SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Mity o pracy dla opiekunki osób starszych

Mity o pracy dla opiekunki osób starszych

Opieka seniora to dość specyficzna branża. Nie ma wszak konkretnej uczelni czy szkoły, która przyucza do zawodu, jakim jest opiekunka osoby starszej. Powoduje to, że na temat zajęć opiekunki krąży bardzo wiele niedomówień i fałszywych informacji. Jakie są mity o pracy dla opiekunki osób starszych?

MIT: Praca dla opiekunki to zajęcie tylko dla kobiet.

PRAWDA: Niewątpliwie kobiety stanowią najliczniejszą grupę reprezentującą zawód opiekunek osób starszych, ale w opiece seniora mogą pracować mężczyźni i nie ma przeciw temu żadnych przeciwwskazań. To, że panów w opiece seniora jest mało wynika nie tyle niechęci pracodawców, co raczej z mniejszą niż wśród kobiet chęcią podjęcia pracy przez panów. A Ci jako opiekunowie osób starszych sprawdzają się w szczególności wtedy, gdy opieka nad podopiecznym wymaga np. transferu, a brak jest pomocniczego sprzętu, zaś senior ma nadwagę. Siła i męska tężyzna fizyczna jest wtedy bardzo potrzebna! Prawdą jest też, że płeć brzydka bywa nieco mniej odporna na krytykę, której seniorom zdarza się nie szczędzić. Czasem sami podopieczni, również mężczyźni, zgłaszając chęć zatrudnienia opiekuna seniora podkreślają, iż preferowani są raczej panowie, gdyż jest to dla podopiecznego mniej krępujące.

 

MIT: Opiekunka osoby starszej to zajęcie tylko dla osób w średnim wieku.

PRAWDA: Praca w opiece seniora w Niemczech podejmowana jest w większości przez kobiety w średnim wieku. Nie oznacza to jednak, że ograniczenia wiekowe są z góry narzucone. Osoby młode rzadziej podejmują się opieki z różnych względów – są to strach przed nieporadzeniem sobie z chorobą seniora, obawa o odnalezienie wspólnego języka. Często też bywa tak, że osoby młodsze wolą jednak poszukać innego typu pracy za granicą (kelner, kurier, praca na produkcji), gdyż wciąż jednak, mimo pracy zawodowej chcą się wyszaleć,a pracując jako opiekunka osoby starszej, nie miałyby takiej możliwości. Zajęcia tego nie podejmują też raczej młode matki ze względu na zbyt długie rozstanie z potomstwem. Panie w średnim wieku bywają czasem preferowane przez pracodawców. Podkreślają oni większe doświadczenie życiowe takich opiekunek, a także lepsze porozumienie z podopiecznym ze względu na mniejszą, niż w przypadku np. młodych studentek, różnicę wieku.

 

MIT: Opiekunka osoby starszej w Niemczech musi perfekcyjnie mówić po niemiecku.

Prawda: Praca dla opiekunki osoby starszej w Niemczech nie jest przeznaczona tylko dla tych, którzy perfekcyjnie znają język niemiecki. Niemniej, praca całkiem bez znajomości języka raczej byłaby utrudniona (chyba, że zatrudniający znają język polski). Najczęściej wymaga się jednak co najmniej komunikatywnego poziomu znajomości języka. Pamiętać należy też o tym, że jeśli opiekunka poważnie podchodzi do swojego zawodu, powinna wciąż starać się doskonalić swoje umiejętności językowe.

 

MIT: Opiekunka osoby starszej musi mieć wykształcenie medyczne.

Prawda: Praca opiekunki osoby starszej nie jest tym samym, co praca domowej pielęgniarki. Opiekunce nie wolno samodzielnie dokonywać jakichkolwiek zabiegów medycznych, nie wolno jej również podawać podopiecznemu leków i suplementów, o ile te w konkretnej dawce nie zostały zapisane przez lekarza seniora. Ważne jednak, by opiekunka znała zasady pierwszej pomocy i wiedziała na przykład, jak rozpoznać udar mózgu czy zawał serca i jak reagować w ich przypadku. Dobra opiekunka przed podjęciem pracy stara się też jak najwięcej dowiedzieć o chorobie podopiecznego, by mieć świadomość, z jakimi objawami i dolegliwościami będzie mieć do czynienia, tym bardziej, że jak by nie było, jej zawód polega na maksymalnym możliwym podnoszeniu jakości życia podopiecznego.

 

MIT: Opieka seniora to zajęcie 24/7!

Prawda: Opiekunka osoby starszej mieszka z podopiecznym. Nie oznacza to jednak, że jest do dyspozycji bez przerwy, jak w każdym innym zawodzie, ma bowiem prawo do odpoczynku i czasu wolnego. Warto zasady i czas owego wolnego określić już na wstępie w umowie, by uniknąć później nieprzyjemności.

 

MIT: Opiekunka to niania i sprzątaczka w jednym.

Prawda: Praca opiekunka, jak wyżej wspomniano, polega na tym, by maksymalnie ułatwić seniorowi życie. Opiekunka animuje jego czas wolny, przygotowuje mu posiłki, pilnuje wizyt lekarskich, pomaga w higienie czy ubieraniu. Nie jest zatem niczym dziwnym, że często wykonuje też drobne prace gospodarskie czy zakupy. Jest to rzecz normalna i najczęściej wynika z umowy. Nie jest to jednak to samo, co praca sprzątaczki. Pracodawcy nie mogą na niej wymusić np. generalnych porządków domowych z odgruzowaniem strychu i piwnicy włącznie. Jeśli opiekunka widzi, że żądania pracodawców są zbyt daleko posunięte, powinna zwrócić im na to uwagę, może też poprosić o pomoc koordynatora z agencji.