SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

O czym i jak lubią rozmawiać seniorzy? - opieka i pomoc

Wyjazd do pracy a granicę to w wielu przypadkach trudna decyzja. Wiąże się z nią zmiana miejsca zamieszkania. Otoczenie jest zupełnie nowe, inne są też codzienne realia. Często przyszli opiekunowie seniorów zastanawiają się, czy nawiążą dobry kontakt z podopiecznymi. Nie wiedzą, jak i o czym powinny z nimi rozmawiać. I na tym skupimy się w tym artykule. Wyjaśnimy, jak powinna przebiegać rozmowa z seniorem.

rozmowa opiekunka

Seniorzy — opieka i rozmowa na co dzień

Opiekunka osób starszych musi wykazać się dużym zaangażowaniem. Przydadzą się również dobre chęci, aby szybko nawiązać kontakt z podopiecznym. Od tego, czy senior nabierze do niej zaufania, zależy jakość ich przyszłej współpracy. Dlatego warto słuchać tego, co mają do powiedzenia seniorzy. Opieka wtedy może być o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza dla obu stron. Dobre stosunki są bardzo ważne, kiedy mieszka się z kimś pod jednym dachem. Warto zatem od samego początku zadbać o pozytywne relacje.

Oprócz tego nie wolno zapominać, że opieka nad osobami starszymi polega nie tylko na ich codziennej pielęgnacji. Równie ważne jest dotrzymywanie towarzystwa seniorowi i dbaniu o jego dobre samopoczucie. Jak z tym zadaniem może poradzić sobie opiekun? Najlepszym i najprostszym sposobem jest właśnie rozmowa.

Rozmowa pozwala poradzić sobie z samotnością

Seniorzy (opieka powinna mieć to na uwadze) często czują się samotni i odrzuceni. Z tego też powodu bardzo cenią sobie osoby, które poświęcają im swoją uwagę. Ważne jest dla nich, by ktoś miał czas na ucięcie sobie z nimi pogawędki. Seniorzy lubią osoby, które chcą ich słuchać.

Kompetentna opiekunka powinna umieć wypełnić dzień podopiecznego ciekawymi zajęciami. Dzięki temu senior nie będzie odczuwał on samotności. Pamiętać jednak należy, by zajęcia te były dostosowane do możliwości osoby starszej. Starsi ludzie zazwyczaj bardzo lubią rozmawiać, opowiadać o sobie i swoim życiu. Dobra opiekunka powinna potrafić z zaciekawieniem słuchać tych historii, aby dać podopiecznemu poczucie akceptacji i zainteresowania jego osobą.

seniorzy opieka zajecia

O czym rozmawiać z seniorem?

Każdy z nas lubi wracać myślami do miłych wspomnień i dzielić się nimi z innymi. Szczególnie lubią to osoby starsze, które ze względu na swój wiek mają ich bardzo dużo. Warto to wykorzystać, aby nawiązać dobrą i bliską relację z podopiecznym. Opiekun seniora musi przywiązywać dużą uwagę do dobrego samopoczucia osoby starszej. W czasie rozmów warto poruszać tematy, które wywołują pozytywne skojarzenia i są miłe, a opowiadanie o nich sprawia radość. Jeśli podopieczny nie jest zbyt wylewny i nie chce sam rozpoczynać rozmowy, watro go nakierować na takie sprawdzone tematy.

Można poprosić o to, aby opowiedział coś o swoich dzieciach, wnukach, o własnym dzieciństwie. Zapytać co lubi robić albo jakie były jego pasje w młodości. Pozwoli to znaleźć nowe tematy do rozmów. Dobrym pomysłem jest także opowiadanie o sobie – nakłania to seniora do rozpoczęcia z nami dialogu. Zazwyczaj jednak seniorzy są bardzo chętni do rozmów. Cieszą się, że ktoś chce ich wysłuchać i poświęcić im swój czas.

Jak mówić do seniorów?

Sposób mówienia jest również ważny w innych, codziennych sytuacjach. Opieka nad seniorem niekiedy bywa trudna i żmudna. Podopieczni nie zawsze chcą wykonywać prośby opiekunek. Często jedno polecenie trzeba powtarzać kilka razy i długo czekać na wykonanie go.  Czasem bywają również uparci i niechętni do współpracy. Ważne jest jednak, aby osoba sprawująca opiekę nad osobą starszą zawsze zwracała się do nich z szacunkiem, troską i cierpliwością. Powinna mówić powoli i spokojnie, aby staruszek mający słaby słuch dobrze ją zrozumiał.

rozmowa seniorzy opieka

Ważna jest także konsekwencja i asertywność.  Przydają się umiejętności negocjacji. Opiekunka musi umieć w spokojny i życzliwy sposób przekonać seniora do wykonania pewnych czynności, np. zażycia lekarstw, czy zjedzenia posiłku. Absolutnie nie można dać się ponieść emocjom, podnosić głosu, czy krzyczeć. Praca opieka, polega na otaczaniu podopiecznego troską i miłością, którą wyraża się również poprzez rozmowę.