Jednym z często spotykanych problemów osób starszych jest inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu. Cierpią na nią zwłaszcza kobiety. Inkontynencja utrudnia codzienne życie, zniechęca do aktywności i powoduje wycofanie z życia towarzyskiego. Dlatego tak ważne jest, żeby opiekunka seniora umiała zapewnić mu wsparcie i właściwą pielęgnację. Poznaj przyczyny wystąpienia inkontynencji, dowiedz się, jak ją rozpoznać i jak opiekować się podopiecznym z tą przypadłością.
Co to jest inkontynencja?
Wbrew pozorom nie jest to choroba, ale objaw. Przyczynami mogą być: niezdrowy styl życia, niektóre leki, zaparcia czy po prostu starzenie się. Warto jednak zasięgnąć porady lekarza, gdyż w niektórych przypadkach nietrzymanie moczu może być oznaką poważnych chorób. Objawem inkontynencji jest niekontrolowane popuszczanie moczu albo kału. Główna jej przyczyna to osłabienie zwieraczy. Wyróżniamy kilka rodzajów i stopni inkontynencji. Niektóre osoby bowiem wykazują jedynie objawy nietrzymania moczu, inne natomiast mają problemy z kontrolą oddawania kału. Poniżej przedstawiamy odmiany inkontynencji i cechy charakterystyczne każdej z nich.
Inkontynencja lekka i średnia: mimowolne popuszczanie niewielkich albo średnich ilości moczu. Zwykle dochodzi do niego podczas wysiłku. W takich przypadkach sprawdzają się zwykłe wkładki anatomiczne. Planując intensywną aktywność, warto zaopatrzyć seniora w pieluchy anatomiczne.
Inkontynencja ciężka i bardzo ciężka: oprócz nietrzymania moczu może dochodzić też do niekontrolowanego wypróżnienia. Tutaj konieczne okazuje się stosowanie pieluchomajtek.
Opieka nad seniorem z nietrzymaniem moczu
Praca w niemieckiej opiece nierzadko wiąże się z wyzwaniami – jednym z nich może być codzienne zajmowanie się osobą z ciężką inkontynencją. W Veritas staramy się wspierać naszych Opiekunów i przygotowywać ich na pokonywanie różnego rodzaju trudności. Dzięki szkoleniom i kursom wiedzą, jak opiekować się seniorem cierpiącym na nietrzymanie moczu. Jeśli i Ty stoisz przed takim wyzwaniem, pamiętaj, że higiena może być dla podopiecznego kwestią bardzo krępującą. Twoim zadaniem jest więc nie tylko zadbanie o aspekty fizyczne opieki, ale również o przyjazną atmosferę. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, które pomogą Ci w opiece nad osobą starszą z inkontynencją:
- Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonuj uważnie i delikatnie, żeby uniknąć podrażnień skóry.
- Kontroluj stan wilgotności wkładek chłonnych albo pieluchy. Długie przebywanie w wilgotnej bieliźnie chłonnej może skutkować odparzeniami, podrażnieniami, a nawet odleżynami.
- Zmieniaj pieluchę za każdym razem, gdy zostanie ona zabrudzona tak, że nie będzie możliwe dalsze jej użytkowanie (szczególnie po oddaniu stolca).
- Dokładnie myj, osuszaj i pielęgnuj miejsca narażone na podrażnienia. Stosuj też środki profilaktyczne.
- Używaj delikatnych w dotyku myjek oraz ręczników.
- Jeżeli podopieczny jest osobą leżącą lub porusza się na wózku, pomóż mu zmieniać pozycję co 3-4 godziny. Dobrym pomysłem są też zabiegi pobudzające krążenie, takie jak oklepywanie i nacieranie.
Inkontynencja a codzienne życie osoby starszej
Opieka nad osobą z nietrzymaniem moczu to przede wszystkim wypracowanie codziennej rutyny. Powtarzalność dobrze wpływa na zdrowie seniora. Przy lekkiej lub średniej inkontynencji warto zmienić nawyki – to może pomóc w częściowym zniwelowaniu problemu. Spróbuj namówić podopiecznego, żeby ograniczył ilość wypijanej kawy oraz mocnej herbaty. Jednocześnie dopilnuj, by całkowicie nie zrezygnował z picia. Niekiedy seniorzy cierpiący na inkontynencję ograniczają spożywanie płynów do minimum. To nie najlepsze rozwiązanie, gdyż prowadzi do odwodnienia i infekcji układu moczowego. Zachęć osobę starszą do picia wody i słabych herbatek ziołowych czy owocowych.
Dobrym rozwiązaniem okaże się ustalony rytm korzystania z toalety. Oddawanie moczu o zbliżonych porach sprawia, że organizm przyzwyczaja się do tego. Pamiętaj też, że otyłość pogłębia problem nietrzymania moczu. Dlatego zadbaj o to, by Twój podopieczny zdrowo się odżywiał i był aktywny fizycznie na miarę swoich możliwości. Osoby cierpiące na lekką inkontynencję mogą niekontrolowanie oddawać mocz podczas kaszlu lub wysiłku. Aby zmniejszyć to ryzyko, zaleca się skrzyżowanie nóg i pochylenie ciała.
Problem z trzymaniem moczu to krępująca przypadłość. Dlatego, opiekując się seniorem, staraj się unikać komentarzy, które mogą sprawić mu przykrość. Takt, wyczucie chwili i empatia to Twoi sprzymierzeńcy w zajmowaniu się podopiecznym z inkontynencją. Jeżeli więc czujesz, że podołasz temu zadaniu – sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech.