SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Dalsze kształcenie opiekunki w Niemczech

Podjęłaś pracę opiekunki za zachodnią granicą. Pierwsza sztela już za Tobą, a agencja ma dla Ciebie coraz więcej propozycji wyjazdów. Jednak coraz częściej zastanawiasz się, czy Twoje wykształcenie i doświadczenie wystarczy, żeby dostawać atrakcyjne zlecenia. Czy szkoła kierunkowa lub kursy ukończone w Polsce będą dobrze widziane także za zachodnią granicą? Jakie wykształcenie tak naprawdę mają opiekunki w Niemczech? Dziś odpowiemy na te pytania.

Opiekunki w Niemczech mogą zajmować trzy stanowiska

Coraz częściej zdarza się, że opiekunki pracujące w Niemczech chcą potwierdzić swoje kwalifikacje. Wymagają tego rodziny seniorów oraz agencje opiekunek. Sami kandydaci mówią, że posiadanie kierunkowego wykształcenia w CV dodaje pewności siebie. Niektórzy pragną uczyć się właśnie w Niemczech. Tutaj przeszkodą nierzadko jest okres kształcenia opiekuna, który wynosi aż 3 lata. Oprócz tego trzeba załatwić sobie praktyki. Osobom mieszkającym na stałe za zachodnią granicą jest w tym względzie łatwiej. Jeżeli opiekunka jest w Niemczech na 3 tygodnie i potem zjeżdża do kraju, podjęcie nauki może się okazać bardzo trudne. Dodatkowo w grę wchodzi znajomość języka niemieckiego, która często jest niewielka. Na szczęście istnieją też inne sposoby na kształcenie opiekunki w Niemczech. Poniżej wymieniamy trzy najpopularniejsze tytuły, jakie można zdobyć w tym zawodzie.

opiekunka w Niemczech

Altenpflegerin – opiekun osoby starszej

Opiekunka, która posiada ten tytuł, może pochwalić się najszerszym zakresem kompetencji. Ma uprawnienia do wydzielania leków, wykonywania zastrzyków i innych zabiegów o charakterze pielęgniarskim. Zawód Altenpflegerin zdobywa się po ukończeniu trzyletniej szkoły, zdaniu egzaminu i otrzymaniu dyplomu zawodowego. Zasady te dotyczą zarówno Niemców, jak i przyjezdnych opiekunek pracujących w Niemczech. Dodatkowo według prawa można dopuścić do zawodu osobę, która spełnia dwa warunki:

  • posiada kierunkowe wykształcenie zdobyte w innym kraju,
  • przez dwa lata pracowała w zawodzie (oraz posiada potwierdzające to dokumenty).

Zagraniczny kandydat do pracy dla opiekunek w Niemczech musi samodzielnie poprosić o uznanie prawa do wykonywania zawodu. Ponadto trzeba zdać egzamin i dowieść, że zna się język niemiecki.

Pflegehelfer – opiekun-pomocnik

To osoba, która zajmuje się seniorem i opieką nad nim – w praktycznym znaczeniu tego słowa. Pflegehelfer pomaga podopiecznemu w wykonywaniu codziennych czynności: myciu, ubieraniu, jedzeniu, poruszaniu się, toalecie. Do uzyskania tego tytułu konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu. Powinien on obejmować minimum 200 godzin. Po uzyskaniu certyfikatu można pracować w niemieckich domach opieki. To rozwiązanie jest bardzo popularne wśród opiekunów z Polski. Dlaczego? To proste – zaliczenie kursu jest mniej wymagające, niż trzyletnia szkoła dla opiekunów. Przy odrobinie dobrej woli i samozaparcia można połączyć naukę z pracą zawodową.

Haushaltshilfe – inaczej pomoc domowa

Jej obowiązkiem jest zajmowanie się domem: gotowanie, sprzątanie, pranie, prasowanie. W tym przypadku nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia.

Warto wiedzieć, że wymienione stanowiska różnią się nie tylko zakresem kompetencji i obowiązków, ale też wynagrodzeniem. Ile zarabia opiekunka w Niemczech? Najwyższe dochody można uzyskać jako Altenpflegerin. Nieco mniejsze wynagrodzenie otrzymuje Pflegehelfer, a najniższe Haushaltshilfe. Jeśli zatem chcesz zarobić więcej, dobrze jest pomyśleć o podniesieniu kwalifikacji.

praca dla opiekunek w Niemczech

Jak szkolą się polskie opiekunki w Niemczech?

Zdobywanie kwalifikacji u naszych zachodnich sąsiadów to nie jedyna opcja. Opiekunka może też nauczyć się zawodu w Polsce. Wystarczy ukończyć szkołę policealną o wybranym kierunku opiekuńczym. Posiadając dyplom, masz większe szanse na legalną pracę opiekunki w Niemczech. Przyda się on zarówno przy współpracy z agencją, jak i w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Dobrze jednak wiedzieć, że nie wszystkie polskie szkoły mają podobny program do tych niemieckich. Przed wyborem placówki dopytaj więc o szczegóły – unikniesz niedopowiedzeń i późniejszego rozczarowania. Jaki zatem zawód można zdobyć w Polsce?

  • Opiekunka środowiskowa – nauka trwa rok i kończy się egzaminem. Oprócz zajęć odbywa się miesięczne praktyki w domu pomocy społecznej czy hospicjum. Po zakończeniu nauki absolwent otrzymuje dyplom i certyfikat w języku angielskim, honorowane w krajach Unii Europejskiej.
  • Opiekun medyczny – absolwent ma większy zakres kompetencji, niż opiekun środowiskowy. Może wykonywać zarówno zabiegi higieniczne, jak i pielęgniarskie. Do podjęcia nauki w szkole dla opiekunów medycznych wystarczy wykształcenie średnie (nawet bez matury). Po jej ukończeniu możesz pracować w szpitalu, domu seniora i domach prywatnych.
  • Opiekun domu pomocy społecznej – nauka trwa dwa lata, ale daje najwięcej kompetencji i najszersze możliwości zatrudnienia. Absolwenci wykonują czynności pielęgnacyjne, a także rehabilitacyjne (zalecone przez lekarza albo fizjoterapeutę). Po uzyskaniu dyplomu można pracować zarówno w kraju, jak i za granicą. Opiekunki znajdują zatrudnienie w domach prywatnych i w instytucjonalnych placówkach pomocy seniorom.

Jeśli myślisz o podniesieniu swoich kwalifikacji i zastanawiasz się, czy w ogóle warto, podpowiadamy: zdecydowanie tak. Wykształcenie kierunkowe da Ci możliwość podjęcia pracy na lepszych warunkach. Odpowiadając na ogłoszenia pod tytułem „pilnie szukam opiekunki w Niemczech”, będziesz czuć większą pewność siebie i świadomość, że dasz sobie radę. Zatem – do dzieła!