Praca w niemieckiej opiece bywa nieprzewidywalna, dlatego opiekunka powinna być gotowa na wszelkie ewentualności. O spokój ducha pomoże Ci zadbać dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy. Co prawda nie istnieje wymóg, by znajdowała w każdym domu, ale przy starszej osobie warto ją mieć. Jakie przedmioty i leki przydadzą się w opiece nad seniorem? Podpowiadamy!
Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
Apteczka zwykle jest niewielkim pojemnikiem lub materiałową torbą. Znajdują się w niej opatrunki środki dezynfekujące i akcesoria potrzebne przy udzielaniu pierwszej pomocy. Najczęściej można ją spotkać w miejscach pracy, szkołach, urzędach i innych obiektach użyteczności publicznej. Nie ma natomiast wymogu, by apteczkę pierwszej pomocy trzymać w prywatnych domach. Warto jednak to rozważyć, zwłaszcza jeśli opiekujesz się osobą w podeszłym wieku. W razie potrzeby będziesz mogła szybko udzielić pomocy podopiecznemu. Apteczka domowa będzie miała nieco inne wyposażenie niż ta samochodowa, szkolna, turystyczna, medyczna, firmowa czy przemysłowa. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji i potrzeb, jakie mogą mieć osoby poszkodowane. Trudno byłoby więc określić, czy istnieje coś takiego, jak uniwersalna apteczka pierwszej pomocy.
Przyjrzyjmy się zatem apteczce niezbędnej dla opiekunki seniora i dla niego samego. Znajduje się w niej nieco więcej sprzętów medycznych, niż w standardowej firmowej czy samochodowej apteczce. Jest to chociażby ciśnieniomierz i pulsoksymetr, służące osobom chorym na nadciśnienie. Regularna kontrola ciśnienia tętniczego krwi pozwala na skuteczną walkę z chorobą. Na rynku dostępne są dwa rodzaje ciśnieniomierzy: nadgarstkowe i naramienne, przy czym te drugie są dokładniejsze. Natomiast pulsoksymetr monitoruje wysycenie krwi tlenem oraz puls. Używane razem, stanowią doskonałą bazę do profilaktyki schorzeń układu krążeniowo-oddechowego. Jeżeli Twój podopieczny cierpi na cukrzycę, niezbędnym przedmiotem w jego apteczce okaże się glukometr. Natomiast każdemu seniorowi przyda się zwykły, choć jak najdokładniejszy termometr.
Leki i suplementy w apteczce podopiecznego
Oprócz sprzętów medycznych i artykułów opatrunkowych w apteczce powinny znaleźć się także lekarstwa i suplementy diety. Chodzi o te medykamenty, które będą wspomagać seniora w walce z chorobami przewlekłymi i oznakami starzenia. Jest to na przykład kwas acetylosalicylowy, oczywiście w małych dawkach. Stosowany wraz z magnezem i potasem, wspomaga organizm w chorobach układu krążenia. Zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów, które mogą prowadzić do zawału serca czy choroby niedokrwiennej. Natomiast magnez i potas można stosować w razie potrzeby, a także profilaktycznie w chorobach serca czy podczas rekonwalescencji po zawale. Magnez pomoże też przy nawracających skurczach mięśni.
W apteczce warto też mieć lek przeciwbólowy. Osoby w podeszłym wieku często cierpią na przewlekłe bóle, zwłaszcza mięśniowo-stawowe. W razie nasilenia objawów odpowiednio dobrane leki przyniosą szybką ulgę. Możesz stosować żele przeciwbólowe, plastry rozgrzewające lub chłodzące albo środki doustne. Warto w tej sprawie poradzić się lekarza – specjalista pomoże dobrać lek, który zbyt mocno nie podrażni żołądka. Niezależnie od substancji, na którą się zdecydujesz, wybieraj preparaty o miejscowym działaniu. Pomoże to uniknąć skutków ubocznych spowodowanych nadmiernym lub długotrwałym przyjmowaniem leków.
Oprócz leków w apteczce seniora powinny znaleźć się też kremy i balsamy nawilżające. Badania pokazują, że nawet 75% osób starszych może zmagać się z problemem suchej skóry. Zimą wspomagaj więc podopiecznego preparatami nawilżającymi, a latem – kremami z filtrem UV. Możesz korzystać z produktów przeznaczonych do cery wrażliwej lub atopowej, gdyż nie uczulają.
Apteczka pierwszej pomocy a bezpieczeństwo seniora
Zanim podasz podopiecznemu jakikolwiek lek, upewnij się, że nie jest przeterminowany. Dobrym nawykiem jest przeglądanie apteczki raz na jakiś czas i wyrzucanie z niej leków, których termin przydatności już minął. Pamiętaj, by nie wrzucać ich do zwykłego kosza – w aptekach znajdziesz specjalne pojemniki na przeterminowane leki. Nie zostawiaj też w apteczce resztek antybiotyków, które senior kiedyś przyjmował. Tak silne preparaty należy stosować tylko pod nadzorem lekarza.
Gdzie umieścić apteczkę? Najlepszym do tego miejscem będzie kuchnia, zwłaszcza jeśli podopieczny musi brać leki podczas posiłków. Wybierz szafkę, do której z łatwością możesz sięgnąć. Uporządkuj leki według kategorii, aby łatwiej było zorientować się w ich rozkładzie. Pamiętaj: jeżeli osoba starsza cierpi na demencję, lepiej trzymać apteczkę poza jej zasięgiem. Schowaj silniejsze leki w niedostępne miejsce, a w ogólnej apteczce niech znajdą się opatrunki i zioła. Każdy preparat powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu. Lepiej nie narażać leków na działanie światła i ciepła, gdyż mogłyby stracić swoje właściwości.
Każda opiekunka pracująca w Niemczech powinna zapytać rodzinę podopiecznego, gdzie znajduje się apteczka pierwszej pomocy. To bardzo ważna kwestia – tak samo, jak przygotowanie domu do potrzeb seniora i opiekunki. Odpowiadając na oferty pracy w niemieckiej opiece, zwracaj więc uwagę na wszystkie szczegóły. Jeśli nie znajdziesz informacji o apteczce, nie wahaj się o nią zapytać.