Wyjazdy „za chlebem” to często konieczność dla wielu Polaków. Zachodnie kraje od lat kojarzą nam się z dobrobytem, wysokimi płacami i lepszym, szczęśliwszym życiem. Czy tak jest naprawdę? Weźmy pod lupę chociażby Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów mieszka obecnie około 900 tysięcy Polaków. Według ekspertów Niemcy są najpotężniejszą gospodarką w Europie, a pod względem jakości życia zajmują trzecie miejsce na świecie. Panuje tam niska stopa bezrobocia, stawki są trzy razy większe, niż w Polsce, a rodziny i dzieci mają dostęp do korzystnych pakietów socjalnych. Natomiast opieka w Niemczech to jeden z najczęściej wybieranych zawodów za granicą. Brzmi pięknie – ale czy jest też druga, mniej kolorowa strona medalu? Przekonaj się!
Opiekunko, szukaj pracy w Niemczech
Emigracja zarobkowa to popularne rozwiązanie wśród Polaków. Już 20 lat temu pierwsze opiekunki wyjeżdżały do pracy za granicę. Niemcy, Włochy, Austria, Wielka Brytania – to tylko niektóre kierunki, na jakie się decydowały. Dziś, choć możliwości wyjazdów zarobkowych znacznie się poszerzyły, to opieka w Niemczech wciąż cieszy się największym powodzeniem. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, a oto niektóre z nich:
- atrakcyjne zarobki (opiekunka pracująca w Niemczech może zarobić 2-3 razy tyle, co w Polsce),
- dobrze rozwinięta gospodarka,
- łatwość w znalezieniu zatrudnienia,
- opieka zdrowotna na lepszym poziomie,
- sprzyjające warunki do otworzenia własnego biznesu (w przypadku opiekunek pracujących na Gewerbe).
Jak zatem widać, wyjazd zarobkowy do Niemiec się opłaca. Wiele opiekunek, chcąc lepiej skorzystać z warunków zatrudnienia za zachodnią granicą, decyduje się zostać tam na dłużej. Jest to bowiem nie tylko cenne doświadczenie zawodowe, ale też szansa na rozwój własnej kariery. Zanim jednak zdecydujesz się poszukać ofert pracy dla opiekunek w Niemczech, pamiętaj o kilku istotnych sprawach. Pierwsza z nich to znajomość języka. Jeśli nie potrafisz mówić po niemiecku, będzie Ci trudniej znaleźć pracę. Oczywiście nie musisz znać języka perfekcyjnie – na początek wystarczy znajomość komunikatywna. Dobrze też wiedzieć, że za wyższą wypłatą idą także wyższe koszty życia. Dlatego jeśli zechcesz kupić lub zrobić coś dla siebie, wydasz po prostu więcej, niż w Polsce. I wreszcie: opieka w Niemczech jest branżą popularną, więc konkurencja na Twoje stanowisko może być duża.
Opieka w Niemczech: kwestie prawne i zawodowe
Chcesz podjąć pracę za granicą? Na samym początku zorientuj się, jak wyglądają kwestie prawne. Dowiedz się, jakie będziesz miała prawa i obowiązki jako opiekunka w Niemczech. Przejrzyj też zapisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia obowiązującego u naszych zachodnich sąsiadów. I pamiętaj, że aby pracować w Niemczech, nie musisz mieć pozwolenia. Jesteś obywatelką Unii Europejskiej i możesz w pełni legalnie podjąć pracę w jej granicach. To ważne, gdyż zdarzają się nieuczciwi pracodawcy, którzy wymagają od opiekunki posiadania pozwoleń. W Internecie wciąż jeszcze jest ich sporo, dlatego warto rozważnie szukać ogłoszeń. Dobra, zaufana agencja odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wątpliwości, a proponowane przez nią oferty będą jasne i klarowne. Możesz też poprosić rodzinę lub znajomych o opinie. Być może wśród nich są osoby, które pracowały już w niemieckiej opiece i są w stanie polecić Ci firmę lub sztelę.
Opiekunka starająca się o pracę w Niemczech powinna posiadać pewne kompetencje. Wspominaliśmy już wcześniej o znajomości języka niemieckiego. Dla większości pracodawców jest to warunek podstawowy do zatrudnienia opiekunki. Wielu z nich godzi się na osobę znającą język w stopniu komunikatywnym. Zależy im na tym, by opiekunka umiała dogadać się z podopiecznym. Niektóre rodziny jednak chcą, by przyjechała do nich osoba mówiąca bardzo dobrze po niemiecku. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy senior jest poważnie chory, ma problemy z wymową i trudno go zrozumieć. Oferty z językiem komunikatywnym mają jedną wadę – sporą konkurencję. Rynek w branży takiej, jak opieka w Niemczech, jest dość różnorodny. Mimo wszystko jednak osób dobrze znających niemiecki jest mniej, niż tych z językiem podstawowym. Aby zdobyć najlepszą możliwą sztelę przy komunikatywnej znajomości języka, trzeba się wyróżnić.
Czy opieka w Niemczech to dobry wybór?
Osoby szukające pracy za zachodnią granicą często wybierają branżę opieki. Zachęcają ich do tego wysokie stawki wynagrodzenia i stosunkowo niewielka odległość szteli od kraju. W każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba, mogą bowiem wrócić do rodzinnego domu. Jednak zawodowa przeprowadzka do Niemiec niesie za sobą nie tylko korzyści, ale i wymagania. Opiekunka powinna wykazać się pewnymi cechami charakteru i kompetencjami. Niemieckie rodziny oczekują kandydatek empatycznych, odpowiedzialnych i komunikatywnych. Wykształcenie kierunkowe (opiekuńcze bądź medyczne) nie jest obowiązkowe, ale mile widziane. W zamian dostaniesz bezpłatne zakwaterowanie – opiekunka pracująca w Niemczech mieszka razem z seniorem – oraz wyżywienie. W ten sposób koszty Twojego pobytu za granicą znacznie się zmniejszą.
Czy zatem wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów to gwarancja życia w dostatku? Otóż nie do końca. Same marzenia o lepszych warunkach życia nie wystarczą, chociaż są dobrą motywacją do działania – nie rezygnuj z nich. Postaraj się im za to pomóc poprzez wytężoną pracę i naukę oraz ciągłe poszerzanie własnych kompetencji. Niemieckie rodziny chcą, by ich bliskimi zajmowały się osoby z wiedzą i doświadczeniem. W zamian są gotowi zapewnić opiekunce wysoką wypłatę i dobre warunki do życia. Aby mieć pewność, że wszystko pójdzie po Twojej myśli, rozważ współpracę z renomowaną agencją opieki. W ten sposób zapewnisz sobie nie tylko dobrą sztelę, ale i tak przyziemne sprawy, jak ubezpieczenie czy możliwość korzystania z niemieckiej opieki zdrowotnej.