Praca opiekunki do osób starszych dla wielu osób może okazać się zawodową przygodą oraz okazją do samorozwoju. Osoby zainteresowane podjęciem takiego zatrudnienia powinny zadbać o to, aby zatrudniono je legalnie. Dlaczego legalna praca jest bardziej atrakcyjna dla opiekunki i na co zwracać uwagę w umowie?
Opiekunka osób starszych – legalna praca
Osoba zainteresowana wyjazdem do pracy w Niemczech powinna zadbać samodzielnie o to, aby skontaktować się z firmą, która oferuje sprawdzone i bezpieczne miejsca pracy. To, czy pracodawca zapewnia swoim pracownikom legalne zatrudnienie, widać już podczas pierwszego kontaktu. Wystarczy, że podczas rozmowy zapytamy o warunki umowy i szczegóły dotyczące legalności zatrudnienia.
Umowa o pracę – na co zwracać uwagę
Umowa o pracę to dokument, w którym powinny znaleźć się wszelkie informacje związane z zatrudnieniem w opiece. Taki dokument zawiera między innymi: miejsce wykonywania pracy, wysokość wynagrodzenia oraz czas pracy. W umowie zawiera się również warunki pracy, dokładne obowiązki związane z opieką nad seniorem. Jeśli taka umowa nie zostanie podpisana, to w świetle prawa opiekunka nie jest zatrudniona, a pracodawca – nie ma zobowiązania do opłacania składek ZUS oraz podatków. Dlatego każda osoba zainteresowana wyjazdem do pracy w Niemczech powinna zadbać o aspekty prawne. Ważne jest to, aby z pomocą rzetelnej i doświadczonej firmy załatwić wszelkie formalności związane z podjęciem takiej legalnej pracy.
Zakres obowiązków i umowa o pracę
Kolejną ważną rzeczą, o której wspominaliśmy już wcześniej, jest zawarty w umowie zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Dzięki niemu wszystkie wymagania dotyczące pomocy osobie starszej opiekunka poznaje jeszcze przed wyjazdem. Każda kandydatka powinna się z nimi zapoznać, omówić wszelkie szczegóły z pracownikami firmy i odpowiednio przygotować się do wyjazdu.
Dla przypomnienia podkreślmy, że opieka dla osób starszych dotyczy takich czynności jak:
- dbanie o higienę podopiecznego,
- wykonywanie podstawowych prac związanych z gospodarstwem domowym (sprzątanie, pranie, robienie zakupów, gotowanie),
- dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej,
- pomoc we wstawaniu oraz poruszaniu się,
- zapewnienie komfortu psychicznego seniorowi.
W przypadku braku umowy rodzina seniora może wymagać dodatkowych aktywności, a czas pracy i czas wolny nie są w żaden sposób regulowane. Opieka do osób starszych jest bardzo odpowiedzialna, dlatego opiekunka powinna odpoczywać zawsze wtedy, kiedy ma taką możliwość.
Praca bez umowy i jej konsekwencje
Osoba podejmująca po raz pierwszy pracę opiekunki osób starszych w Niemczech znajduje się w niecodziennej sytuacji. Czasami może bardzo stresować się wyjazdem, ponieważ jest to dla niej zupełnie nowe miejsce. Przyjeżdża sama, do obcych ludzi, bez znajomości obyczajów i musi sobie ze wszystkim poradzić. W takiej sytuacji ogromnym atutem legalnej pracy jest komfort psychiczny, którego nie ma osoba pracująca na czarno. Taki pracownik nie jest w żaden sposób zabezpieczony. Nie chroni go również prawo. Owszem, może zarobić więcej, ale kary za nielegalne zatrudnienie mogą okazać się dużo wyższe. Jeśli pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia lub dołoży pracownikowi obowiązki, które wykraczają poza jego kompetencje i wcześniejsze ustalenia, opiekunka nie może zgłosić się do żadnej instytucji. A co najważniejsze, nie ma też ubezpieczenia. Nie nabywa prawa do emerytury i nie otrzyma żadnej pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Bezpieczna stabilna praca
Legalna praca to przede wszystkim bezpieczeństwo. Opiekunka do osoby starszej może liczyć na pomoc koordynatora w każdej sytuacji. Ma ubezpieczenie i chroni ją nie tylko firma, ale również prawo pracy. W pracy opiekunki do osób starszych w Niemczech mogą się wydarzyć różne sytuacje. Legalne zatrudnienie zapewnia ochronę. Jasno i przejrzyście określa się wtedy zasady współpracy, do których obydwie strony powinny się dostosować.