Szukasz pracy? Zadzwoń: 071 75 88 150 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Jak pomagać seniorowi w dbaniu o higienę?

Jak pomagać seniorowi w dbaniu o higienę?

Higiena jest czymś, co w naszej codzienności stanowi oczywistą rutynę. Szybki prysznic po ciężkim dniu, czy też długa kąpiel po męczącej podróży, to jedne z lepszych sposobów na mały zastrzyk energii. Wśród osób starszych jednakże higiena może być (i bywa) często zaniedbywana. Dzieje się tak dlatego, że w związku z wiekiem możliwości ruchowe zostają ograniczone, a z pozoru proste czynności sprawiają nagle bardzo dużo problemów. Mogą powodować również ból, więc w naturalnym odruchu, starsza osoba odrzuca czynności, które jej go sprawiają.

Należy mieć na uwadze, że im bardziej unieruchomiona jest osoba starsza, tym więcej pracy opiekunka musi włożyć w pomoc w higienie. Bywa to krępujące dla obydwu stron, zwłaszcza w przypadku higieny intymnej. Należy mieć jednak na uwadze, że zaniedbania na tym tle znacznie pogarszają komfort życia, a czasem również zdrowie seniora.

Kąpiel osoby starszej

Jeśli nasz podopieczny porusza się samodzielnie, to pomoc opiekunki ogranicza się do przygotowania przyborów toaletowych, oraz czasami w pomocy w bezpiecznym wejściu i wyjściu z wanny czy brodzika. Dobrze by zadbać, aby w łazience były specjalne uchwyty i antypoślizgowe dywaniki. Jeśli podopieczny jeździ na wózku, potrzebne są mu także podkładki i siedzenia do wanny, zaś opiekunka musi pomóc mu się na nich usadzić. Często wówczas również musi wspomóc go w myciu się.

Jeśli podopieczny jest unieruchomiony w łóżku i obłożnie chory, to do zadań opiekunki należy codzienna pielęgnacja i mycie ciała. Używa się do tego miękkich gąbek oraz delikatnych środków myjących. Szczególną uwagę zwrócić też należy na okolice ciała, mające kontakt z wydzielinami fizjologicznymi. Istotne jest również częste i regularne zmienianie pieluchomajtek – nie tylko zwiększy to komfort życia seniora, ale ochroni przed odparzeniami. Po umyciu ciało seniora należy dokładnie osuszyć i nasmarować tłustym kremem.

Higiena jamy ustnej

Bardzo często nasi podopieczni, gdy pracujemy jako opiekunki osób starszych, nie mają już swojego uzębienia. Co należy o nich wiedzieć, by wspomóc seniora w prawidłowym dbaniu o protezę zębową?

  • należy pilnować, by nasz podopieczny nie nosił protezy całą dobę, lecz zdejmował ją na noc, a czasem także robił krótkie przerwy w ciągu dnia.
  • poza jamą ustną protezę powinno się przechowywać na sucho
  • po posiłkach protezę należy oczyścić specjalną szczoteczką (nie może być zbyt twarda, by nie rysować protezy)
  • wskazane jest używanie specjalnych środków do czyszczenia protez, gdyż nie tylko pozwalają utrzymać je w czystości, ale również działają antybakteryjnie
  • raz na dwa tygodnie protezę należy umieścić w specjalnym roztworze antyseptycznym w celu jej dezynfekcji. Należy to robić również jeżeli w jamie ustnej przydarzy się jakaś infekcja.