SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Poznaj regiony Niemiec zanim wyjedziesz do pracy

Jako opiekunka osoby starszej, możesz zwiedzić różne regiony Niemiec. Warto przybliżyć kilka informacji dotyczących samego kraju, jak i jego geografii. Poznaj najciekawsze informacje, zanim wyruszysz pomagać seniorowi.

Republika Federalna Niemiec (Deutschland; Bundesrepublik Deutschland, BRD) leży w strefie klimatu umiarkowanego. Do największych rzek zalicza się: Ren, Łabę i Dunaj, zaś najwyższym szczytem jest Zugspitze (2962 m n.p.m.), który leży w Alpach.

Krainy geograficzne  (regiony) w Niemczech

Niemcy składają się z 16 krajów związkowych (Landów). Warto mieć na uwadze, że każdy z nich ma własną konstytucję i sporą autonomię – wszystkie Landy są równouprawnione.

Poszczególne krainy geograficzne różnią się od siebie i tym samym tworzą wielobarwną oraz fascynującą paletę krajobrazowo-kulturową. Każdy z Landów ma bardzo wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu zarówno malownicze pasma gór, rozległe wyżyny, pojezierza i zielone niziny. Od Morza Północnego i Bałtyku, aż po Alpy na południu, powierzchnia jest podzielona na następujące krainy geograficzne: Nizina Północnoniemiecka, Średniogórze Niemieckie, Wyżyna Szwabsko-Bawarska i oczywiście Alpy.

Za górami rozciąga się falista Wyżyna Bawarska, stanowiąca pogórze alpejskie otoczona od północy krainami Średniogórza Niemieckiego. Do głównych pasm górskich w tym regionie zaliczyć należy: Jurę Szwabską, Jurę Frankońską, Las Turyński, Las Czeski, Las Bawarski, góry Harz oraz Schwarzwald.

Zróżnicowanie geograficzne Niemiec

Na równinach północnych Niemiec zlodowacenia plejstoceńskie odcisnęły swoje piętno na miejscowym krajobrazie. Najlepszym tego przykładem są pozostawione pasma wzgórz morenowych i liczne jeziora, szczególnie widoczne na Pojezierzu Meklemburskim w północno-wschodniej części kraju. Są to regiony Niemiec, które warto odwiedzić. W najbardziej wysuniętym na północ Landzie (Szlezwik-Holsztyn), wybrzeże urozmaicają przepiękne fiordy i szerokie, piaszczyste plaże. Tam też, pomiędzy morzami, rozciąga się „Szwajcaria Holsztyńska”, pagórkowate, niezwykle malownicze tereny nadmorskie chętnie odwiedzane przez turystów.

Największymi wyspami niemieckimi są: Rugia i Hiddennsee na Bałtyku oraz Borkum i Amrum na Morzu Północnym.