SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Harmonogram w pracy opiekunki

W pracy jako opiekunka osób starszych ustalenie odpowiedniego harmonogramu jest kwestią bardzo istotną. Dzięki temu na pewno niczego nie pominiemy i dopilnujemy wszystkich swoich obowiązków. Jest to również duże ułatwienie dla seniora, który dzięki temu wie, czego oczekiwać. Osoby starsze często preferują usystematyzowany tryb życia – zwiększa to ich psychiczny komfort. Taki harmonogram warto przygotować w formie pisemnej wówczas łatwiej będzie nam się go trzymać.

Co powinien uwzględniać harmonogram?

Codzienne czynności

Godziny pobudki czy posiłków często dyktowane są nie tylko upodobaniami seniora, ale również porą przyjmowania leków. Regularne spożywanie posiłków pomaga też w problemach trawiennych oraz lepszej jakości procesów metabolicznych. Warto również wyznaczyć stałe pory porannej i wieczornej toalety. Warto też zanotować, w jakie dni możemy pójść na zakupy, załatwić sprawę w banku lub w jakich dniach seniora odwiedza rodzina.

Wizyty lekarskie

W harmonogramie należy też umieścić pory, w jakich podopiecznego odwiedza pomoc medyczna, jak również daty i godziny wizyt lekarskich w przychodni. Dzięki temu na pewno o nich nie zapomnimy. Podobnie w harmonogramie muszą znaleźć się godziny oraz dawki podawanych leków.

Aktywność fizyczna

W codziennym grafiku umieść też czas na aktywność fizyczną, najlepiej w około 1,5-2h po posiłku. Spacer, lekka gimnastyka a nawet wspólne wykonywanie obowiązków domowych to gwarancja lepszego zdrowia i formy seniora. Jeśli przyjmie je on za stały punkt programu, to (pod warunkiem dobrego samopoczucia zdrowotnego) nie będzie szukał okazji, by z nich zrezygnował.

Rozrywka

Organizując czas seniora należy umieścić w nim także rozrywki – czas na gry planszowe, czytanie książek czy spotkania kółka seniorów. Warto tu zarówno uwzględnić samodzielne rozrywki podopiecznego (np. gdy my mamy chwilę dla siebie), jak i czas spędzany wspólnie.