poznać najważniejsze dla naszych sąsiadów tradycje i przyzwyczajenia. Jak zatem nie popełnić gafy, pracując w niemieckiej opiece? Oto kilka zasad, które warto znać.

Początki pracy jako opiekunka w Niemczech

Podróż do Niemiec potrafi być męcząca. Chcesz więc wreszcie znaleźć się na miejscu, a jednocześnie trochę obawiasz się spotkania z nowym pracodawcą. Zastanawiasz się, jaki będzie senior i jego rodzina. Jeśli wyjeżdżasz po raz pierwszy, być może obawiasz się też, czy praca opiekunki osób starszych w Niemczech Ci się spodoba. Zmęczenie i stres robią swoje. Gdy w końcu witasz się z gospodarzami, przez pomyłkę zwracasz się do nich na „ty”. Stop. W Niemczech jest to szczególne faux pas.

Jeśli dopiero co poznajemy nową osobę, koniecznie musimy zwrócić się do niej na Pan/Pani – podobnie, jak w Polsce. Nasi zachodni sąsiedzi przykładają do tego jednak szczególną wagę. Tutaj, nawet jeżeli kogoś znamy, ale łączy nas jedynie relacja zawodowa, nadal nie mamy prawa mówić do niego na „ty”. Oczywiście, możliwe jest użycie nieformalnych zwrotów, ale taka propozycja zawsze powinna wypłynąć od starszego uczestnika rozmowy czy relacji. W Twoim przypadku będzie to podopieczny. Także pracodawca, czyli rodzina seniora, powinien pierwszy wyjść z taką inicjatywą.

opiekunki osób starszych w Niemczech

Spotkania, przyjęcia i zapraszanie gości

Umówiłaś się z bliskimi podopiecznego na rozmowę w jego domu. Zbliża się „godzina zero”, ale Ty nie jesteś jeszcze całkiem gotowa. Nauczona doświadczeniem z Polski, spokojnie kończysz przygotowania i wychodzisz pięć minut po czasie. Ze zdziwieniem spostrzegasz, że Twoi rozmówcy stoją już w korytarzu mieszkania i są wyraźnie zniecierpliwieni. Warto wiedzieć, iż Niemcy słyną z punktualności i tego samego oczekują od innych. Pojęcie „kwadrans studencki”, tak popularne wśród Polaków, tutaj nie istnieje. Jeżeli więc nie masz dobrego wytłumaczenia na swoje spóźnienie, możesz zyskać opinię osoby niekompetentnej i niepoważnej.

Weźmy pod uwagę inną sytuację. Rodzina podopiecznego organizuje urodziny jego wnuka i zaprasza dziadka lub babcię razem z Tobą na przyjęcie. Szykując do wyjścia siebie, seniora i przygotowując prezent od dziadka dla wnuka, zapominasz o drobiazgu dla gospodarzy. To w Niemczech duży błąd. Przychodząc do kogoś w gości, trzeba mieć ze sobą bukiet kwiatów. Jest to forma podziękowania za zaproszenie. Pamiętaj, żeby wybrać odpowiedni kolor. Czerwony jest zarezerwowany na romantyczne okazje, a białe kwiaty zwykle zostawia się na grobach. Dlatego idąc do kogoś na urodziny, wybierz inną barwę bukietu.

Twój podopieczny obchodzi urodziny? Zapewne zaprosi gości do domu. Organizując przyjęcie, nie zapomnij złożyć mu życzeń. Najlepiej zrób to w sposób kameralny i koniecznie w dniu urodzin – nie wcześniej i nie później. Nawet jeżeli imprezę planujemy na inny dzień, to w Niemczech w dobrym tonie jest składanie życzeń dokładnie w urodziny.

praca w opiece w Niemczech

Inne zwyczaje, które opiekunka w Niemczech powinna znać

Praca dla opiekunek w Niemczech jest chlebem powszednim. Często w natłoku zajęć łatwo zapomnieć, jaki mamy dzień tygodnia. Nie pozwól jednak dać się zaskoczyć… niedzieli. Ten dzień jest dla Niemców szczególnym czasem, gdyż przeznacza się go na odpoczynek i spotkania z rodziną. Nie należy wtedy wykonywać prac, które mogłyby zakłócić spokój sąsiadów, chociażby odkurzania czy koszenia trawy. Hałas nie spotkałby się z przychylnością innych – mogliby zwrócić Ci uwagę, a w skrajnym przypadku nawet wezwać policję.

A jeśli już mowa o zakłócaniu spokoju, to nasi zachodni sąsiedzi ściśle przestrzegają czasu wypoczynku. Od 22:00 do 6:00 obowiązuje cisza nocna, a od 13:00 do 15:00 tak zwana sjesta. Lepiej wtedy powstrzymać się od hałaśliwych prac, a większe rodzinne spotkania zaplanować na inne godziny.

Niemcy wysoko cenią sobie prywatność. Miej to na uwadze, jeśli chcesz na przykład zapytać o coś podopiecznego, a drzwi do jego pokoju są zamknięte. Zawsze należy zapukać. Nawet jeżeli drzwi ze względów bezpieczeństwa pozostają otwarte, to dobrze jest przed wejściem zapytać o pozwolenie.

Jeżeli nigdy wcześniej nie pracowałaś jako opiekunka w Niemczech, to warto przed wyjazdem poznać kilka najważniejszych zwyczajów i tradycji. Każdy kraj, nawet ten położony bardzo blisko, różni się od naszego kulturowo. Dobrze jest więc wiedzieć, jakie zachowanie w konkretnych sytuacjach jest odbierane jako właściwe. Istotna jest tu znajomość języka – już opiekunka osób starszych z podstawowym niemieckim zrozumie mowę ciała i kluczowe komunikaty wysyłane przez rozmówców. Poświęć więc czas na naukę niemieckiego i na poznanie zwyczajów zachodnich sąsiadów, a z pewnością nie popełnisz gafy.