Szukasz pracy? Zadzwoń: 071 75 88 150 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Jak rozmawiać z seniorami?

Jak rozmawiać z seniorami?

 

Wyjazd do pracy a granicę to w wielu przypadkach trudna decyzja. Opieka seniora wiąże się z nią zmiana miejsca zamieszkania, otoczenia, zupełnie nowe, inne realia. Często przyszli opiekunowie seniorów zastanawiają się, czy nawiążą dobry kontakt z podopiecznymi oraz jak i o czym powinny z nimi rozmawiać.

Rozmowa jest bardzo ważna!

Opiekunka osób starszych musi wykazać się dużym zaangażowaniem i dobrymi chęciami, aby szybko nawiązać kontakt z podopiecznym. Od tego, czy senior nabierze do niej zaufania zależy jakość ich przyszłej współpracy. Dobre stosunki są bardzo ważne, kiedy mieszka się z kimś pod jednym dachem, dlatego warto od samego początku zadbać o pozytywne relacje.

Oprócz tego nie wolno zapominać, że opieka nad osobami starszymi polega nie tylko na ich codziennej pielęgnacji, ale również na dotrzymywaniu im towarzystwa i dbaniu o dobre samopoczucie. Jak tego dokonać? Najlepszym i najprostszym sposobem jest właśnie rozmowa. Seniorzy często czują się samotni i odrzuceni, dlatego bardzo cenią sobie osoby, które poświęcają im swoją uwagę, mają czas na ucięcie pogawędki i chcą ich słuchać. Kompetentna opiekunka powinna umieć wypełnić dzień podopiecznego ciekawymi, dostosowanymi do jego możliwości zajęciami tak, aby nie odczuwał on samotności. Starsi ludzie zazwyczaj bardzo lubią rozmawiać, opowiadać o sobie i swoim życiu. Dobra opiekunka powinna potrafić z zaciekawieniem słuchać tych historii, aby dać podopiecznemu poczucie akceptacji i zainteresowania jego osobą.

 

O czym rozmawiać z podopiecznymi?

Każdy z nas lubi wracać myślami do miłych wspomnień i dzielić się nimi z innymi. Szczególnie lubią to osoby starsze, które ze względu na swój wiek mają ich bardzo dużo. Warto to wykorzystać, aby nawiązać dobrą i bliską relację z podopiecznym. Opieka seniora musi przywiązywać dużą uwagę do dobrego samopoczucia osoby starszej. W czasie rozmów warto więc poruszać tematy, które wywołują pozytywne skojarzenia, są miłe, a opowiadanie o nich sprawia radość. Jeśli podopieczny nie jest zbyt wylewny i nie chce sam rozpoczynać rozmowy, watro go nakierować na takie sprawdzone tematy. Można poprosić o to, aby opowiedział coś o swoich dzieciach, wnukach, o własnym dzieciństwie. Zapytać co lubi robić, albo jakie  były jego pasje w młodości- pozwoli to na zyskanie nowych tematów do rozmów. Dobrym pomysłem jest opowiadanie o sobie- nakłania to seniora do rozpoczęcia z nami dialogu. Zazwyczaj jednak podopieczni są bardzo chętni do rozmów i cieszą się, że ktoś chce ich wysłuchać i poświęcić im swój czas.

 

Jak mówić do seniorów?

Sposób mówienia jest również ważny w innych, codziennych sytuacjach. Opieka nad seniorem niekiedy bywa trudna i żmudna. Podopieczni nie zawsze chcą wykonywać prośby opiekunek, często jedno polecenie trzeba powtarzać kilka razy i długo czekać na wykonanie go.  Czasem bywają również uparci i niechętni do współpracy. Ważne jest jednak, aby osoba pełniąca opiekę nad osobą starszą zawsze zwracała się do nich w szacunkiem, troską i cierpliwością. Powinna mówić powoli i spokojnie, aby staruszek mający słaby słuch dobrze ją zrozumiał. Ważna jest także konsekwencja i asertywność.  Przydają się umiejętności negocjacji. Opiekunka musi umieć w spokojny i życzliwy sposób przekonać seniora do wykonania pewnych czynności, np. zażycia lekarstw, czy zjedzenia posiłku. Absolutnie nie można dać się ponieść emocjom, podnosić głosu, czy krzyczeć. Praca opieka, polega na otaczaniu podopiecznego troską i miłością, którą wyraża się również poprzez rozmowę.