SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Praca dla opiekunki osoby starszej - czego unikać?

Jak znaleźć legalną i bezpieczną pracę dla opiekunki osoby starszej w Niemczech?

Podczas poszukiwań pracy w opiece seniora warto pamiętać o kilku rzeczach, których stanowczo należy unikać. Zobacz, jakie są podstawowe błędy, których warto uniknąć podczas szukania. Podpowiemy również, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej w sprawie pracy jako opiekunka?

relaks opiekunki

Jeśli osoba, którą interesuje praca dla opiekunki osoby starszej szuka jej na własną rękę, powinna unikać wyjeżdżania w miejsce, którego wcześniej nie sprawdziła. Posiadanie jak największej ilości informacji i rekomendacji jest podstawą, by zapewnić sobie bezpieczny wyjazd.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jeśli opiekunka szuka pracy przy pomocy agencji, czeka ją rozmowa kwalifikacyjna, na której również warto unikać kilku rzeczy. Warto na spotkaniu stawić się punktualnie i ubrać się elegancko – wszak to rozmowa w sprawie pracy, więc wypada na niej odpowiednio się prezentować.

Powinno się także starać uniknąć sytuacji, w której stawiamy się na rozmowie w sprawie pracy, o której nic nie wiemy. Praca w opiece seniora jest trudna i specyficzna. Zasadne jest by uprzednio zapoznać się z sytuacjami, z którymi możemy mieć w niej do czynienia. Można też podczas rozmowy przytoczyć swoje doświadczenia z opieki nad starszymi.

Bardzo negatywnie odbierane jest też wyolbrzymianie swoich umiejętności i kompetencji. Są one bowiem kluczowym czynnikiem w dopasowaniu oferty pracy dla opiekunki osoby starszej w Niemczech. Nie należy mówić, że język niemiecki zna się w stopniu bardzo dobrym, jeśli jest to poziom umiarkowanie komunikatywny. Może to zrodzić bardzo duże problemy, gdy opiekunka wyjedzie do pracy w Niemczech.

Błędy, których trzeba unikać w opiece seniora

Nawet jeśli jesteś osobą stanowczą, lubiącą postawić na swoim i nie obawiającą się wyrażania własnej opinii na każdy temat, to pracując jako opiekunka powinnaś postarać się poskromić swój charakter. Warto pamiętać, iż w opiece seniora bardzo ważne są rekomendacje.

Jeśli w opiniach na temat opiekunki osoby starszej przeważają uwagi na temat jej krnąbrności czy zbyt silnego dążenia do stawiania na swoim, opiekunka może mieć problemy z dostaniem kolejnych zleceń. Praca w opiece seniora jest sztuką kompromisów i warto nad tym pracować.

praca opiekunki z seniorką

Zbyt dosadne wyrażanie swojej opinii może też opiekunce nastręczyć pewnych problemów w nawiązaniu odpowiedniej relacji zarówno z podopiecznym, jak i jego rodziną. Należy pamiętać o zrozumieniu, empatii i dużej dawne delikatnego podchodzenia do różnych tematów.

Warto dać sobie trochę czasu na to, by poznać seniora i jego otoczenie, by przekonać się, jakie ma poczucie humoru, co ceni a czego nie i postarać się wpasować w oczekiwania. Sytuacje konfliktowe najlepiej jest starać się załatwiać na spokojnie, z głową.

Opieka seniora wymaga też dużego zorganizowania i sumienności. Ustalony plan i porządek dnia wpływają na jakość życia osoby starszej. Osoby chaotyczne i roztargnione powinny przyłożyć szczególną uwagę do ustalenia i przestrzegania harmonogramu dnia seniora oraz panujących w domu podopiecznego zasad.

Opiekunka powinna co prawda starać się spełniać oczekiwania podopiecznego i jego rodziny. Należy jednak unikać sytuacji, w których zabraniało by się jej poświęcania pewne ilości czasu wolnego na swoje potrzeby. Warto również dbać o swoje prawa.

Jeśli rodzina bądź podopieczni próbują obarczyć opiekunkę osoby starszej obarczyć obowiązkami, które nie wchodzą w zakres umowy, warto grzecznie ale stanowczo odmówić. Jeśli opiekunka organizowała wyjazd przez agencję, powinna taką sytuację zgłosić koordynatorowi.