Wyjazd do pracy w opiece w Niemczech wiąże się z dłuższą rozłąką z rodziną i przyjaciółmi. W domu często zostaje jednak jeszcze ktoś, o kim warto pamiętać – pies, kot lub inne zwierzątko. Co zrobić, by podczas Twojej nieobecności pupil czuł się dobrze? Istnieje kilka rozwiązań, które Ci dziś przedstawimy. Warto też wiedzieć, jak wygląda opieka w Niemczech w sytuacji, gdy przyszły podopieczny również posiada zwierzątko.
Osoby, które zajmą się zwierzęciem w Polsce
Dla wielu z nas pupil jest jednym z członków rodziny. Kochamy nasze koty i psy, dbamy o nie, opiekujemy się nimi i chcemy, by żyło im się z nami jak najlepiej. Uwielbiamy je za wierność i przyjaźń, jaką nas obdarzają. Dlatego też niejedna opiekunka osób starszych odkłada wyjazd do Niemiec. Nie umie sobie bowiem wyobrazić, że zostawia swojego pupila z kimkolwiek innym. Jeśli Ty również masz taki dylemat, być może spodoba Ci się któreś z proponowanych niżej rozwiązań. Pamiętaj, że z każdej sytuacji można znaleźć dobre wyjście – i niekoniecznie musi to być opieka w Niemczech na krótkich zleceniach. Możesz bowiem na przykład zostawić pupila z kimś zaufanym – córką, synem, wnuczką albo najbliższą przyjaciółką. Dobrze, jeśli pies lub kot zna tę osobę i lubi z nią przebywać. Łatwiej będzie mu przyzwyczaić się do nowej sytuacji, zwłaszcza jeśli zostaje w znanym sobie otoczeniu.
Innym dobrym pomysłem jest zaangażowanie profesjonalnego petsittera. To osoba doświadczona w pracy ze zwierzętami, która nie tylko nakarmi pupila, ale też pobawi się z nim albo wyprowadzi go na spacer. Petsitterzy najczęściej ogłaszają się w Internecie, ale jeśli masz taką osobę wśród znajomych, nie wahaj się poprosić jej o pomoc. Wielu opiekunów wyjeżdżających do pracy w Niemczech decyduje się też na wyszukanie domu tymczasowego dla pupila. To dobre wyjście, jeżeli pies lub kot musi pozostawać pod stałą opieką, bierze lekarstwa albo po prostu źle znosi brak kontaktu z człowiekiem. Wcześniej jednak warto przejrzeć opinie dotyczące domów tymczasowych i sprawdzić, jakie warunki w nich panują. Jeśli coś będzie nie tak, zawsze można podjąć decyzję o umieszczeniu pupila w hotelu dla zwierząt – to jednak wiąże się z wyższymi kosztami.
Opieka w Niemczech z psem lub kotem – czy to możliwe?
Może się zdarzyć, że wyjeżdżasz do pracy opiekunki w Niemczech od zaraz i nie masz możliwości pozostawienia zwierzaka w kraju. Czy w takim przypadku możesz zabrać go ze sobą na sztelę? Teoretycznie tak, ale najpierw powinnaś porozmawiać na ten temat z konsultantem z agencji. Dowiesz się, czy Twój przyszły podopieczny oraz jego rodzina godzą się na takie rozwiązanie. Zapytaj, czy senior nie ma alergii albo czy w domu nie mieszkają już jakieś inne zwierzęta. Zdarza się, że zwierzak – rezydent nie akceptuje nowych psów lub kotów w swoim otoczeniu.
Jakie są plusy i minusy zabrania pupila na zlecenie? Zalety to przede wszystkim bliskość ukochanego zwierzaka, jego ciągła obecność (i przy tym dodatkowe towarzystwo dla Ciebie), a także urozmaicenie dla osoby starszej. Niestety, to rozwiązanie nie jest wolne od wad. Oprócz wspomnianej już wcześniej alergii seniora oraz możliwych konfliktów na linii pupil „rezydent” – pupil „gość” w grę wchodzą również inne czynniki. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo podopiecznego. Seniorzy miewają problemy ze wzrokiem, z równowagą, a także korzystają z lasek czy rolatorów podczas chodzenia. Jeśli wcześniej w domu nie było żadnego zwierzęcia, podopieczny może zapominać o obecności naszego pupila. A wtedy łatwo o przypadkowe nadepnięcie łapki, potrącenie, uderzenie laską. Z kolei zwierzę, broniąc się, może zranić albo nawet przewrócić seniora. Inną kwestią są ewentualne zniszczenia, jakie mogą powstać z winy pupila. Nawet jeśli otrzymasz zgodę rodziny podopiecznego na zabranie ze sobą kota lub psa, warto, byś była świadoma kilku rzeczy. Zwierzę, pozostawione na kilka godzin w pokoju może z nudów podrapać meble, porozrywać tapetę bądź firanki. Dlatego opieka nad zwierzęciem podczas pracy w Niemczech powinna być zawsze ustalona z pracodawcą. Wymaga tego nie tylko bezpieczeństwo, ale również zwykła, ludzka uprzejmość.
Codzienna opieka w Niemczech… nad zwierzęciem seniora
W ofertach pracy w opiece nierzadko znajdują się adnotacje: „Senior kocha zwierzęta. Posiada psa, którego trzeba wyprowadzać na spacery”, „Podopieczny ma kota, którym zajmuje się sam”. Nic w tym dziwnego. Nasi zachodni sąsiedzi, tak samo, jak my, uwielbiają towarzystwo domowych zwierzaków. Pupil aktywizuje osobę starszą i sprawia, że nie jest ona samotna. Przytulanie i głaskanie ukochanego psa czy kota pozwala obniżyć napięcie emocjonalne, zrelaksować się i wyciszyć. Senior jest odpowiedzialny za swoje zwierzę, a przez to czuje się komuś potrzebny – i szczęśliwszy.
Co to jednak oznacza dla Ciebie? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń między Tobą a niemieckim pracodawcą. Opieka nad zwierzęciem podopiecznego nie powinna jednak dominować w Twoim planie dnia. Obowiązkiem opiekunki w Niemczech jest przede wszystkim zajmowanie się podopiecznym. Skup się na towarzyszeniu seniorowi, pomaganiu mu w codziennych czynnościach, przygotowywaniu posiłków i zapewnieniu towarzystwa. Jeśli w domu mieszka pies lub kot, dobrze jest na samym początku ustalić, czy i w jakim zakresie będziesz się nim opiekować. Zdarza się, że opiekunki nie chcą, by na zleceniu były zwierzęta, obawiają się ich albo mają alergię. To zupełnie normalne i zrozumiałe. Warto jednak wcześniej poinformować o tym fakcie agencję. Dzięki temu konsultant dopasuje dla Ciebie idealną sztelę.