SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 71 75 88 130 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Jak zorganizowane są wyjazdy opiekunek do Niemiec?

Praca opiekunki seniora w Niemczech jest zazwyczaj tak zorganizowana, żeby jej pobyt za granicą trwał kilka tygodni (najczęściej od 6 do 8 tygodni). Pracując w opiece seniora, często kursuje się pomiędzy Niemcami a Polską. Opiekunki po swojej zmianie wracają, aby odpocząć przez kilka tygodni we własnym domu. Naturalne jest, że każdy taki wyjazd związany jest z koniecznością odbycia podróży. W artykule wyjaśnimy, jak zorganizowane są wyjazdy opiekunek do Niemiec.

wyjazd do pracy do niemiec

Wyjazdy do Niemiec – jak się przygotować?

Wiele osób, które decydują się na pracę w opiece seniora, zadaje sobie pytanie – „czy dam sobie radę?” Czym innym jest bowiem opieka nad najbliższym, a czym innym wyjazd na zlecenie daleko od domu i rodziny, do innego kraju. Może się wydawać, że jesteśmy wtedy zdani tylko na samych siebie. Pomimo obaw, warto podjąć ryzyko i spróbować swoich sił w takiej pracy, a jeśli podejmiemy ją w sprawdzonej i bezpiecznej firmie, to możemy liczyć na pomoc i wsparcie odpowiednio przygotowanych koordynatorów.

Biorąc pod uwagę wyjazdy do Niemiec, musimy być odpowiednio wcześniej przygotowani i dobrze zorganizowani. Doświadczona firma pomoże nam w dopełnieniu wszelkich formalności, zapewni ubezpieczenie NFZ i podpowie, co ze sobą zabrać i jak się przygotować.

ubezpieczenie nfz

Praca w opiece – co zabrać do pracy za granicą?

Decydując się na wyjazd za granicę do praca dla opiekunek w Niemczech, powinniśmy zabrać ze sobą kilka niezbędnych rzeczy. Pamiętajmy, że spędzamy na zleceniu kilka tygodni. Agencja, z którą wyjeżdżamy, powinna dołożyć również wszelkich starań, aby zaplanować nam bezpieczną podróż do celu, a jeśli wyjeżdżamy po raz pierwszy, to podpowiedzieć, co będzie nam na miejscu i w podróży potrzebne.

wyjazdy za granicę

Co powinno się znaleźć w naszym bagażu?

  • niezbędne dokumenty (umowa podpisana z firmą, dokument tożsamości, prawo jazdy, coś, co potwierdza nasze ubezpieczenie, możemy zabrać ze sobą referencje z poprzedniej pracy);
  • środki czystości (zanim się zadomowimy, będziemy potrzebowali podstawowych kosmetyków do pielęgnacji, dlatego wyposażmy odpowiednio naszą kosmetyczkę);
  • ubrania dopasowane do pory roku (pamiętajmy o tym, aby zabrać odpowiednią garderobę na zimne i ciepłe dni, dużo czasu będziemy spędzali w domu seniora, zabierzmy zatem coś wygodnego do chodzenia po domu);
  • coś do jedzenia na podróż (zadbajmy o to, aby w bagażu podręcznym mieć coś zdrowego do jedzenia – będziemy jechać przez wiele godzin);
  • słownik języka niemieckiego (na miejscu przyda nam się nawet kieszonkowy słownik języka niemieckiego);
  • książki i gazety (z pewnością będziemy mieć czas wolny, aby go urozmaicić, zabierzmy ze sobą ciekawe książki i ulubione gazety).

Wcześniej wspominaliśmy, że jeśli pracujemy ze sprawdzoną agencją, to wyjazd do pracy do Niemiec powinien być zorganizowany przez tę firmę. Wiele agencji opłaca transport do miejsca zlecenia (przynajmniej w jedną stronę) i załatwia wszystkie formalności związane z taką podróżą. Jednak odpowiedź na pytanie, które dotyczy tego, co zabrać za granicę do pracy, należy już do nas samych. Poza rzeczami wspomnianymi powyżej możemy zabrać inne potrzebne akcesoria. Przed pakowaniem stwórzmy sobie listę – dzięki temu niczego nie zapomnimy.

praca w Niemczech

Współpraca z firmą a ubezpieczenie NFZ

Wyjazdy do Niemiec są bezpieczne i jeśli współpracujemy z kimś sprawdzonym – powinny być całkowicie legalne. Pamiętajmy jednak o tym, aby we wstępnych rozmowach o pracę z rekruterem, sprawdzić, czy będziemy legalnie zatrudnieni i czy możemy liczyć na ubezpieczenie NFZ. W razie jakiekolwiek choroby czy wypadku będziemy go potrzebować.

Dlatego już podczas rozmowy rekrutacyjnej wypytajmy o aspekty, które dotyczą warunków zatrudnienia. Każdy pracownik agencji opiekunek jest zobowiązany do udzielenia nam takich niezbędnych informacji. Pełne ubezpieczenie jest dla nas zabezpieczeniem w razie jakichkolwiek problemów związanych ze zdrowiem.

wyjazdy do Niemiec

Bezpieczna praca w Niemczech

Jeśli myślimy o takiej pracy, to powinniśmy pamiętać o tym, że wyjazdy do Niemiec planuje się stosunkowo wcześniej. Dlatego nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę, tylko zaplanujmy sobie przygotowania. Zadbajmy o to, aby niczego nie zapomnieć i dokładnie wszystko sprawdzić z agencją opiekunek. Zapiszmy dokładny adres miejsca, do którego jedziemy i wszystkie dane kontaktowe – mogą się one nam bardzo przydać podczas podróży. Jeśli w odpowiedni sposób podejdziemy do tematu, to taki wyjazd do pracy do Niemiec nie sprawi nam żadnego problemu. Przy tym będziemy się czuć pewniej i bezpieczniej – z uśmiechem na twarzy, bez zbędnego stresu wyruszymy do nowej pracy.