Nocne wybudzenia to problem wielu ludzi, szczególnie tych w podeszłym wieku. Są one kłopotliwe nie tylko dla niego, ale również dla otoczenia – w tym dla opiekunki, która musi być gotowa do pomocy przez całą dobę. Zmęczenie powoli bierze górę, a opieka seniora staje się jeszcze bardziej wymagającym zadaniem. Chcesz pomóc podopiecznemu i sobie? Dowiedz się, dlaczego senior się budzi i co Ty możesz zrobić w takiej sytuacji. Czy wstawanie zawsze jest Twoim obowiązkiem? Sprawdźmy!
Opieka seniora to duża odpowiedzialność
Praca w opiece w Niemczech nie jest zwykłym zawodem. Jako opiekunka bierzesz odpowiedzialność za zdrowie i dobre samopoczucie drugiego człowieka. Codziennie mierzysz się z wyzwaniami i starasz się sprawić, by życie podopiecznego było łatwiejsze. Jednocześnie praca ta daje mnóstwo satysfakcji i poczucie powołania. Opiekujesz się przecież potrzebującą osobą, która ufa Ci i polega na Tobie. Dlatego nietrudno się domyślić, że opieka seniora wymaga przede wszystkim empatii. Osoby starsze często są schorowane i cierpiące, ciągły ból utrudnia im normalne funkcjonowanie. Oczekują więc od opiekunów, że ich zrozumieją i dostosują pomoc do ich potrzeb. Ważne jest też, by opiekunka umiała radzić sobie w trudnych sytuacjach, była cierpliwa, spostrzegawcza i uważna na podopiecznego. W ten sposób nie tylko wychwyci zmiany w jego zachowaniu, ale też zrozumie i zaakceptuje jego potrzeby. A te cechy i umiejętności są bardzo ważne chociażby w kontekście nocnego wstawania.
Skąd biorą się nocne wybudzenia u osób starszych?
Noc jest przeznaczona na odpoczynek. W trakcie snu regeneruje się cały organizm, co w przypadku seniorów jest szczególnie istotne. Jeśli Twój podopieczny ma sporadyczne problemy z zaśnięciem lub budzi się w nocy, zachęć go do poznania technik relaksacyjnych. Kilka minut medytacji, ćwiczeń oddechowych lub słuchania spokojnej muzyki pomoże zasnąć. Staraj się też tuż przed porą snu ograniczać bodźce płynące z zewnątrz, pilnuj, by sypialnia seniora była wywietrzona i zaciemniona. Przyda się też stały harmonogram snu, czyli kładzenie się do łóżka o tej samej porze.
Jednak w niektórych sytuacjach podane wyżej sposoby mogą nie wystarczyć. Mowa tu o chorobach i dolegliwościach przewlekłych, jak demencja, depresja, lęki nocne, lunatykowanie, bóle stawów i kręgosłupa, skurcze, zapalenie pęcherza czy bezdech senny. Na higienę snu mają też wpływ choroby zapalne, autoimmunologiczne i endokrynologiczne.
Opiekunka nie zawsze musi wstawać
Jest trzecia nad ranem, a podopieczny kolejny raz Cię woła? Pamiętaj, że nie w każdej sytuacji musisz odpowiadać na wezwanie. Postaraj się ocenić, czy wstawanie jest konieczne. Przez kilka nocy obserwuj, jak zachowuje się senior. Czy codziennie budzi się o tej samej godzinie? Nie może ponownie zasnąć? Potrzebuje pomocy w dotarciu do toalety? Coś go boli? Spisz na kartce wszystko, co wydaje Ci się ważne. Następnie porozmawiaj o swoich spostrzeżeniach z rodziną osoby starszej. Opowiedz o zachowaniu, które budzi Twoje obawy czy wątpliwości. Nie zapominaj, że to Ty przebywasz z seniorem na co dzień – rodzina może nie być świadoma, z czym boryka się ich bliski.
Kolejnym krokiem powinien być kontakt z agencją opiekunek. Zadzwoń więc do swojego koordynatora i opowiedz, w czym tkwi problem. Oczywiście na niektórych zleceniach praca na nocną zmianę jest normą – ale wtedy powinnaś wiedzieć o nich już przy podpisywaniu umowy. Jeżeli wstawanie w nocy do toalety nagle stało się normą, powiedz o tym przedstawicielowi firmy. Warto w tym momencie renegocjować warunki umowy oraz stawkę za zlecenie. Opieka seniora jest trudnym zawodem, a nocne wybudzenia dodatkowo obciążają opiekunkę. Dlatego jednym z rozwiązań może być też zatrudnienie osoby do pomocy. W ten sposób zyskasz czas na regenerację.
Codzienna opieka seniora: jak się wysypiać?
Zdrowy sen to podstawa w pracy w opiece w Niemczech. Niestety, jeśli musisz wstawać w nocy, Twój naturalny tryb snu i czuwania jest zaburzony. Jak możesz sobie z tym poradzić? Oto kilka prostych sposobów na lepszy sen na zleceniu.
- Rób sobie przerwy. Co prawda w branży opieki nad seniorami czasem trudno znaleźć wolną chwilę, ale warto próbować. Spokojny spacer do sklepu, kwadrans z ulubioną książką czy krótka drzemka mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.
- Wypracuj wieczorną rutynę. Kładź się spać zawsze o tej samej porze (regularny tryb dnia seniora może Ci w tym tylko pomóc). Zasłoń okna, wyłącz telewizor i radio, a przed snem postaraj się nie korzystać z telefonu czy laptopa. Unikaj też picia kawy wieczorem – kofeina pobudza.
- Prowadź zdrowy tryb życia. Niedobór snu, zmęczenie i stres mogą prowadzić do wypalenia zawodowego. Staraj się więc dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne: zdrowo się odżywiaj, chodź na spacery, znajdź czas na relaks i na to, co lubisz robić. Oczywiście w pracy takiej, jak opieka seniora, nie jest łatwo o wolną chwilę. Wykorzystuj jednak każdą okazję, jaka się nadaje: wolny wieczór, drzemkę podopiecznego czy jego spotkanie z rodziną. Twój organizm Ci za to podziękuje.
- Znajdź wsparcie. Być może w tej samej miejscowości przebywa inna opiekunka z Polski? Warto też poszukać grup dla opiekunek w Internecie. Koleżanki „po fachu” z pewnością przeżywają podobne bolączki i wątpliwości, jak Ty. Kontakt z nimi może być dla Ciebie pomocą w trudnych chwilach.
Jeżeli Twój podopieczny wybudza się w nocy, ma problemy z zaśnięciem, a w ciągu dnia jest senny, warto szybko zadziałać. Nie tylko ze względu na niego, ale także na siebie. Jeśli będziesz niewyspana, trudno Ci będzie wykonywać codzienne obowiązki. Łatwiej też wtedy popełnić niebezpieczny w skutkach błąd. Dbaj więc o swój dobrostan – w końcu jesteś odpowiedzialna za Was oboje.