SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Demencja starcza agresywna: skąd się bierze?

Praca w opiece w Niemczech to nie tylko wysokie zarobki czy szansa na zdobycie doświadczenia. Nierzadko wiążą się z nią codzienne, trudne zadania. Jednym z nich jest opieka nad osobą z demencją. Sytuacja komplikuje się, gdy jest to demencja starcza o charakterze agresywnym. Czym ona tak dokładnie jest? I jak sobie radzić z codzienną opieką nad chorym seniorem?

Co to jest demencja starcza?

Demencję starczą można opisać jako schorzenie powodujące obniżenie poziomu sprawności umysłu. U chorego seniora obserwujemy zaburzenia poznawcze, czyli na przykład dezorientację w terenie, niemożność rozpoznania ludzi albo kłopoty z kojarzeniem faktów. Przyczyną demencji są nieodwracalne zmiany zachodzące w mózgu. Niestety, liczba osób chorych na otępienie starcze ciągle rośnie. Zwłaszcza w Niemczech schorzenie to jest dużym problemem. Istnieje więc ryzyko, że – szukając pracy w opiece – otrzymasz ofertę do osoby z demencją starczą. Warto więc przygotować się na tego typu ewentualność. Dobrym pomysłem jest dopytanie koordynatora o szczegóły dotyczące podopiecznego. W Veritas udzielimy Ci wszelkich potrzebnych informacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy w grę wchodzi demencja o charakterze agresywnym.

Wspomniana demencja starcza agresywna może ujawnić się właściwie u każdej osoby starszej. Prowadzony wcześniej tryb życia nie ma tu znaczenia. Zdarza się, że senior, który był wcześniej pogodny, radosny i chętny do współpracy, staje się nieprzyjemny. A może wręcz jest agresywny w stosunku do swojej rodziny i opiekunki? Pamiętaj, że nie wynika to z jego złej woli, ale jest symptomem choroby. Pierwszym objawem demencji agresywnej może być podejrzliwość wobec opiekuna. Senior zarzuca mu podsłuchiwanie, złe zamiary, a nawet ukrycie czy kradzież cennych rzeczy. Pamiętaj, żeby w takiej sytuacji zachować spokój, gdyż nie oznacza to, że osoba starsza Cię nie lubi czy Ci nie ufa. To po prostu objaw choroby, która zaburza prawidłowy odbiór rzeczywistości.

pierwsze objawy demencji

Powody pojawienia się agresji w demencji

Objawy otępienia starczego można podzielić na neuropsychologiczne i psychopatologiczne. Wśród tych pierwszych znajdują się: zaburzenia pamięci, kłopoty z mówieniem, niemożność wykonywania najprostszych czynności i zaburzenia czucia. Natomiast objawy psychopatologiczne są bardziej zaawansowane. Zaliczamy do nich zaburzenia zachowania, a także psychiczne: stany depresyjne i lękowe, urojenia, omamy, halucynacje. Osoba starsza traci poczucie rzeczywistości i reaguje nieadekwatnie do sytuacji. Ucieka się do krzyku i gwałtownych gestów dlatego, że czegoś lub kogoś się boi albo chce uciec. Może mieć wrażenie, że jest prześladowany, słyszy głosy czy dźwięki, których tak naprawdę nie ma. Warto wiedzieć, że agresja może być reakcją na to, co dzieje się w otoczeniu. Na przykład: obok jest osoba, która głośno mówi albo przeklina. Senior nagle przestaje rozumieć świat, to, co widzi i słyszy, nie zgadza się z tym, co pamięta. Nie może sobie z tym poradzić, dlatego reaguje gwałtownie, a często nawet agresywnie.

Dla niego jednak zachowania te są logiczne i oczywiste. Dlaczego? Dla osób chorych na demencję agresja, krzyki i niemiłe zachowanie w stosunku do innych są jedynym sposobem komunikacji. Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku tak jest. Wszystko zależy od tego, które struktury mózgu zostały uszkodzone w wyniku choroby. Jeżeli zniszczeniu uległy ośrodki odpowiedzialne za emocje czy modulację głosu, to niestety, agresywne zachowania będą się zdarzać. Opiekując się osobą z demencją, pamiętaj, że nie są one bezpośrednim atakiem w Twoją stronę. Najczęściej wynikają z potrzeb, które odczuwa senior. Brak poczucia bezpieczeństwa, głód, pragnienie, odczucie zimna lub gorąca – to wszystko może być powodem napadu agresji.

demencja starcza agresywna

Agresywna demencja starcza: jak sobie z nią radzić?

Obecnie nie istnieją stuprocentowo skuteczne leki na uspokojenie w demencji starczej. Jednak mimo wszystko da się zapobiegać napadom agresji u chorych. Jak to zrobić? Niezbędne jest odpowiednie nastawienie opiekuna do podopiecznego. Aby złagodzić objawy demencji agresywnej, trzeba na bieżąco dbać o potrzeby osoby starszej. Jeżeli na przykład zauważysz, że podopieczny robi się drażliwy, kiedy jest mu zimno, zawsze miej obok sweter lub koc do przykrycia. Zminimalizowanie stresu jest bardzo ważne w opiece nad osobą chorą na demencję starczą. Dzięki temu napady agresji mogą pojawiać się rzadziej niż dotychczas.

Demencja starcza ujawnia się również wtedy, gdy senior cierpi na inne schorzenia. Czynnikiem wywołującym otępienie może być chociażby choroba Alzheimera. Jej objawem są problemy z zapamiętywaniem, trudności z rozpoznawaniem i nazywaniem rzeczy albo rozdrażnienie. Również zażywanie niektórych lekarstw może zwiększać ryzyko wystąpienia demencji agresywnej. Dlatego każdy przyjmowany przez seniora lek powinien być przepisany i przeanalizowany przez lekarza.

Opiekujesz się podopiecznym z demencją? Pamiętaj, żeby „robić dobrą minę do złej gry”, czyli na agresję i złość odpowiadać uśmiechem. W ten sposób Wasze relacje się nie popsują, a po ustaniu ataku senior z pewnością doceni Twoją cierpliwość, spokój i empatię.