SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Aktualna sytuacja na granicach polsko-niemieckich

Aktualna sytuacja na granicach polsko-niemieckich

24 Lut 2021

Szanowni Państwo,

w związku z licznymi telefonami i zapytaniami z Państwa strony odnośnie „zamknięcia” dzisiejszej nocy granicy polsko-niemieckiej oraz obowiązku posiadania negatywnego testu na Covid-19 przy wjeździe do Polski uprzejmie informujemy, że nie jest to prawda.

Wyjaśniamy, iż faktycznie dziś w nocy podpisane zostało rozporządzenie z 22 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, ale nie wprowadza ono żadnych istotnych zmian na granicy z Niemcami.

Na razie rozszerzono tylko katalog osób zwolnionych z kwarantanny, które przyjeżdżają do Polski transportem publicznym m.in. o dzieci przedszkolne i ich opiekunów.

Nadal osoby przyjeżdżające transportem prywatnym przez granicę polsko-niemiecką nie są objęte kwarantanną. Przepisy w tym zakresie obowiązują do 4 marca 2020 r.

Dodajmy tylko, że nowe przepisy obowiązujące od dziś doprecyzowują zasady zwalniania z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy, m.in. niewystarczające będzie przedstawienie na granicy zaświadczenia o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19. Zaświadczenie musi dotyczyć szczepionki, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Ponadto, jeśli chodzi o granicę zewnętrzną Polski (nie Schengen) z kwarantanny zwalnia także test wykonany przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin licząc od momentu wyniku tego testu.