Na pytanie o to, co motywuje je do pracy, wiele opiekunek odpowie: atrakcyjne wynagrodzenie. Jednak to nie jedyny powód, dla którego do agencji zgłasza się tylu kandydatów na opiekunów. Poszukują oni bowiem idealnej dla siebie oferty pracy w niemieckiej opiece. Oczekują, że wynagrodzenie i warunki zatrudnienia będą zgodne z ich oczekiwaniami. Na co więc zwracają uwagę przyszli opiekunowie – i na co Ty powinnaś spojrzeć uważniej, starając się o pracę? Podpowiadamy!
Lokalizacja zlecenia to ważna sprawa dla opiekunki
Miejsce, w którym będziesz pracować, jest równie ważne, jak wysokość wypłaty. Zdarza się, że opiekunki chętniej podejmują pracę w znanych sobie lokalizacjach. Z przyjemnością wracają też na swoje wcześniejsze sztele. Znają bowiem otoczenie i ludzi, wiedzą, w którym sklepie znajdą najładniejsze warzywa i owoce. Istotna jest też odległość od domu w Polsce. Łatwiej zdecydować się na zlecenie, na które nie trzeba daleko jechać. Dlatego opiekunki z Pomorza częściej wyjeżdżają do Brandenburgii, a te ze Śląska – do Bawarii lub Badenii-Wirtembergii. Pod uwagę trzeba wziąć też wielkość miejscowości, do której pojedziesz. Zastanów się, czy chcesz przebywać w dużym mieście, wśród wielu ludzi, a w wolnych chwilach mieć do dyspozycji sklepy i tereny rekreacyjne. A może wolisz ciszę i spokój niewielkich miejscowości lub wsi, rozległe, spokojne tereny spacerowe i kameralne, „swojskie” kawiarenki i sklepiki? Dopasuj lokalizację swojej szteli do własnych preferencji.
Odrębną grupą opiekunek pracujących w Niemczech są osoby, które mają w tym kraju rodzinę. Być może w jednym z miast mieszkają Twoje dzieci, kuzynostwo, ciocia? Albo niedaleko niemieckiej granicy (w Holandii, Francji) przebywa na stałe Twoja bliska przyjaciółka? W takiej sytuacji dobrze będzie zdecydować się na pracę blisko nich. Zawsze będziesz mogła umówić się chociażby na kawę i porozmawiać. Zyskasz namiastkę domu za granicą.
Oferty pracy w niemieckiej opiece a liczba osób w domu
O ten aspekt pracy opiekunki w Niemczech pytają bardzo często. Wiele z nich chce pracować w miejscu, gdzie mieszka jedynie senior, a jego rodzina odwiedza go od czasu do czasu. Takie rozwiązanie daje opiekunce dużą swobodę w organizacji dnia podopiecznego. Oprócz tego istnieje mniejsze ryzyko powstawania konfliktów. Z jedną osobą łatwiej się dogadać, niż z dwoma lub trzema naraz. Ma to również znaczenie w przypadku opieki nad seniorem z demencją. Prościej jest wprowadzić zasady mające zapewnić podopiecznemu bezpieczeństwo, gdy nikt ich nie kwestionuje.
Jednak duża ilość zleceń dotyczy domów, gdzie oprócz osoby starszej w gospodarstwie przebywa na przykład jej współmałżonek, brat lub siostra. Niektórzy opiekunowie osób starszych w Niemczech wybierają je świadomie. Swoją decyzję popierają tym, że w domu będzie osoba, która odciąży ich w niektórych czynnościach, zwłaszcza, jeśli jest ona w pełni sił i zdrowia. Zdarzają się też sztele, na których trzeba zajmować się dwojgiem ludzi – i to jest już dużo bardziej wymagające zlecenie. Często jest ono kierowane do dwójki opiekunów.
Gdy w domu mieszka współmałżonek lub rodzeństwo podopiecznego, opiekun może liczyć na więcej czasu dla siebie. Jeśli starsi ludzie lubią spędzać wspólnie czas i żyć rytmem, do którego się przyzwyczaili, nie trzeba im w tym przeszkadzać. Wystarczy umiejętnie zaplanować pracę, by móc cieszyć się chwilą wytchnienia, gdy podopieczny będzie „pod skrzydłami” bliskiej osoby.
Udogodnienia i warunki bytowe na szteli w Niemczech
Jeszcze kilkanaście lat temu większość opiekunów podejmujących pracę w opiece (w polskiej lub niemieckiej rodzinie) pytało o dostęp do telefonu. Pracownicy chcieli mieć możliwość kontaktowania się z rodziną pozostającą w Polsce. Ta potrzeba wciąż jest – tylko środki do jej zrealizowania nieco się zmieniły. Dziś opiekunki chcą wiedzieć, czy na danej szteli jest dostęp do Internetu. XXI wiek przyniósł ze sobą nowoczesne rozwiązania: laptopy, tablety, telefony z dostępem do sieci. Można kontaktować się z bliskimi za pomocą wideo czatów, a więc zobaczyć się z nimi na odległość. I chociaż opiekunki w większości reprezentują grupę wiekową 50+, to coraz sprawniej poruszają się we współczesnym, zdominowanym przez elektronikę świecie. Nic więc dziwnego, że chcą korzystać z wszelkich udogodnień. Jeżeli na zleceniu nie ma dostępu do Internetu, automatycznie jest mniej atrakcyjne – choćby nawet było doskonale płatne.
Każda sztela to inne warunki zatrudnienia. Wszystko zależy bowiem od możliwości rodziny seniora, a także od potrzeb jego samego. Zawsze jednak opiekunka powinna mieć do dyspozycji łazienkę – własną lub dzieloną z innymi domownikami. Łazienka na wyłączność to często czynnik decydujący o przyjęciu oferty pracy w niemieckiej opiece. Dlaczego? Z kilku powodów. Opiekunka pragnie mieć poczucie prywatności, które w takim pomieszczeniu jak łazienka jest szczególnie istotne. Warto też wspomnieć o chorobach podopiecznych. Wielu z nich cierpi na schorzenia otępienne, jak demencja czy choroba Alzheimera, które zakłócają postrzeganie rzeczywistości. Osoba starsza może nie pamiętać, która szczoteczka do zębów czy ręcznik należą do niej.
Jeśli szukasz dla siebie idealnej szteli, sprawdź nasze aktualne zlecenia dla opiekunek w Niemczech. Przedtem jednak spisz sobie na kartce wszystko, co ma dla Ciebie znaczenie w nowej pracy. Niech nie będzie to tylko wysokość wynagrodzenia, ale też inne czynniki, które uważasz za istotne. Pozwoli Ci to wybrać najlepszą możliwą ofertę pracy w niemieckiej opiece.