Letnie wakacje to czas, kiedy agencje pracy nierzadko mają problem ze znalezieniem osób chętnych na wyjazd do pracy w opiece w Niemczech. Powód jest prosty: wielu opiekunów właśnie wtedy planuje urlopy. Dlatego proponują różnego rodzaju bonusy wakacyjne, które mają zachęcić kandydatów do pracy za granicą. Nie zawsze jednak warunki otrzymania premii są jasne. Jeżeli zatem chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech podczas letnich miesięcy, dobrze sprawdź szczegóły zatrudnienia.
7 kwestii, które opiekunka w Niemczech powinna sprawdzić
Przeglądając oferty pracy w niemieckiej opiece, dobrze jest zwrócić uwagę na szczegóły. Dotyczy to zwłaszcza ogłoszeń proponujących dodatkowe pieniądze za pracę podczas wakacji. Zawsze przed podpisaniem umowy dokładnie ją czytaj. Jeżeli coś jest niezrozumiałe, nie wahaj się zapytać konsultanta – jego zadaniem jest rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.
Może się jednak zdarzyć, że firma, z którą chcesz nawiązać współpracę, zachowa się nie do końca uczciwie. Niekiedy w umowach znajdują się drobne pułapki, jakie w pośpiechu łatwo przeoczyć. To, ile zarabia opiekunka w Niemczech w wakacje, może być uzależnione od kilku czynników. Co powinno wzbudzić Twoją czujność?
Liczba dni kalendarzowych? Czy może roboczych?
W wielu agencjach głównym warunkiem otrzymania premii jest przepracowanie danej liczby dni. Warto jednak zadać sobie (i koordynatorowi) pytanie, czy chodzi o dni kalendarzowe, czy o robocze. Jeżeli bowiem opiekunowi czy opiekunce przysługuje dzień wolny w sobotę, a pracuje przez miesiąc, to przepracowany okres skróci się jej o 4 lub nawet 5 dni. A to może wpłynąć na wysokość otrzymanego bonusu.
Data obowiązywania premii wakacyjnych
Dokładnie sprawdź, w jakim okresie obowiązuje oferowany Ci bonus. W ten sposób unikniesz sytuacji, kiedy jeden lub dwa dni zaważą na wysokości premii. Na przykład: w Twojej agencji bonus wakacyjny jest przyznawany za pracę od 1 czerwca do 31 sierpnia. Ty natomiast z jakiegoś powodu chcesz wrócić dwa dni wcześniej. Może się wówczas zdarzyć, że otrzymasz wypłatę niższą nawet o kilkadziesiąt do stu euro.
Przerwy w pracy opiekunki w Niemczech
Warto pamiętać, że firmy opiekuńcze przyznają premie głównie za nieprzerwaną pracę. To oznacza, że nawet jednodniowy urlop może przekreślić szansę na otrzymanie bonusu. Dlatego, szukając ofert pracy, skup się na tych, które oferują premię niezależnie od systemu zatrudnienia. W ten sposób możesz podjąć się jednego, dłuższego zlecenia albo kilku krótszych – i nie martwić się o to, czy agencja da Ci bonus.
Umiejętności językowe
Czasami agencje uzależniają wypłatę premii od poziomu znajomości języka niemieckiego. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic złego. Jednak niektóre firmy celowo zaniżają swoją ocenę, by nie wypłacać bonusu. Przed podpisaniem dokumentu upewnij się więc, że, zgodnie z oczekiwaniami, otrzymasz premię w ustalonej wysokości.
Termin podpisania umowy
Niektóre firmy opiekuńcze kładą nacisk na dzień, w którym przyszła opiekunka podpisuje dokumenty. Może się okazać, że musisz się zdeklarować kilka tygodni wcześniej, gdyż inaczej bonus przepadnie. Dodatkowo pośrednicy zwykle nie wypłacają części premii, gdy opiekunka w Niemczech przepracuje krótszy okres, niż ten zapisany w regulaminie. Dobrze jest więc wcześniej dowiedzieć się, jakie są zasady otrzymywania bonusów wakacyjnych w danej agencji.
Ograniczone możliwości korzystania z premii
Zdarza się, że agencje proponują w jednym czasie kilka różnych bonusów pieniężnych. Wymieniają je wszystkie w reklamach, ale kiedy zgłosi się opiekunka, dowiaduje się, że może skorzystać tylko z jednego. Deklarujesz gotowość do wyjazdu w wakacje, ale jednocześnie poleciłaś znajomą jako opiekunkę? Być może otrzymasz tylko jeden bonus.
Rzeczy, na które opiekunka w Niemczech nie ma wpływu
Podpisanie umowy z agencją oznacza, że Ty, jako opiekunka w Niemczech, masz do spełnienia różne obowiązki. Jeśli tego nie zrobisz, bonus nie zostanie Ci przyznany. Dlatego ważne jest, żeby dokładnie przeczytać dokument i zwrócić uwagę na to, na co nie masz wpływu, a co może „obciąć” Twoją premię. Na przykład ze względu na stan zdrowia seniora jego rodzina decyduje o przeniesieniu go do domu opieki. Ty nie możesz wpłynąć na tę decyzję, ale odczuwasz jej konsekwencje. Wcześniejszy powrót do domu może bowiem oznaczać niewypłacenie wakacyjnego bonusu.
Praca jako opiekunka w Niemczech w wakacje to szansa na premię
Niezależnie od tego, z jaką agencją zdecydujesz się współpracować podczas wakacji, pamiętaj o sprawdzeniu umowy. To pomoże Ci uniknąć nieporozumień. Dokładnie przeczytaj udostępnione Ci dokumenty, a jeśli masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się z przedstawicielem agencji. Dopiero po wyjaśnieniu wszystkich kwestii podpisz umowę.
Wakacje to czas, kiedy chętnie przebywamy wśród swoich najbliższych. Trudno się więc dziwić, że opiekunki wracają do domu, by spędzić lato z rodziną i przyjaciółmi. Jednak istnieje też druga strona medalu: wiele osób starszych mieszkających w Niemczech potrzebuje tymczasowej opieki podczas wakacji. Jeżeli więc czujesz, że chętnie podjęłabyś się takiego wyzwania, zgłoś się do Veritas. Oferujemy jasne zasady zatrudnienia i wyjaśniamy wszelkie wątpliwości. Wyjazd do opieki w Niemczech nie musi być długi – już kilka tygodni pozwoli Ci zarobić, a dodatkowo zyskasz atrakcyjną premię. Nie czekaj, skontaktuj się z nami i sprawdź aktualne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech.