SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Dlaczego opiekunki osób starszych są w Niemczech tak bardzo potrzebne?

Postęp w zakresie medycyny, jaki rozpoczął się na początku XX wieku, pozwolił nam nie tylko na poprawę jakości, ale i wydłużenie czasu trwania życia. W wieku XIX średnia długość życia wynosiła zaledwie 40 lat, w chwili obecnej wynosi ona dwa razy tyle. Niestety, choć żyjemy coraz dłużej, nie oznacza to, że potrafimy zlikwidować starzenie. Po przekroczeniu pewnego wieku organizm zaczyna odczuwać liczne związane z nim dolegliwości, na które niewiele można zaradzić. Człowiek zaczyna poruszać się wolniej, dopadają go różne choroby wieku starczego. Czynności, które wcześniej nie sprawiały problemu nagle wywołują sporo kłopotów – na przykład proste wzięcie kąpieli.

W Niemczech coraz mniejsza jest liczba ludzi w wieku produkcyjnym, a co więcej, na 100 takich osób przypada aż 34 emerytów (a wg prognozy, do 2060 roku może ich być nawet 60!). W chwili obecnej co piąty Niemiec ma od 65 lat wzwyż.

Zwiększająca się liczba osób starszych oznacza też wzrost potrzeb w zakresie usług opiekuńczych. Te, które dostępne są z ramienia Państw czy samorządów, często bywają niewystarczające lub niezadowalające.

W Niemczech funkcjonuje 13,5 tysiąca domów opieki. Pomimo tego, że przybywa osób chorych i wymagających pomocy, ilość personelu jest zdecydowanie niewystarczająca. Ma to przełożenie na jakość oferowanych w placówkach usług. Według najnowszych danych (z tego roku) Instytutu Badań nad Opieką w Berlinie w domach opieki brakuje 17 tys. opiekunów, zaś w przychodniach dla osób starszych aż 21 tysięcy. Przy takich niedoborach nietrudno sobie wyobrazić, że osobie starszej ciężko jest uzyskać właściwą pomoc. Aż 86% wniosków o opiekę krótkotrwałą jest odrzucanych.

Co więcej, usługi większości placówek należą do kosztownych, a mimo to niejednokrotnie do mediów przeciekają informacje o fatalnym traktowaniu podopiecznych.

Alternatywą jest właśnie  zatrudnienie opiekunki osoby starszej. Decydują się na nią w szczególności osoby, które nie chcą opuszczać swoich domów, lub ich rodziny, które chcą oszczędzić swoim bliskim poczucia wyizolowania i opuszczenia. Opiekunka, zajmując się tylko swoim podopiecznym może poświęcić mu znacznie więcej ciepła, troski i uwagi, niż personel z domu opieki, który pod skrzydłami ma jednak wielu pacjentów.

Niemcy bardzo chętnie korzystają więc z zatrudniających opiekunki agencji, bo dzięki temu wiedzą, że „dostaną” osobę zgodnie z oczekiwanymi cechami czy kwalifikacjami (np. odpowiednią znajomością języka, z prawem jazdy i niepalącą). Bardzo cenią pod tym względem Polki – podkreślając ich troskę, serdeczność i zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązki. Chwalą też ich umiejętności organizacyjne, zaradność a nawet … gotowanie.