SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Bezpieczeństwo opiekuna w pracy za granicą

Praca opiekunki w Niemczech wymaga odpowiedniego podejścia. Nie chodzi tu tylko o sumienność w wykonywaniu obowiązków, ale też o kwestię Twojego bezpieczeństwa. W pracy za granicą jest ono szczególnie istotne. Obcy ludzie, język, który znasz jedynie w pewnym stopniu, inne przepisy prawne – to wszystko może budzić obawy. Dziś dowiesz się, jak możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, pracując jako opiekun osób starszych w Niemczech. Poznasz wskazówki, które z pewnością Ci się przydadzą. Zapraszamy!

Formy pracy w opiece w Niemczech

Jako kandydatka na opiekunkę będziesz miała do wyboru kilka opcji zatrudnienia. Najczęściej spotykane to: praca na Gewerbe, czyli własna działalność zarejestrowana w Niemczech, a także współpraca z agencją opieki. W przypadku pierwszego rozwiązania samodzielnie szukasz dla siebie zleceń, weryfikujesz je, negocjujesz szczegóły i podpisujesz (zwykle niemieckojęzyczną) umowę. Opcja ta ma wiele zalet, ale posiada również wady. Przede wszystkim nie masz pewności, co zastaniesz na miejscu. Nie wiesz, czy dana rodzina mówi prawdę o warunkach pracy, czy faktycznie zapłaci Ci tyle, ile obiecuje. Na dodatek zawierasz umowę niemiecką. Nawet jeśli dobrze znasz język, to trudno będzie Ci się zorientować w prawnym słownictwie. A to, niestety, stwarza nieuczciwym pracodawcom duże pole do nadużyć. Dobrym pomysłem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest kontakt z prawnikiem przed podpisaniem umowy.

Drugie rozwiązanie to współpraca z agencją opiekunek. W tym przypadku większość formalności leży po stronie firmy – Ty nie musisz się niczym przejmować. Jest to wygodne zwłaszcza dla tych opiekunek, które dopiero rozpoczynają karierę w branży i nieco obawiają się formalności. Na tę formę zatrudnienia decydują się również osoby nie do końca pewne swoich umiejętności językowych. Nie wiedzą, czy będą w stanie samodzielnie negocjować warunki zatrudnienia z niemiecką rodziną, dlatego zdają się na pomoc specjalistów. Mają pewność, że agencja zajmie się wszystkimi formalnościami i organizacją pracy. Po jej stronie leży bowiem znalezienie najlepszej możliwej oferty, ustalenie szczegółów, zapewnienie transportu na miejsce zlecenia i z powrotem. Dodatkowo każda opiekunka ma przydzielonego koordynatora, który służy jej wsparciem podczas trwania zlecenia.

agencje pracy dla opiekunek w Niemczech

Na co zwrócić uwagę, współpracując z agencją?

Rynek opiekuńczy cały czas się rozwija. Chętnych do pracy w Niemczech jest coraz więcej, toteż wraz ze wzrostem popytu na pracę pojawiają się kolejne oferty i firmy opiekuńcze. Niestety, zdarzają się również sytuacje, w których opiekunka obdarza zaufaniem nieuczciwych ludzi. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie sprawdzić agencję, zanim podejmiesz z nią współpracę. Dobrym pomysłem jest kontakt z liderami w branży, czyli firmami, które posiadają wieloletnie doświadczenie i renomę. Sprawdź też opinie w Internecie, popytaj opiekunki na forach. Zorientuj się, czy oferty danej agencji wyczerpująco opisują warunki współpracy i stan zdrowia podopiecznego. Niektóre opiekunki analizują dotychczasową historię działalności firmy – i to też jest dobry krok.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie obawiaj się zadać pytań u źródła, czyli w samej agencji pracy dla opiekunek w Niemczech. To też dobry sposób, by przekonać się, czy jest ona wiarygodna. Zwracaj uwagę na to, czy konsultant chętnie odpowiada na pytania. Jeśli tak, wszystko jest w porządku. Gdy jednak przedstawiciel firmy unika udzielania odpowiedzi, zbywa Cię albo mówi w sposób zawoalowany i pozbawiony szczegółów, lepiej zrezygnować ze współpracy. Ostrożność nie zawadzi także przy podpisywaniu umowy. Dobrze jest skonsultować jej zapisy z prawnikiem, zwłaszcza jeśli nie są one do końca jasne. Ogólna zasada brzmi więc: pytaj jak najwięcej. O to, czy praca jest legalna, o warunki zatrudnienia, o umowę, organizację wyjazdu, o Twój zakres obowiązków i wysokość wynagrodzenia, o stan zdrowia podopiecznego. A to jedynie podstawowe kwestie, które warto przeanalizować. Jeśli w Twojej głowie pojawia się szereg innych pytań, nie wahaj się ich zadać.

opiekun osób starszych w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech powinna być legalna

Wciąż jeszcze zdarzają się przypadki, gdy opiekunowie i opiekunki podejmują tak zwaną pracę „na czarno”. I choć powodów takiej decyzji może być wiele, to warto pamiętać, że nielegalna praca w opiece w Niemczech jest po prostu niebezpieczna. U naszych zachodnich sąsiadów działa ustawa o nazwie SchwarzArbG, według której praca na czarno jest przestępstwem. Jeśli ktoś odkryje, że opiekunka pracuje na czarno, zarówno ona, jak i „pracodawca” będą musieli zapłacić karę. A nie są to małe sumy – wysokość kary może sięgnąć nawet 300 tysięcy euro. Za nielegalne zatrudnienie grozi też do 5 lat pozbawienia wolności. Wiele osób twierdzi, że na czarno zarabia się nieco lepiej. Ale czy warto narażać swoje bezpieczeństwo dla kilku euro więcej?

Praca bez umowy niesie za sobą również inne konsekwencje. Jest to na przykład brak opłacania składek i ubezpieczeń, niemożność potwierdzenia doświadczenia zawodowego, brak gwarancji zatrudnienia i wypłaty należności. Zastanów się – czy chcesz podejmować takie ryzyko? Pamiętaj, że na Twojej pracy na czarno zyska przede wszystkim pracodawca. To on, wypłacając Ci nieco więcej pieniędzy, zwalnia siebie z obowiązku płacenia składek, podatków i wypłaty świadczeń.

Podsumowując, najlepszym możliwym wyjściem jest znalezienie legalnego zatrudnienia. Praca opiekunki w Niemczech powinna być całkowicie bezpieczna – głównie z uwagi na jej charakter. A jeśli nie wiesz, gdzie szukać pracy, przejrzyj nasze aktualne zlecenia dla opiekunek w Niemczech. Mamy oferty zarówno dla doświadczonych pracowników opieki, jak i dla początkujących adeptów branży. Zapraszamy do kontaktu!