SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Aparat słuchowy dla osoby starszej

Problemy ze słuchem to jedna z najczęstszych dolegliwości wśród niemieckich seniorów. Według badań w Niemczech aż 14% osób po 50. roku życia skarży się na pogorszenie słuchu. Niestety, wielu podopiecznych bagatelizuje swój stan zdrowia. Uważają, że „tak już musi być”, nie chcą sprawiać kłopotu bliskim. Obawiają się też wykluczenia społecznego. Co w takiej sytuacji może zrobić opiekunka? Przede wszystkim zareagować w odpowiednim momencie. Dzisiejsza medycyna pomaga radzić sobie z problemami ze słuchem – dlatego najpierw dobrze będzie wybrać się do lekarza. Być może dobrym rozwiązaniem dla Twojego podopiecznego będzie aparat słuchowy. Sprawdź, co może zdziałać takie urządzenie.

Problemy ze słuchem w podeszłym wieku

Wraz z upływem lat poszczególne narządy w ciele człowieka zaczynają się „psuć”. Senior szybciej się męczy, trudniej mu się ubrać czy umyć, a szkła okularów trzeba wymienić na mocniejsze. W starzenie organizmu wpisane są również problemy ze słuchem. Istnieje nawet termin „głuchota starcza”, przez który specjaliści rozumieją powolne upośledzenie słuchu. Proces ten rozpoczyna się w wieku 50-60 lat i przebiega symetrycznie w obu uszach. W rezultacie podopieczny może nie nadążać za tempem rozmowy, zwiększa poziom głośności radia czy telewizora. Woli rozmawiać w cztery oczy; gdy rozmówców jest więcej, zaczyna się gubić. Może też słabiej słyszeć głosy, co wywołuje u niego frustrację. Warto wiedzieć, że przyczyną niedosłuchu wcale nie musi być wiek. Pogorszenie słuchu następuje również w wyniku chorób, jak cukrzyca czy problemy sercowo-krążeniowe. A jeżeli senior przez wiele lat pracował w głośnych warunkach, jego słuch już wtedy mógł ulec uszkodzeniu.

Twój podopieczny ustawia głośniej telewizor, mimo że dotychczas tego nie robił? A może nie reaguje, gdy szepczesz lub nie nadąża za biegiem rozmowy? Jeśli zachowanie seniora wskazuje, że dzieje się coś niedobrego, jak najszybciej umów go na wizytę do laryngologa. Lekarz przeprowadzi test słuchu, na podstawie którego będzie mógł postawić diagnozę. Badanie jest całkowicie bezbolesne. W jego trakcie pacjent ma założone słuchawki, w których puszczane są dźwięki o różnej częstotliwości. Gdy badany usłyszy dźwięk, musi przycisnąć specjalny przycisk. Urządzenie to pomaga lekarzowi w ustaleniu, jak duży jest ubytek słuchu i jaki aparat słuchowy przepisać seniorowi.

aparaty słuchowe dla seniorów

Jaki aparat słuchowy wybrać dla seniora?

Aby z powodzeniem dobrać osobie starszej aparat słuchowy, należy wybrać się do specjalisty. Tylko wtedy można być pewnym, że urządzenie dobrze spełni swoje zadanie. Kupowanie aparatu na własną rękę nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż dobiera się go na podstawie diagnozy laryngologa i protetyka słuchu. Najpierw specjalista wyklucza choroby, które mogłyby być zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Następnie sprawdza, czy nie ma innych dolegliwości wpływających na słuch seniora. Są to chociażby przebyte infekcje, urazy, wycieki, ból, operacja czy szumy uszne. Kolejnym krokiem jest pogłębiony wywiad z pacjentem. Lekarz zapyta, w jakich sytuacjach ten nie słyszy dźwięków albo gorzej je odbiera i w jakim otoczeniu przebywa na co dzień. Później przychodzi czas na konsultację z protetykiem słuchu, który pomaga wybrać rodzaj aparatu słuchowego i przygotowuje specjalne wkładki otoplastyczne. Końcowym etapem jest rehabilitacja słuchu, polegająca na stałym noszeniu aparatu.

Jaki model wybrać? Na rynku istnieje kilka rozwiązań polecanych osobom starszym. Aparat słuchowy dla seniora może być:

  • zauszny – jest mocowany za uchem przy pomocy wkładki, a mikrofon, słuchawka i wzmacniacz znajdują się w zewnętrznej obudowie,
  • wewnątrzkanałowy – umiejscowiony w małżowinie usznej i zewnętrznym przewodzie słuchowym,
  • okularowy – zamontowany w zausznikach okularowych,
  • kieszonkowy – składa się z małej słuchawki wkładanej do ucha i przewodu, który biegnie do niewielkiego pudełka.

Wybrany aparat słuchowy musi spełnić szereg wymagań. Upewnij się więc, że dany model jest wyrobem medycznym i posiada odpowiednie certyfikaty. Powinien też mieć właściwą moc, tak, by pokryć ubytek słuchu. I wreszcie – musi odpowiadać na potrzeby seniora. Aparat dobrany przez specjalistę będzie miał optymalny rozmiar i kształt oraz wszelkie przydatne osobie starszej funkcje.

opieka w Niemczech

Aparat słuchowy lekarstwem na niedosłuch

Zdarza się, że podopieczni z wielu powodów nie chcą korzystać z tego typu urządzeń. Warto jednak ich do tego zachęcać. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów zdrowotnych – nieleczony niedosłuch może prowadzić do poważnych problemów – ale nie tylko. Dobrze dopasowany aparat słuchowy znacznie poprawia jakość życia seniora. Podopieczny będzie mógł znowu bez żadnych problemów uczestniczyć w rozmowach i życiu rodzinnym. Chętniej weźmie udział w wydarzeniach społecznych, spotkaniach z rówieśnikami czy w zajęciach w klubie seniora. To ważne, gdyż problemy ze słuchem mogą skutkować wycofaniem społecznym, a to z kolei prowadzić do wystąpienia depresji lub zaburzeń lękowych. Aparat słuchowy pozwoli osobie starszej wrócić do pełni życia społecznego i odzyskać radość z kontaktów z innymi. Oprócz tego da jej poczucie bezpieczeństwa i niezależności.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: w jaki sposób namówić podopiecznego do noszenia aparatu słuchowego? Być może niechętnie odnosi się do tego rozwiązania lub unika rozmów o problemach ze słuchem. Niestety, taka postawa jest dość częsta wśród seniorów. Obawy zmuszają ich niekiedy do rezygnacji z rozwiązania, które na dłuższą metę mogłoby znacznie ułatwić ich życie. Jeśli pracujesz w opiece osób starszych w Niemczech i Twój podopieczny ma taki problem, porozmawiaj z nim. Wspomnij o konsekwencjach zaniedbania niedosłuchu – wada może się pogłębić, a nawet może dojść do całkowitej utraty słuchu. Noszenie dopasowanego aparatu pomoże seniorowi uniknąć takiego scenariusza.

Słuch podopiecznego można chronić na co dzień. Podstawą jest unikanie nadmiernego hałasu, chronienie uszu przed zimnem i wiatrem oraz ograniczenie, a najlepiej rezygnacja z palenia papierosów. Zaleca się także prowadzenie zdrowego trybu życia. I najważniejsze – jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, jak najszybciej umów seniora do laryngologa. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej będzie można rozpocząć leczenie.