SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Brak apetytu u osoby starszej: przyczyny i skutki

Codzienna opieka nad seniorem w Niemczech jest pełna wyzwań. Jednym z nich może być brak apetytu u podopiecznego. Niejedna opiekunka wie, jak trudno namówić niechętnie patrzącego na potrawę seniora do zjedzenia posiłku. I chociaż ten problem nie dotyczy każdej osoby starszej, to warto być czujnym, gdyż utrata apetytu niesie za sobą poważne konsekwencje. Jakie?

Jakie skutki ma brak apetytu u seniora?

Odmawianie spożywania posiłków może prowadzić do wielu poważnych problemów, przede wszystkim zdrowotnych. Największym z nich jest niedożywienie, które w skrajnych przypadkach może spowodować śmierć. Brak łaknienia niesie za sobą też mniej poważne, ale znaczące dla organizmu konsekwencje. Między innymi powoduje, że senior nie przyswaja potrzebnych mu witamin i składników mineralnych. Niedobory mogą skutkować:

  • niedokrwistością,
  • zaburzeniami pracy serca,
  • zwiększonym ryzykiem zachorowania na osteoporozę,
  • spadkiem odporności,
  • znacznym zmniejszeniem wagi,
  • chronicznym zmęczeniem.

Trzeba więc im przeciwdziałać. Jednak żeby zrobić to dobrze, konieczne jest najpierw poznanie powodów utraty apetytu u podopiecznego.

utrata apetytu

 

Przyczyny braku apetytu, czyli dlaczego senior nie chce jeść

Jeżeli senior, którym się opiekujesz, po raz kolejny odmawia zjedzenia obiadu, zastanów się, skąd u niego taka reakcja. Niekoniecznie musi ona świadczyć o tym, że jedzenie jest niesmaczne. Warto wiedzieć, że wraz z upływem lat metabolizm zwalnia, a razem z nim powoli i stopniowo zanika apetyt. Osoby starsze czują, ze nie potrzebują już dużych porcji jedzenia i w efekcie jedzą coraz mniej, aż do całkowitego pomijania posiłków. Brak apetytu u podopiecznego może też wynikać z występowania chorób albo przyjmowania leków. Niektóre medykamenty sprawiają, że ulubione potrawy tracą smak, a przyjemność płynąca z jedzenia znacznie się zmniejsza. Zdarza się również brak apetytu na tle psychicznym albo będący skutkiem słabej kondycji fizycznej podopiecznego.

Jednak najczęstsze przyczyny braku apetytu u seniora to:

  • choroby przewlekłe,
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego,
  • niepełne uzębienie albo nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
  • przyjmowane leki i ich wpływ na organizm,
  • problemy o charakterze psychologicznym.

Aby odkryć powód utraty apetytu u osoby starszej, dobrze jest zgłosić się do lekarza. Być może wystarczy ukierunkowane leczenie, żeby przywrócić podopiecznemu chęć do jedzenia. Przyda się też działanie zorientowane na pobudzenie apetytu u seniora.

brak apetytu u osoby starszej

Jak pokonać brak apetytu u osoby starszej?

Jeśli zaobserwujesz, że Twój podopieczny coraz częściej odmawia spożywania posiłków, na początek przekonaj go do wizyty u lekarza. Specjalista sprawdzi, czy któryś z zażywanych leków nie hamuje łaknienia. A jeżeli podejrzewasz, że problemy seniora mają podłoże psychiczne, warto rozważyć konsultację z psychologiem, psychoterapeutą albo psychiatrą. Gdy już wspólnie znajdziecie źródło braku apetytu u podopiecznego, będzie można zacząć z tym stanem walczyć. Następnym krokiem powinna być wizyta u dietetyka i ułożenie osobistego planu żywieniowego. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które produkty żywnościowe osoba starsza powinna jeść, a jakich unikać. Ty, jako opiekun, też możesz wpłynąć na zwiększenie apetytu u seniora. Istnieją domowe sposoby, które da się stosować na co dzień.

Przede wszystkim wybieraj te produkty i posiłki, które lubi podopieczny. Wpasowanie się w gust osoby starszej to większa szansa na sukces. W końcu chyba każdy z nas kiedyś marszczył nos, kiedy postawiono przed nim niekoniecznie lubianą potrawę. Jeśli więc nie ma ku temu zdrowotnych przeciwwskazań, serwuj seniorowi jego ulubione posiłki w atrakcyjnej, łatwej do zjedzenia formie. Pamiętaj o tym, żeby miały one odpowiednią kaloryczność i były jak najmniej przetworzone, ale za to doprawione ziołami i przyprawami. Sól w nadmiarze szkodzi, dlatego staraj się ją ograniczać. Wielu podopiecznych woli też, żeby porcja była nieco mniejsza. Wodę lub herbatę podaj dopiero po posiłku, gdyż popijanie w trakcie zwiększa uczucie sytości.

Brak apetytu u osoby starszej nie jest sytuacją bez wyjścia. Można go skutecznie pokonać, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Pomoże Ci w tym wcielenie powyższych porad w życie. Dzięki kilku drobnym zmianom i konsultacji z lekarzami senior znów może zacząć jeść z apetytem.