SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak zorganizowane są wyjazdy opiekunek do Niemiec?

Praca opiekunki seniora w Niemczech jest zazwyczaj tak zorganizowana, żeby jej pobyt za granicą trwał kilka tygodni (najczęściej od 6 do 8). Pracując w opiece seniora, często kursuje się pomiędzy Niemcami a Polską. Opiekunki po swojej zmianie wracają, aby odpocząć przez kilka tygodni we własnym domu. Naturalnie każdy taki wyjazd wiąże się z koniecznością odbycia podróży. W artykule wyjaśnimy, jak organizuje się wyjazdy opiekunek do Niemiec.

wyjazd do pracy do niemiec

Wyjazdy do Niemiec – jak się przygotować?

Wiele osób, które decydują się na pracę w opiece seniora, zadaje sobie pytanie – „czy dam sobie radę?” Inaczej bowiem wygląda opieka nad najbliższym, niż wyjazd na zlecenie daleko od domu i rodziny, do innego kraju. Może się wydawać, że jesteśmy wtedy zdani tylko na samych siebie. Pomimo obaw warto jednak podjąć ryzyko i spróbować swoich sił w takiej pracy. Jeśli podejmiemy ją w sprawdzonej i bezpiecznej firmie, to możemy liczyć na pomoc i wsparcie odpowiednio przygotowanych koordynatorów.

Biorąc pod uwagę wyjazdy do Niemiec, musimy być dobrze zorganizowani – lepiej wcześniej się przygotować. Doświadczona firma pomoże nam w dopełnieniu wszelkich formalności. Będziemy mieć zapewnione ubezpieczenie NFZ, a agencja podpowie, co ze sobą zabrać i na co się nastawiać.

ubezpieczenie nfz

Praca w opiece – co zabrać do pracy za granicą?

Decydując się na wyjazd za granicę do pracy dla opiekunek w Niemczech, powinniśmy zabrać ze sobą kilka niezbędnych rzeczy. Pamiętajmy, że spędzamy na zleceniu kilka tygodni. Agencja, z którą wyjeżdżamy, powinna również  zaplanować nam bezpieczną podróż do celu. Jeżeli wyjeżdżamy po raz pierwszy, mamy prawo oczekiwać podpowiedzi, co będzie nam na miejscu i w podróży potrzebne.

wyjazdy za granicę

Co powinno się znaleźć w naszym bagażu?

  • niezbędne dokumenty (umowa podpisana z firmą, dokument tożsamości, prawo jazdy, coś, co potwierdza nasze ubezpieczenie. Możemy zabrać ze sobą referencje z poprzedniej pracy);
  • środki czystości (zanim się zadomowimy, będziemy potrzebowali podstawowych kosmetyków do pielęgnacji. Dlatego wyposażmy odpowiednio naszą kosmetyczkę);
  • ubrania dopasowane do pory roku (pamiętajmy o tym, aby zabrać odpowiednią garderobę na zimne i ciepłe dni. Dużo czasu będziemy spędzali w domu seniora, zabierzmy zatem coś wygodnego do chodzenia po domu);
  • coś do jedzenia na podróż (zadbajmy o to, aby w bagażu podręcznym mieć coś zdrowego do jedzenia. Zapewne będziemy jechać przez wiele godzin);
  • słownik języka niemieckiego (na miejscu przyda nam się nawet kieszonkowe wydanie);
  • książki i gazety (z pewnością będziemy mieć czas wolny. Aby go urozmaicić, zabierzmy ze sobą ciekawe książki i ulubione gazety).

Wcześniej wspominaliśmy, że wyjazd do pracy do Niemiec powinien być zorganizowany przez sprawdzoną firmę. Wiele agencji opłaca transport do miejsca zlecenia (przynajmniej w jedną stronę) i załatwia wszystkie formalności związane z taką podróżą. Jednak odpowiedź na pytanie: co zabrać za granicę do pracy, należy już do nas samych. Poza rzeczami wspomnianymi powyżej możemy zabrać inne potrzebne akcesoria. Przed pakowaniem stwórzmy sobie listę – dzięki temu niczego nie zapomnimy.

praca w Niemczech

Współpraca z firmą a ubezpieczenie NFZ

Wyjazdy do Niemiec są bezpieczne i jeśli współpracujemy z kimś sprawdzonym – powinny być całkowicie legalne. Pamiętajmy jednak o tym, aby zapytać o to we wstępnych rozmowach o pracę z rekruterem. Upewnijmy się, czy możemy liczyć na ubezpieczenie NFZ. W razie jakiejkolwiek choroby czy wypadku będziemy go potrzebować.

Dlatego już podczas rozmowy rekrutacyjnej wypytajmy o aspekty, które dotyczą warunków zatrudnienia. Każdy pracownik agencji opiekunek jest zobowiązany do udzielenia nam wszystkich niezbędnych informacji. Pełne ubezpieczenie jest dla nas ochroną w razie jakichkolwiek problemów związanych ze zdrowiem.

wyjazdy do Niemiec

Bezpieczna praca w Niemczech

Jeśli myślimy o takiej pracy, to powinniśmy pamiętać o tym, że wyjazdy do Niemiec planuje się stosunkowo wcześniej. Dlatego nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę, tylko zaplanujmy sobie przygotowania. Zadbajmy o to, aby niczego nie zapomnieć i dokładnie wszystko sprawdzić z agencją opiekunek. Zapiszmy dokładny adres miejsca, do którego jedziemy i wszystkie dane kontaktowe – mogą się one nam bardzo przydać podczas podróży. Jeśli w odpowiedni sposób podejdziemy do tematu, to taki wyjazd do pracy do Niemiec nie sprawi nam żadnego problemu. Przy tym będziemy się czuć pewniej i bezpieczniej. Z uśmiechem na twarzy, bez zbędnego stresu wyruszymy do nowej pracy.