Rynek pracy w Polsce, choć cały czas się rozwija, nie jest tak obiecujący, jak za granicą. Z tego powodu wiele ludzi – także opiekunek osób starszych – rozważa wyjazd na stałe. Częstym rozwiązaniem jest przeprowadzka do Niemiec. Odległości nie są bowiem duże i zawsze można odwiedzić rodzinę, która pozostała w kraju. Zanim jednak się przeprowadzisz, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Dziś dowiesz się, jakich formalności będziesz musiała dopilnować, aby spokojnie i stosunkowo sprawnie zamieszkać za granicą.
Dlaczego warto przenieść się na stałe za granicę?
Kraj naszych zachodnich sąsiadów jest dla wielu Polaków bardzo atrakcyjny. Nic dziwnego – zarobki są tam o wiele wyższe, niż u nas. Niemcy są też uważane za największą gospodarkę europejską i jedną z najbardziej rozwiniętych na świecie. Na dodatek panuje tam niska stopa bezrobocia, co przekonuje rodaków, że łatwiej i szybciej znajdą pracę w Niemczech, niż w Polsce. Niemcy są też idealnym „gruntem” dla rozwoju firm, dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się inwestować za zachodnią granicą. Ale, jak wszyscy wiemy, praca to nie wszystko. Również codzienne życie, także prywatne, jest ważne – a najlepiej, kiedy jest dobrze zorganizowane. Niemiecka infrastruktura w tym bardzo pomaga. Na uwagę zasługuje zwłaszcza przemyślany system edukacji oraz skoordynowany i dostosowany do potrzeb transport publiczny.
Niewątpliwą zaletą przeprowadzki do Niemiec jest też minimum potrzebnych formalności. Legalny wjazd na teren kraju jest możliwy z dowodem osobistym lub paszportem. Nie musisz wyrabiać sobie żadnych wiz. Niemcy, tak samo jak i Polska, są członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen. Mieszkańcy obu krajów mogą więc bez przeszkód podróżować między nimi. Warto jednak przygotować się na wyrywkowe kontrole na granicy, chociaż nie są one regułą.
Przeprowadzka do Niemiec: konieczne formalności
Oczywiście praca opiekunki w Niemczech nie zawsze wymaga przeprowadzki. Jeśli jednak jest to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, warto jak najbardziej ułatwić i przyspieszyć cały proces. Co zatem należy załatwić jeszcze przed przeprowadzką, a co już po niej? Sprawdźmy.
Planując przeprowadzkę z Polski do Niemiec, dla bezpieczeństwa warto sprawdzić ważność posiadanych dokumentów. Mowa tutaj nie tylko o dowodzie osobistym, ale też o prawie jazdy czy wspomnianym wcześniej paszporcie. Zleć tłumaczenie na język niemiecki takich dokumentów, jak akt urodzenia, zaświadczenie o niekaralności, dyplomy potwierdzające Twoje wykształcenie. Wyrób sobie też Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Możesz ją uzyskać w najbliższym oddziale NFZ – o ile oczywiście podlegasz polskiemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej karcie będziesz mogła bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej za granicą w razie konieczności. Przydatne okażą się też pieniądze, które pozwolą przetrwać w Niemczech do pierwszej wypłaty. Jeżeli wyprowadzasz się na więcej niż pół roku albo na stałe, zgłoś ten zamiar w swoim urzędzie gminy (osobiście, internetowo lub z pomocą upoważnionej osoby). W przypadku wyjazdu na pół roku będziesz czasowo wymeldowana, ale zameldowanie stałe pozostanie. Jeżeli jednak wyjeżdżasz na stałe, to urząd wymelduje Cię całkowicie z polskiego adresu.
Rejestracja na terenie Niemiec
Po przyjeździe do Niemiec zostaje Ci tylko kilka związanych z przeprowadzką formalności. Najważniejsze jest zarejestrowanie się u władz lokalnych. Ułatwi Ci to w przyszłości starania o pozwolenie na pobyt. Jeśli nie zwrócisz się o zarejestrowanie, nie dostaniesz takiego pozwolenia, a dodatkowo możesz zapłacić grzywnę. Pamiętaj, że masz na to od 7 do 14 dni od wjazdu na teren Niemiec. Lokalne wytyczne mogą się między sobą różnić, dlatego dobrze jest jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, jak długi czas rejestracji obowiązuje w Twoim landzie. Jak się zarejestrować? Idź osobiście do biura meldunkowego. Może mieć ono różne nazwy: Einwohnermeldeamt, Bürgerbüro, Bezirksamt. Weź ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz zaświadczenie o zakwaterowaniu wraz z podpisem właściciela budynku. W biurze meldunkowym znajdziesz formularz rejestracyjny, który trzeba wypełnić. Innymi potrzebnymi dokumentami mogą być akt małżeństwa i akty urodzenia dzieci – jeśli bliskie osoby są razem z Tobą. I koniecznie pamiętaj o tym, by zachować otrzymane potwierdzenie rejestracji.
Dokumenty potrzebne przy przeprowadzce do Niemiec
Jeżeli planujesz pracować w opiece w Niemczech na stałe, potrzebne Ci będzie zezwolenie na pobyt. Można wymienić kilka jego opcji:
- Pozwolenie na pobyt czasowy: dla uczniów, studentów, dla osób, które chcą pracować albo zawrzeć małżeństwo.
- Niebieska karta UE: dla wykwalifikowanych pracowników, na przykład doświadczonych opiekunek osób starszych, które w Niemczech chcą pracować w zawodzie.
- Zezwolenie na pobyt stały: dla tych, którzy posiadają już jeden z poprzednich dokumentów (od 5 lat lub więcej).
Bez względu na to, czy Twoja przeprowadzka do Niemiec to decyzja na stałe, czy tylko na pewien czas – przez pierwsze trzy miesiące będziesz traktowana jak turysta. W chwili, gdy będziesz chciała przedłużyć pobyt, powinnaś postarać się o numer identyfikacji podatkowej (Steuer-ID), czyli odpowiednik polskiego numeru NIP. Opiekunki pracujące w Niemczech i dojeżdżające regularnie z Polski zamiast Steuer-ID otrzymują zaświadczenie z urzędu skarbowego. Oprócz tego powinnaś postarać się o numer ubezpieczenia społecznego i potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego, poświadczające, że jesteś ubezpieczona. Niezbędna będzie też karta podatkowa umożliwiająca rozliczenie podatku za pracę w Niemczech.
Przeprowadzka do Niemiec to często decyzja zmieniająca życie. Aby zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu, warto dobrze się do niej przygotować. Z naszym poradnikiem spokojnie skompletujesz potrzebne dokumenty i załatwisz formalności. Powodzenia!