SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Harmonogram w pracy opiekunki w Niemczech

W pracy opiekunki osób starszych ustalenie odpowiedniego harmonogramu jest kwestią bardzo istotną. Dzięki temu na pewno niczego nie pominiemy i dopilnujemy wszystkich swoich obowiązków. Jest to również duże ułatwienie dla seniora, który dzięki temu wie, czego oczekiwać.

W czym harmonogram pomaga w pracy opiekunki?

Osoby starsze często preferują usystematyzowany tryb życia – zwiększa to ich psychiczny komfort. Taki harmonogram warto przygotować w formie pisemnej wówczas łatwiej będzie nam się go trzymać. Jednocześnie będziesz mieć pewność, że wszystkie zaplanowane zadania zostały wykonane.

harmonogram opiekunki

Codzienne czynności

Godziny pobudki czy posiłków często dyktowane są nie tylko upodobaniami seniora, ale również porą przyjmowania leków. Regularne spożywanie posiłków jest wyjątkowo pomocne zwłaszcza w problemach trawiennych. Polepsza również jakość procesów metabolicznych.

Warto także wyznaczyć stałe pory porannej i wieczornej toalety. Dobrym pomysłem będzie zaznaczenie, w jakie dni możesz pójść na zakupy, załatwić sprawę w banku. Pamiętaj również o dniach, kiedy seniora odwiedza rodzina.

Wizyty lekarskie

Harmonogram w pracy opiekunki przyda się także do zapamiętywania ważnych dat i godzin. Warto umieścić w nim pory, w jakich osobę starszą odwiedza pomoc medyczna.

Zanotuj również również daty i godziny wizyt lekarskich w przychodni. Dzięki temu na pewno o nich nie zapomnisz. Podobnie w harmonogramie muszą znaleźć się godziny oraz dawki podawanych leków.

przydatne w pracy opiekunki

Aktywność fizyczna seniora

Aktywność fizyczna osób starszych jest wyjątkowo ważna. Z tego powodu nie można zapomnieć, by w codziennym grafiku umieść czas na aktywność fizyczną seniora. Najlepszym czasem będzie około 1,5-2h po posiłku.

Spacer, lekka gimnastyka a nawet wspólne wykonywanie obowiązków domowych – to gwarancja lepszego zdrowia i formy seniora. Jeśli przyjmie je on za stały punkt programu, to (pod warunkiem dobrego samopoczucia zdrowotnego) nie będzie szukał okazji, by z nich zrezygnował.

Czas wolny osoby starszej

Organizując czas seniora należy umieścić w nim także rozrywki – czas na gry planszowe, czytanie książek czy spotkania kółka seniorów. Warto tu zarówno uwzględnić samodzielne rozrywki podopiecznego (np. gdy my mamy chwilę dla siebie), jak i czas spędzany wspólnie.

Jeszcze nie jesteś przekonana, by w swojej pracy wprowadzić harmonogram? Zerknij zatem do naszego innego artykułu: Przyzwyczajenia seniora a praca opiekunki.