Mawia się, że co kraj, to obyczaj. Również Niemcy mają swoje zwyczaje, które mogą w nas budzić zdziwienie. Warto o nich wiedzieć, jeśli chcemy nieco bliżej poznać kulturę kraju, do którego wyjeżdżamy do pracy w opiece seniora. Oto kilka z nich.
Zwyczaje ślubne i przedślubne
Gdy młoda para chce zawrzeć związek małżeński to ślub cywilny bierze już w czwartek, dwa dni przed ślubem kościelnym. Przed Urzędem Stanu Cywilnego stawia się w tym dniu pień, który małżonkowie muszą przepiłować. Jest to symbol tego, że dadzą sobie radę z wszystkimi czekającymi ich problemami. Uroczystości ślubne trwają trzy dni, do soboty, kiedy to odbywa się ślub kościelny a także wesele. Natomiast tydzień przed ślubem dla przyjaciół organizuje się Polterabend, w czasie którego na szczęście młodej pary tłucze się talerze i szkło.
Pierwszy dzień szkoły
Inny zwyczaj dotyczy dnia rozpoczęcia roku szkolnego dla pierwszoklasistów. Świeżo upieczeni uczniowie witani są wówczas prezentami. Każdy z nich otrzymuje dużą, kolorową torbę w kształcie stożka. Znajdują się w niej przybory szkolne oraz słodycze.
W niedzielę na obiad do mamy
Kolejnym zwyczajem jest coś, co ostatnio wzbudziło duże emocje w Polsce, a więc niedziele niehandlowe. U nas tylko wybrane, natomiast w Niemczech tak właśnie wygląda każda z nich. Sklepy są pozamykane, zaś czas przeznacza się na wizyty u rodziny i znajomych.
Dzień matki i dzień dziecka
Ciekawostką jest też, że Niemcy w zupełnie inne dni obchodzą Dzień Matki i Dzień Dziecka. Ten pierwszy obchodzony jest 11 maja. Warto zapamiętać tą datę, gdyż często wówczas nasze podopieczne odwiedzają dzieci, należy wówczas zadbać o odświętne ubranie i przygotowanie drobnego poczęstunku. Dzień Dziecka z kolei obchodzi się 23 listopada.
Niemcy kulinarnie
Jeśli chodzi o zwyczaje kulinarne, to tradycyjnym niemieckim śniadaniem jest.. biała kiełbasa. Niemcy uwielbiają też kawę, którą preferują znacznie bardziej, niż herbatę. Nasi zachodni sąsiedzi mają też ponad 300 gatunków… chleba, oraz około 6 tysięcy gatunków piwa. Pewnie dlatego jednym z ich ulubionych świąt jest Oktoberfest, czyli chmielne dożynki. Podczas festynu piwo leje się strumieniami – nic w tym dziwnego, skoro Oktoberfest odwiedza około 6 milionów ludzi, a piwo podaje się w litrowych kuflach.