Zdarza się, że seniorzy nie są zbyt pozytywnie nastawieni do nowej opiekunki. Powodów może być wiele, ale często jest nim niezrozumienie płynące z jednej lub z obu stron. Kluczem do zgodnej współpracy opiekunki i seniora jest jasna oraz serdeczna komunikacja. Nie wystarczy jednak powiedzieć do siebie kilku słów i oczekiwać, że wszystko potoczy się swoim torem. Oto, o czym powinna pamiętać opiekunka osoby starszej, która chce stworzyć z nią ciepłą relację.
Cechy, które opiekunka osoby starszej powinna posiadać
Dobrze przemyślana i odpowiednio przeprowadzana opieka pozytywnie oddziałuje na kondycję i samopoczucie seniora. Zatrudniona w Niemczech opiekunka osoby starszej ma więc za zadanie zapewniać jej wsparcie emocjonalne i komfort, a także dawać poczucie bliskości. Zaufane i miłe towarzystwo pomaga w zmaganiu się z chorobą, a czasem pozwala szybciej wrócić do zdrowia. Aby senior czuł się bezpieczny i szczęśliwy, powinien mieć zapewnioną obecność opiekunki, ale nie pierwszej lepszej. Musi to być osoba, do której będzie miał zaufanie, która obdarzy go sympatią i szacunkiem. Z tego powodu nie każdy sprawdzi się w pracy w niemieckiej opiece. Do tego konieczny będzie zestaw kilku cech charakteru. Mowa tutaj o:
- empatii, będącej głównym wymaganiem w stosunku do opiekunki seniora. Niemieccy pracodawcy oczekują nie tylko Twojej obecności przy podopiecznym, ale też dbania o jego stan zdrowia i samopoczucie. Twoim zadaniem jest też branie pod uwagę preferencji osoby starszej i uwzględnianie ich w codziennym planie dnia;
- odpowiedzialności, która pozwoli seniorowi poczuć się z Tobą bezpieczniej;
- cierpliwości, zwłaszcza w stosunku do osób przewlekle chorych, cierpiących, z dysfunkcjami ruchowymi czy umysłowymi;
- odporności psychicznej, czyli przede wszystkim opanowania, spokoju i gotowości do pomocy w każdej sytuacji;
- elastyczności i umiejętności dostosowania się do zmian.
Dzięki tym cechom nie tylko stworzysz ze swoim podopiecznym ciepłą relację. Łatwiej Ci będzie też wykonywać codzienne obowiązki. I przede wszystkim pamiętaj o poszerzaniu kwalifikacji w zakresie znajomości języka. Praca w niemieckiej opiece prywatnie, bez języka to już obecnie rzadkość.
Jak tworzyć relacje w pracy w opiece w Niemczech?
Doświadczone opiekunki szybciej nawiązują nić porozumienia z seniorem. Mają już bowiem większą wiedzę: przebywały na wielu sztelach, pracowały z różnymi ludźmi. Potrafią określić osobowość nowego podopiecznego i na tej podstawie dobrać strategię działania. Mają wiele sposobów, by osiągnąć sukces. Najczęściej stosowane to:
-
- uzgadnianie decyzji i działań z podopiecznym, współpracowanie z nim,
- używanie mimiki i mowy ciała wraz z przekazem słownym,
- stosowanie otwartych pytań i czekanie na odpowiedź (opiekunka osoby starszej nie powinna jej pospieszać),
- aktywne słuchanie, dopytywanie, podtrzymywanie rozmowy,
- rozwijanie zainteresowań i pasji seniora.
Powyższe punkty są składnikami dobrej komunikacji. Pracując w opiece w Niemczech, warto o nich pamiętać, gdyż polepszają samopoczucie osoby starszej i ułatwiają wzajemną współpracę. Na dodatek sprawna komunikacja pomaga również Tobie. Gdy „dogadujesz się” z seniorem, możesz szybciej i łatwiej poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Twój podopieczny czuje się wtedy komfortowo i chętniej zgłasza problemy czy aktualne potrzeby. Aby jednak komunikacja między Tobą i seniorem przebiegała bezproblemowo, dobrze jest stosować się do kilku dodatkowych zasad. Przede wszystkim pozwól mu wypowiadać się, jeśli tego potrzebuje. Udzielaj mu wyczerpujących odpowiedzi na pytania i wyjaśniaj wątpliwości w najprostszy możliwy sposób. Jeżeli coś martwi podopiecznego, postaraj się mu pomóc lub porozmawiać o możliwych rozwiązaniach. W miarę możliwości zminimalizuj jego obawy, słuchaj wszelkich uwag i sugestii. Unikaj też składania obietnic, których nie będziesz mogła dotrzymać.
Lista tematów do rozmów dla opiekunki seniora
Opiekunka dla osoby starszej jest przede wszystkim towarzyszem, ale też powiernikiem, a nierzadko i przyjacielem. Jeśli podopieczny Ci ufa, chętniej z Tobą rozmawia, zwierza się z tego, co go gnębi czy boli. Dzięki temu łatwiej Wam obojgu współpracować w leczeniu czy rehabilitacji, a także radzić sobie w zwykłych, codziennych sytuacjach. Dlatego dobrym ruchem jest zachęcanie seniora do mówienia. Czasami jednak brakuje pomysłu na rozmowy ze starszym człowiekiem, który prowadzi zupełnie odmienny tryb życia. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim nie poruszaj tematów drażliwych czy tabu. Pytaj o zdrowie, samopoczucie i potrzeby osoby starszej. Nie zapominaj też o pasjach, zainteresowaniach, historiach z młodości. Jeżeli podopieczny nie jest chętny do rozmów, możesz go ośmielić, opowiadając o swoim życiu. I upewnij się, że poruszane tematy nie są dla niego krępujące. Być może w trakcie rozmowy znajdziecie wspólne zainteresowania i na ich podstawie będziecie planować czas wolny?
Jasna komunikacja między seniorem a jego opiekunką jest bardzo ważna. Dobrze jest więc wiedzieć wcześniej, czego spodziewać się na szteli – jaki będzie podopieczny, na co choruje, jaki ma charakter i usposobienie. Takie informacje znajdziesz w ofercie pracy w opiece w Niemczech, a szczegóły współpracy przedstawi Ci koordynator z Agencji Veritas. Dzięki nim dowiesz się, jak możesz rozmawiać z osobą starszą, którą się zaopiekujesz. Od samego początku będziesz więc mogła tworzyć z nią więź emocjonalną.