SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Praca opiekunki w Niemczech: sezonowa lub długoterminowa

Opiekunka, która chce wyjechać do Niemiec do pracy, ma zwykle do wyboru dwie opcje: zatrudnienie krótkoterminowe (sezonowe) albo długoterminowe. Na krótkie kontrakty decydują się te osoby, które chcą szybko dorobić do domowego budżetu. Inne opiekunki w Niemczech wolą pozostać na szteli nieco dłużej i zyskać zawodową stabilizację. Wszystko zależy więc od indywidualnych preferencji. Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które z pewnością Ci się przydadzą.

Opiekunki w Niemczech mogą dobrze zarobić

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy w niemieckiej opiece? Głównie ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Obecnie opiekunka pracująca za zachodnią granicą może liczyć na 1600-2000 euro netto miesięcznie. Zdarzają się też sztele, na których pracodawcy oferują więcej. Nietrudno zauważyć, że są to stawki o wiele wyższe niż te, które może zarobić opiekunka pracująca w polskiej rodzinie. Niemcy, w przeliczeniu, zapłacą jej nawet 8000-9000 zł, a w Polsce na tym samym stanowisku zarobiłaby około 3000 zł. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób działających w branży opiekuńczej wyjeżdża za granicę.

Zaletą pracy jako opiekunka w Niemczech jest fakt, że samodzielnie możesz zdecydować, kiedy wyjeżdżasz i na jak długo pozostajesz za granicą. Jeśli przejrzysz nasze oferty pracy, zauważysz, że zlecenia obejmują zwykle osiem tygodni. Każde z nich ma nieco inną specyfikę, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcamy do kontaktu z konsultantem Agencji Veritas. Specjalista dobierze dla Ciebie idealne ogłoszenie i odpowie na wszelkie pytania. Opowiedz więc o swoich oczekiwaniach dotyczących obowiązków oraz warunków zatrudnienia. A gdy już sztela się skończy, możesz wrócić na jakiś czas do kraju lub przejść bezpośrednio na nowe zlecenie. Decyzja należy do Ciebie.

zmienniczka do opieki w Niemczech

Sezonowa praca w niemieckiej opiece: dla kogo?

Wiele opiekunek decyduje się na zatrudnienie sezonowe. Wyjeżdżają wtedy do Niemiec raz albo dwa razy do roku. Często są to osoby, które wykonują w Polsce inny zawód – chociażby nauczyciela. Mają do dyspozycji dwa miesiące w roku, więc chcą dorobić sobie do domowego budżetu. Na takiej samej zasadzie działają studenci albo młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Opieka w Niemczech ma im pomóc w odłożeniu pieniędzy na studia, nauce języka lub zdobyciu doświadczenia. Odrębną grupą są osoby, które posiadają zaległy urlop i pragną wykorzystać go w nieco inny sposób, niż dotychczas.

Czy jednak taki tryb pracy się opłaca? Okazuje się, że tak – trzeba tylko być czujnym. Przy zatrudnieniu sezonowym dobrze jest zweryfikować agencję, z którą chcesz podjąć współpracę. Krótkie zlecenia, niestety, pochodzą czasem od nieuczciwych pracodawców. Upewnij się więc, że praca, jaką podejmujesz, jest w stu procentach legalna. Firma powinna Ci zapewnić kartę EKUZ, uprawniającą do korzystania z opieki medycznej za granicą, a także druk A1. Ten dokument potwierdza, że jesteś zatrudniona zgodnie z prawem i że agencja odprowadza za Ciebie wszelkie konieczne składki.

Czy sezonowa praca w opiece jest dla Ciebie? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama. Warto jednak wiedzieć, że szybki wyjazd i powrót nie jest obecnie żadnym problemem. Jeżeli zdecydujesz się na Niemcy, możesz liczyć na pomoc agencji. Zapewnimy Ci przejazd na miejsce zlecenia i z powrotem – i to całkowicie za darmo! Dodatkowo masz stały kontakt z koordynatorem i w razie potrzeby możesz skorzystać ze wsparcia firmy.

praca w opiece w Niemczech

Długoterminowa praca opiekunki w Niemczech

Zdarza się, że opiekunki wyjeżdżają do Niemiec na dłużej i zajmują się jednym podopiecznym przez kilka miesięcy, rok, a nawet parę lat. Mieszkają one, tak samo jak sezonowe opiekunki w Niemczech, wraz z seniorem. Do ich zadań należy całodobowa opieka nad osobą starszą, wspieranie jej w codziennych czynnościach i zajmowanie się domem. Wiele z nich korzysta z pomocy zmienniczek. Na przykład gdy chcą zjechać do Polski na święta albo wakacje, informują w agencji, że jest potrzebna zmienniczka do opieki w Niemczech. Firma dokłada wtedy wszelkich starań, by znaleźć odpowiednią osobę na to stanowisko. Niekiedy taka opiekunka zostaje stałą zmienniczką, która jest w ciągłym kontakcie zarówno z agencją, jak i z drugą opiekunką.

Współpraca ze zmienniczką ma wiele zalet. Przede wszystkim zyskujesz stabilizację: masz jedno, stałe miejsce pracy i tego samego podopiecznego, a warunki zatrudnienia się nie zmieniają. Wykonywanie codziennych obowiązków staje się więc o wiele łatwiejsze, gdyż znasz wymagania seniora i nie musisz przywykać do nowych domowych zwyczajów. A dodatkowo dobry kontakt ze zmienniczką sprawia, że na bieżąco otrzymujesz informacje o stanie zdrowia podopiecznego. Jest to również korzyść dla samego seniora: widzi w swoim domu osoby, do których ma zaufanie.

Zastanawiasz się, czy wybrać krótkoterminową pracę opiekunki w Niemczech od zaraz, czy zdecydować się na długotrwałe zlecenie? Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, jakie są Twoje priorytety i co chcesz przez tę pracę osiągnąć. Istotne są również Twoje możliwości czasowe. Jeśli podejdziesz do tematu rozważnie i spokojnie, zwiększasz swoje szanse na satysfakcję z pracy w opiece.